Turan Yalçın
- -

DÜNYANIN SANA İHTİYACI VAR

27.10.2021 10:10:42
500 kez Okunmuştur.

Sevgili kitapsever dostum,

En güzel dost, okuduğu ve çok sevdiği, faydalandığı kitapları dostuna tavsiye eden, imkanı varsa alıp da hediye edendir. Öyle çok insan bana gelip de  “seni seviyorum “diyki, bu sözleri beni olumlu etkilemediği gibi tersine sinirlendiriyor. Çünkü yazan ve üreten insana bunu söylemek faydasız. İnsan sevdiği yazara sevdiğini söylemek yerine O’ndan hediye imzalı kitap istemek yerine (ki bu imzalı kitapların çoğu okunmuyor. Okunmayan kitabın da imzalı da olsa bir faydası da olmaz) imkanı ölçüsünde internetten ya da yayınevinden alıp çevremize hediye etmektir. İmkanı olan ve yetkisi olan yüzlerce alıp hediye ederse daha makbule geçer.

       Sevgili dostum,

        Öyle kitaplar vardır ki, okursun bir gecede ve seni etkiler. Kime versen onlarda bir gecede okur. Yazarına ulaşırsın dost olursun, O da sana yardım eder. İşte manevi zenginlik bu olur sana.

         Sevgili dostum,

         İstanbul’a kitap fuarına gitmiştim. Yayınevinin sahibi Adem Özbay bana  “İstediğin kitabı alabilirsin. Okuyup tanıtırsın, yazı yazdığın yere gazetede yazarı ile röportaj yapabilirsin” demişti. Bir çok kitap almıştım. Bunlardan birisi de “ Dünyanın Sana İhtiyacı Var” adlı kitaptı ve ismi hoşuma gitmiş ve okuyanı değerli hissettiren bir isimdi. Bir gecede okuyacağım ve çok kişiye hediye ve tavsiye edeceğim aklıma o zaman gelmemişti.

        Sevgili Kitapsever dostum,

        12 saatlik gece otobüs yolculuğunda bu kitabı okuyup tamamladım.İnsan isterse  sıfırdan başlayarak doktora yapmaya  varana kadar okuyabileceğininin, eğitimini tamamlayabileceğinin en güzel örneğini Yazarı Ahmet Rıfat Sağlam kendi hayatından örnekler ile anlatıyordu. Aslında hepimizin başına gelen  şeyleri ilim ile Kur’an ile nasıl aştığını anlatıyordu kitapta. Okuyan herkes kendini gördü. Eşim  ve çocuklarımdan başlayarak iş arkadaşlarıma, bana danışmak için gelen Üniversitelilere  de okuttum. Hepsi de kitabı bir gecede okuduklarını anlatıyorlardı. 8Kitapta uyku bahsini yaşayarak öğrendiler galiba)

       Sevgili dostum,

       Ahmet Rifat Sağlam çocukluğundan başlayarak aşk, anne ve baba ilişkileri, okul hayatı, bazen en güzel hocanın okulda değil hayatta karşımıza çıkabileceğini kitapta güzel anlatıyor. İnsan yeter ki çaresizliğinden çıkmaya karar versin ve çevresinde kendisine hayatı öğretecek insanlarla aralarına,  engelli, yaşı büyük gibi bahaneler üreterek, engeller koymasınlar, önyargılar ile aşılmaz duvarlar örmesinler. Rifat Sağlam da en güzel hayat derslerini Cafer Hocadan almış zaten.

          Sevgili dostum,

          Uyku konusunda güzel şeyler var. Uyumayı seven insanlar ve denge kavramını bilmeyenler ne yazık ki çok uyuyarak zarar veriyorlar hem kendilerine hem çevrelerine. Bunu anlatıyRifat Sağlam.İnsan hayatına çeki düzen vermeye  karar verdiğinde ve uyguladığında il verimli uyku  uyumak ile başlayacak tabii ki. Her şeyin azı da çoğu da zarar çünkü.

           Sevgili dostum,

           Kitapta yazar önce  “Dibe Vuran Adam”  başlığı ile  kendi hayatını sorguluyor. Zaten başarının  başı da  kimseyi suçlamadan kendi hayatımızı sorgulamamız ve  kimseyi suçlamadan geçmiş  hayatımızdan ders almamız değil mi? Sonrasında  Dahilik ve çalışkanlık  arasında  kalan insana yol çiziyor. Ne kadar  zeki ve dahi olursan ol  gene de  azimle çalışacaksın. Bunu  ben de hayatımda ve   çevremde  gördüm. İnanmak ve Karar  vermek uygulamak da  önemli. Bunlarda anlatılıyor. Israr etmenin ve   bu yolda yürümenin önemi de  var tabii.

        Sevgili kitapsever dostum,

         Kitapta Dindarlık ve Para konularına da yer verilmiş. Türkiye için önerilerde var. Dini iyi öğrenmeden  öğretmeye kalkmanın zararlarını da  anlatmış YAZAR. Hem Almanya’dan Doktorası olan hem de  Memleketi Çorum’da başka alanda  doktora yapan  Yazar , aynı zamanda da dostluğun önemini kavrayarak gücüanında herkese yardım eden insan. Benim  gibi kitap hediye etmeyi seven insan. Bu yüzden “Sen de Kafadan Engellisin” kitabımızın da en büyük destekçilerinden.

          Sevgili dostum,

          Yazarın “ Allah de ötesini bırakma” ve  “ Kuran’a  göre Kader  İnancı” konulu  yüksek lisans tezini de kitap olarak  yayınlanmış  hali  de Az kitaptan çıkmıştı. “Dünyanın Sana İhtiyacı Var” kitabının da  tanıtımı iyi olduğunda fuarlarda iyi talibi olmuştu. Bazı kitapları  yazılar ile tanıtmak zor. Akıp okumak ve okutmak gerekiyor. “ Dünyanın Sana İhtiyacı var” kitabı da böyle.

        Sevgili dostum,

        Üniversite okurken  şiir kitabı  çıkaran dostuma   bu kitabı tavsiye edince bana “ Dünyanın Bana ihtiyacı yok. Benim Çok okumaya ihtiyacım var” demişti. Kitabı temin ederek okuyunca gerçekten de sevinmiş o da çevresine okutmuştu. Dünyamızın aslında hepimize ihtiyacı var. Ama donanımlı ve   başkalarına faydalı olduğumuz, güzel konuşmasını bildiğimiz müddetçe. Yoksa  onun bunun sırtından geçinen ve insanlara söz ve davranışları ile zarar verenlere ihtiyaç duymuydünya. Gelişmek de sadece bizim elimizde tabii ki. Bu kitabın amacı da gelişmenin yolunu gösteriydindar  olmak isteyene.

        Sevgili kitapsever dostum,

        Her işin başı samimiyet bizde samimiyetle gelişmek isterse “Oku” diyerek gelişmemişi isteyen hatta şiddetle emreden Yaradan  O’na kapılar açar da, gelişmesine yardımcı olacak insanlarda yollar. Cafer Hocayı  Rifat Kardeşimize yolladığı gibi. Çevremize  dikkatle bakarsak  at gözlüklerimizi çıkarıp,  Cafer hocalarla dolu olduğunu göreceğiz. Bunu  Rifat Kardeşimiz görerek   faydalanmış işte.

        Sevgili kitapsever dostum,

         Eleştirmek yerine geliştirmek, bahane aramak yerine  imkan aramak insanın  amacı olduğu ve bunu uyguladığı müddetçe  Allah yardımcı yollar insana  tabii ki görebilene. Anlayabilene ve  uygulayabilene.

           Rifat Sağlam Hocamızdan yeni kitaplar bekliyoruz bir gecede okuyacağımız ve çevremize hediye edebileceğimiz.

  • Etiketler :
  • -
DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 27.10.2021
Güncelleme Tarihi : 27.10.2021
Yazarlar
En Son Yorumlar