Turan Yalçın
- -

ANLAMAK

24.06.2021 10:45:28
176 kez Okunmuştur.

 

Sevgili oğlum,

Son zamanlarda en sık duyduğum  yalanlardan  birisi de “ seni anlıyorum” sözü. Bu yalanı o kadar doğal ve doğru olduğuna inanarak söylüyki insanlar, böyle söyleyene önce öfke duysam da sonrasında  acıma duyguları ile  susuyorum. Bu sözü de  ben başkalarına kullanma gereği duymuyorum . Çünkü kendimizi iyi anlamadıktan sonra, ailemizi iyi bilmedikten sonra sırf karşımızdakini memnun ediyoruz zannıyla bu sözü söylemek tek kelime  ile “boşboğazlık” geliybana. İnsanı  tam manası ile anlamadan “anlıyorum seni “ demek  o insana hakaret etmektir. Tabii bunun bilincinde olana.

       Sevgili oğlum,

       İnsanı anlamak kolay değildir. Son zamanlarda önemli şahsiyetleri anarken “ anma ve anlama günü”  tabiri kullanılıyor. Bu tabir tuhafıma gidiyor. İçinden  “ sağ iken anlamadığınız adamı  öldükten sonra anlamak O’na ne kazandıracak veya  “siz anlıyoruz “deyince  anlamış mı olacaksınız? Anlamak için düşünmek ve  O’nun yazdıklarını okumak ve  O’nun hakkında yazılanları da okuyarak  anlamaya bakmak lazım” diyorum. Bir kitabını dahi okumadığın, hayatta bir defa bile sohbet etmediğin  adamı  kulaktan dolma bilgiler ile nasıl anlarsın? Ama bizim toplumumuz  adeta  “anlayışlı insanlar toplumu” dur. O yüzden anlar.

        Sevgili oğlum,

        Tabii ki insanın çevresini anlaması güzel şey. Ama  sevgi gibi anlamak da sadece “ anlıyorum” demekle olmuyor. Maddi ve manevi olarak da  desteklemek lazım. Mesela bir yazara “ seni anlıyorum” deyip de   kitabını  hiç almamak , alay etmek  hatta “kopya”  diyerek iftira etmek, sonra  kendi  hemşerisinin  kitabının değerinin 10 misli fiyatla almak çevresine de ikna ederek  en az 10 kişiye satmak sonra da “ ikisini de çok iyi anlıyorum, seviyorum” diyen adama yalancılığın  nobeli ödülü vermek gerekmez mi?” Herkesi eşit seviyorum” diye karşımıza geçip  sırıtan insanlardan uzak kalıyorum artık. 

       Sevgili oğlum,

        Anlamanın yaşı yok. Bak 6 yaşında insana  bir şey verirsin, sana defalarca teşekkür eder. Masum  yüzü ile gelip sana sarılır öper. Anne ve babasına da seni sevdiğini söyler. Bunu 60 yaşında bir adama yaparsan “ teşekküre edecek bir şey mi yaptın ?” der. Söyle bana beni hangisi anlamıştır? “Teşekkür etmesini bilmeyen hata ettiğinde özür dilemesini bilmeyen  insan hiçbir şeyi anlamamış” demektir. Özür dilemesini bilmeyen ve teşekkür etmeyen insanlardan da uzak duramıyorsak kendimizle çelişiyoruz demektir. Bunun farkına varınca  uzak kalmaya gayret edince hayatımız daha kolay olduğunu  fark ettim. Kimseye muhtaç değiliz.  Anlamayan insandan uzak kalmak lazım. 

           Sevgili oğlum, canım oğlum,

           İnsanı anlamak için illa dinlemek gerekmez. İnsanı anlamak için  ona empati yapmaya bakmak lazım.  Aç insanı anlamak için bir süre aç kalmak mı   yoksa  sırf laf olsun diye “ seni anlıyorum” diyerek hiç yardım etmeden geçip giderek   ilerde  karnını tıka basa doyurmak mı aç insanı anlamaktır?  İşte  Yaradan  “oruç” ibadetini bunun için farz kılmıştır. Bu sadece bir misal. Başka ibadetleri de   bir düşünsene.

              Sevgili oğlum,

                “Empati” kavramı da “anlamak “ kavramı gibi suiistimal ediliyor.  Empati kendini karşındaki insanın yerine koyarak düşünmek demek ama insanlar anlamak gibi empati yapmayı da  laf olsun diye yapıyorlar. Mesela  senin yanında  başka yazarın kitabını satın alırken,  senin kitabını almaya tenezzül etmeyen ama  zamanı gelince  “ benim kitabıma ve gazeteme sponsol veya bul “diyen adam ne kadar seni anlıyordur . O adama  “kimin kitabına yardım ettiysen yardımı da O’ndan  iste” dediğin zaman uzaydan gelmiş gibi bakan  adam  sana ne kadar Empati yapıyordur? Tepki gösterince de Bunları şaka olarak söylediğini belirterek onu anlamadığımızla  itham eden adama ne diyelim? Anlamayı ve empatiyi  da anlamadan bunu söze dökmek insanın “yalancı” olarak tanınmasını sağlar. Bunun da bilincinde değil çok insanımız.  Oğlum, Sen bilincinde ol da “ ağzından çıkanı kulağı duymayan “ ruhsal sağırlardan olma emi?

                 Sevgili oğlum, 

                  Anlamak deyince aklıma geldi. Necip Fazıl şöyle der:

                  Anlamak

Anlamak yok çocuğum, anlar gibi olmak var;

Akıl için son tavır, saçlarını yolmak var..

               Sevgili oğlum,

               Demek istiyki sen karşındaki insanı almaza da anlıygibi yaparsan sonrasında  sadece  saçını başını yolacak kadar pişmanlıkların olur. Ben de aynen  anlıygibi yaparak bizi anlamayan ama hakaret ederek  kendini kurtarmaya bakan insanlardan uzak kalıyorum. “Eskiden yanıma gelirdin şimdi neye gelmiyorsun” diye soranlara bunu hatırlatmak isterim. Bana sitem etmeden önce  “acaba ben onu neden almadım da benden uzak kaldı? Diye kendine sorsana? Anlamayan insanın yanında inatla kalmak  kendimize zulüm ve işkence etmektir. Bunu anladığın zaman rahatlarsın. Uyguladığın zaman daha da rahatlarsın.

       Sevgili oğlum,

       “Empati “ ve  “anlamak” kavramlarına son zamanlarda çok kafa yordum. Şunu gördüm ki, insanlar maddi olarak  güçlendikçe aynıanda cimrilikleri de paralel olarak  artıyve  şefkat ve merhamet duyguları köreliyor. Ne dediklerini bilmez hale gelirken   yalan söylediklerinin bile farkına varmadan “ herkesi eşit seviyoruz ve anlıyoruz”  serabına kapılıyorlar. Kendilerine maddi fayda sağlamayan ama okumayı yazmayı düşünmeyi seven ve doğrulara daha  çok yaklaşan insanlardan uzaklaşmalarına sebep oluyor. Yani   bir nevi benlikleri  köreliyor. Halbuki maddiyat ve maneviyatı dengede  tutsalar  bu   olmayacak. O yüzden Yaratanın” dengede” olun” emri önemli ama  anlayana. Anlamayana ne desek az. Atalarımız boşuna mı demiş “ Anlayana sivrisinek saz. Anlamayana  davul zurna az” . Bence  bando takımı  , mehter takımının yanında   bile anlamıygerçekleri  çok insanımız. Bırakalım   kendilerini anlayışlı sansınlar.

          Sevgili oğlum,

          “Empati “ ve “anlamak” çok geniş  kavramlar ve haklarında kitaplar yazıldı yazılabilir. O yüzden bu mektubumda daha ayrıntılı anlatmak zor. Sen mektubu iyi anlayarak  “babam bir yazmış ben okuyup iyi anlayayım da o birdeki bini göreyim diye düşün

     Gözlerinden öperim.

  • Etiketler :
  • -
DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 24.06.2021
Güncelleme Tarihi : 24.06.2021
Yazarlar
En Son Yorumlar