Ayla Bağ
- -

YENİKAPI TOKAT GÜNLERİ

30.12.2021 09:58:22
977 kez Okunmuştur.

Anadolu’nun mayası olan bu topraklardan Anadolu’nun kalbi İstanbul  “Yenikapı Tokat Günlerinde”  23-26 Aralık tarihleri arasında İstanbul’daki Tokatlılarla ve tüm hemşerilerimizle kültürümüzle, doğalganik ürünlerimizle, en önemlisi fıtrat ayarında doğal insanımızla Anadolu’yu mayalandırmak için yeni kapıda buluşmak harikaydı. 

Havanın buz gibi olmasına rağmen sevginin buzları erittiği ve aşk ile yakılan memleket sevdasının ateşinde yüreklerin ısındığı bir fuardan herkese selamlar sevgiler…  

Fuar izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. İlki 2019 da düzenlenmiş. Ben ilk defa bu yıl katılım sağladım. İlk gün Kültür çadırında Kalemin Gücü Platformunun davetlisi olarak Tokatlı Şairler ve Yazarlar standında yerimizi aldık. 

Aynı zamanda Gıda çadırında stant açan Köyüm Köy Pazarının davetlisi olarak da bu stantta doğalganik ve yöresel ürünlerin satışında İstanbul’da yaşayan Tokatlılarla tanışma fırsatı buldum. 

Bu stantta şunu gözlemledim.  Annesinin, babaannesinin, köyünde yendiği lezzeti tadı arayanlar çoğunlukta idi. İnsanlar esnafa olan güveni kaybetmişler. Köylerden Ayşe teyze, Fatma teyzeden toplanan çökeleğin tadında gerçeği ararken çok sorguladılar. “Bir kilo alalım bir tadına bakalım yarın yine gelir alırız “dediler.  Ve ertesi günü 5-10 kilo birden alıp gittiler. Onların Yüzlerindeki mutluluğu görmek bizi de çok sevindirdi. 

Saadet teyzeyi anlatmadan geçemeyeceğim.

En az 75 yaşlarında, Yaşlı bir teyze ve dede elinde bastonları ile geziyorlar bizim tezgahın önünde durdular çökeleğin,  peynirin tadına baktılar. Nine “aynı anamın yaptığı çökeleğin tadına benziy“dedi ve 3 kilo aldı. Bir kaç bir şeyler daha aldı ve “ne iyi ettiniz de geldiniz. Kızım biz yıllardır gidemedik memlekete. Siz geldiniz bugün buralar Bayram oldu, çok mutluyum. Bu çadır Tokat kokuy“dedi ve gülen gözler ile yanımızdan ayrıldılar. Bunun gibi bir çok hikaye biriktirdim heybeme…

Kültür çadırında bizleri yalnız bırakmayan Tokat Belediye Başkanımız sayın Av. Eyüp Eroğlu Beyefendiyi ve Tokat Milletvekilli Sn Kadim Durmaz Beyefendiye ve bizler içinaya gelen tüm gönül dostlarımıza çok çok teşekkür ederim. 

Gıda çadırındaki esnafların yüzde sekseni Tokatlı olmayan esnaftan oluşuyordu. Gıda çadırında denetleme muhakkak yapılmalı çakma ürünler, sahte lezzetler çok fazlaydı. Bu tür gıda terörü hem şehrimize hemde yerli esnafımıza çok zarar vererek itibarımızı zedeler diye düşünüyorum. Ayrıca gıda çadırındaki stant fiyatları çok yüksekti. Mademki faydaya iş yapılıyfiyatlar daha makul bir seviyeye çekilebilirdi. 

Fuarda canla başla işini aşk ile yapan tüm canlara sanatçılara yürekten teşekkür ediyorum. Çok zkoşullarda görevini icra eden tüm olumsuz hava şartlarına rağmen çalışan ve basın yayında görev yapan canlara da selam olsun…

Tokat’ın yüz akı kültür-sanat yapısını en iyi şekilde yansıtan zanaatkarlarlarımız; Anadolu’nun mayası olan bu topraklarda yerel tohumların içinde evrensel değerleri barındıran birer hazinedir. Tokat Geleneksel El Sanatları Derneği Başkanı kıymetli Ayşe Demir Darende ustamın şahsında hepsini yürekten kutluyorum. 

Fuarın yıldızları, Tokat’lının Kadına  verdiği değerin yansıması olarak Türkiye’de hatta ve hatta dünyada ilk ve tek olan OMUZ HALAYI mızı fuarda aşk ile sergileyen folklekibine değerli Ahmet Dertli hocamın şahsında çok çok teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. 

Kurdukları kooperatiflerle bir araya gelen Ürettikleri yöresel ürünleri en güzel şekilde hemşerilerimize sunan “Kadının Gücü Tokat’ın Gücü” sloganı ile fuarda Tokat’ı temsil eden çalışkan kadınlarımızı yürekten kutluyorum.

Fuarın bir diğer kusuru kış aylarında olması idi. Bahar aylarında yapılmasında çok çok daha faydalı olacağına olan kanaat çok fazlaydı. Gıda çadırındaki stant fiyatları çok yüksekti. Bu zorlu süreçte daha uygun ve makul bir fiyata çekilebilirdi. Mülki amirlerin tüm stantları ayrım yapmadan gezmesi, hemşerilerle buluşması çok çok daha güzellik getireceği hoş olacağı ve birleştirici bir güç olarak gönül alacağı kanaatindeyim. 

Ulaşım metro ve Marmara’yla çok kesintisizdi. Minibüs Ringleri saat başı değil de yarım saatte bir olsaydı daha iyi olurdu. 

Kültür çadırında belediyelerin, derneklerin, sivil toplum örgütlerinin ve siyasilerin birbiriyle buluştuğu görsel anlamda şova dönüşen sosyal medya paylaşımlarıyla tanıtımın en alası yapıldığı kanaatindeyim… 

Her şeye rağmen olumsuz hava koşullarına bakmadan sıcacık yuvalarından çıkıp bizleri ziyarete gelen tüm Tokatlı İstanbullulara çok çok teşekkür ederim. 

“İstanbul’daki biz siziz, 

Tokattaki siz bizsiniz” ayrım gayrım görmeyen gönül insanlarına bizi tezgah başında yalnız bırakmayan Savaş, Serkan, Özkan Özdemir kardeşlerimize çok çok teşekkür ederim. Köyüm Köy Pazarının Sahibi Murat Özdemir’e bizi sizlerle buluşturduğu için çok teşekkür ederim. 

Hasretliğin giderildiği, memlekete gidemeyenlerin ayağına giderek onlara bayram havası yaratan, tanış olmanın, bir olmanın, iri olmanın gücünü gördüğümüz, kardeşliğin temellerinin atıldığı, yeni dostlukların kurulduğu, ticaretin büyüdüğü, insanların sosyalleştiği, yöresel seslerin yöresel ezgilerinin eşliğinde bam teline dokunan özlemlerin giderildiği fuarların devamını yürekten diliyorum. 

Bu fuarda a’ dan z’ye emeği geçen herkese etkinliği düzenleyen sivil toplum kuruluşlarına, Kadim şehrimizin Mülki amiri Sayın OZAN BALCI Beyefendinin şahsında yürekten kutluyorum. Fuarların devamını canı gönülden diliyorum…

Dünya Köylüsü 

Sosyolog yazar 

Ayla BAĞ

  • Etiketler :
  • -
DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 30.12.2021
Güncelleme Tarihi : 30.12.2021
Yazarlar
En Son Yorumlar