HASAN KARANFİL-(Tarihçi)
- -

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI

1.5.2018 09:56:47
1059 kez Okunmuştur.

ABD`nin Chicago kentinde işçilerin 1 Mayıs1886`dan itibaren iş gününün 8 saat olması için başlattığı mücadele 1889`da Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı`nın Paris Kongresi`nde işçilerintak bayramı olarak kabul edildi.

 

Amerikalı işçilerin, 8 saatlik iş gününü kabul ettirmek için mücadelesi 1884`te başladı. Chicago`da, Trade-uni-ons (İşçi Birliği) Kongresi de 1 Mayıs 1886`dan itibaren normal iş gününün 8 saat olarak belirlenmesini kararlaştırdı.

 

1 Mayıs 1886`da ABD`nin büyük kentlerinde 5 binden fazla grev ilan edildi. Polisle grevciler arasında çıkan çatışmalarda bir işçi öldü, çok sayıda işçi yaralandı. 3 gün süren gösteriler sonrasında sendikacılardan 4`ü idam, 4`ü ağır hapis cezasına çarptırıldı.

 

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı`nın 1889 Paris Kongresi`nde (II. Enternasyonalin 1. kongresi), işçilerin dayanışmaları amacıyla yılda bir günün işçilerintak bayramı ilan edilmesi benimsendi. Amerikalı sendikacıların önerisi üzerine o gün ``1 Mayıs`` olarak belirlendi.

 

Dünyada 1890’lı yıllara uzanan İşçi Bayramı, Osmanlı Devleti sınırlarında ilk olarak 1911`de Selanik`teki tütün, pamuk ve liman işçilerince kutlanırken İstanbul`daki ilk kutlama 1912 yılında gerçekleşti.

 

Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı nedeniyle ara verilen 1 Mayıs kutlamaları, uzun bir aradan sonra 1921`de yapıldı. Türkiye Sosyalist Fırkasının (TSF) çağrısı üzerine İstanbul işçileri mayısın birinci pazar günü tatil yaptı.

 

Türkiye Cumhuriyeti devleti döneminde ise Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri çerçevesinde, Ankara`da 1 Mayıs 1922`de işçi bayramı kutlandı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez 1 Mayıs 1923`te resmi olarak işçi bayramı kutlamaları yapıldı.

 

Darbeler ve olağanüstü koşullarla kimi zaman yasaklanan 1 Mayıs, DİSK`in 1976 yılında Taksim`de düzenlediği programla geniş kitlelerce kutlandı.

 

Bir yıl sonra 1977`de yine Taksim Meydanı`nda yapılan 1 Mayıs kutlamalarında, meydandakilerin üzerine ateş açılması nedeniyle 34 kişi yaşamını yitirdi. Bu elim olay tarihe Kanlı 1 Mayıs olarak geçti.

 

Milli Güvenlik Konseyi`nce 12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, 28 yıl sonra Nisan 2009`da Emek ve Dayanışma Günü olarak resmi tatil ilan edildi.

     Tarihsel gelişimini anlattığım 1 Mayıs İşçi Bayramı ülkemizde resmi tatil olarak her yıl kutlanmaktadır. Fakat bu bayramı kutlarken göz ardı ettiğimiz bir durum var;

- İş kanuna göre bir işçi haftada en fazla 45 saat çalıştırılabilir.

-İşçilerimizin sendikal , sosyal güvenlik haklarının korunması ve geliştirilmesi.

-Yoğun çalışma saatleri neticesinde ödenmesi gereken mesai saatlerinin ücretlerinin yatırılması.

-Ülkedeki iş yükünü sırtlayan işçilerimizin emeklerinin karşılığını alması.

 Yukarida saydığım sorunların hallolduğu ve işçilerin 1 Mayısı gerçekten bir bayram havasında kutladığı  döneme gireriz. Kendi emeğiyle ve kendi çabasıyla bu ülkeye hizmet eden bütün işçilerimizin bayramını kutluyorum.

  • Etiketler :
  • -
DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 1.5.2018 0
Güncelleme Tarihi : 1.5.2018 0

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
En Son Yorumlar