SOLMAZ ÇELEBİ AY
- -

SEVGİ VE AŞK.

14.07.2020 18:05:15
446 kez Okunmuştur.

SOLMAZ ÇELEBİ AY

 

Tokat Zile Emirdolu Köyünde 1980 yılında doğdu. İlköğretimini köy okulunda tamamladıta ve liseyi açık öğretimden bitirdi. Daha sonra SAKARYA ÜNÜVERSİTESİ çocuk gelişimini bitirdi. Evli iki erkek çocuk annesi.

 

Gönüllü olarak cem evleri ve derneklerde kadın ve çocuklara

 

KUR AN eğitmenliği yaptı. .okul aile birliği başkanlığı yaptı. Cem evi ve aile birliğinde

 

sosyal ve yardımlaşmalarda aktif görev aldı.

 

İlk çocuğu doğduktan sonra ehli beyit yolunda ve İMAM HÜSEYİNİN aşığı olarak kendi

 

çevresinde evlerde her yıl Muharrem yas ve ehli beyit anlatarak onların ışığını insanlara

 

özelikle kadın ve çocuklara anlattı.

 

Haftalık toplantılarla Kur’ an ve muhabbetler yaptı. Halen evlerde KUR` AN okumakta ve

 

Ehli Beyt’i anmakta, Kendi işyerinde aktif olarak çalışmaktadır.

 

AYIŞIGIM HZ. FATIMA kıtabını yazdı. Aktif olarak şiirler ve yazılar yazmaya devam

 

ediyor

 

 

Sevgili Okuyucu! Bugün yaşamın öznesi, olmazsa olmazı sevgiyi yazmak istiyorum.

 

Sevgiyi yazmanın imkansız olduğunu biliyorum, sevgi yazılamaz sadece yaşanılır. Bütün yaşamı var eden, bütün kâinatın temelini sevgi oluşturur. Sevgi, bizi biz yapan, insana anlam katan, onu belirleyen en önemli değeri ve cevheridir. Bu kadar değerli bir kavramı kelimelere döküp okuyucuya aktarmanın zorluğunu bilmenin üzerimde yarattığı sorumlulukla yazıyorum.

 

Sevgi bir kavramdır; dolayısı ile de görecelidir. Göreceli olan kavramlar değişken ve sürelidir, şekli ve etkisi de farklıdır. Dolayısı ile önce sevginin ne olduğu devamında ise sevgiyi anlamlı kılan yönlerini ele alıp değerlendirelim.

 

Sevgi bir duygudur, yaratılışla beraber var olan bir duygudur. Onun olgunlaşıp meyvelerini vermesi ise yeşerip olgunlaştığı,meyvesini vermeye başladığı, sevginin aşka döndüğü kısımdır. Sevginin şekli farklıdır, sevgi duygusu olmadan yaşam döngüsünün, doğanın ve onun öznesi canlıların kendini idâme ettirme şansının olmayacağı bir gerçektir. Fakat sevgiyi anlamlı kılan, ona farklı bir anlam katan, en üst boyutta yaşanıldığı şekli ise canlıların en gelişmişi olaninsanın yaşadığı sevgidir.

 

Biz bugün sevginin en güzel, en acı, en anlamı olan halini yazacağız. Bu hal sevginin en olgun, en yoğrulmuş, khalini almış sevginin aşk boyutunu, bütün güzelliklerin anası ve öznesi görerek, güzelliklerin hayali ve düşü ile yol almaya devam edeceğiz.

 

Bir yazara yazı yazdıran da, bir mimâri güzelliğitaya çıkaran da sevginin kendisidir. Hatta bir insanı insan yapan temel duygu da sevgi duygusudur. Hayatımzda hepimiz sevginin farklı farklı hallerini yaşamışızdır; ama bizi en çok etkileyen, sevgiyi anlamamıza sebebiyet veren, o acıyı ve güzelliği yaşatabilecek güce sahip olan ise aşk duygusudur. Sevgi kuramının kurucusu Erich Fromm, sevgiy yaşamın devamı için kişide olan enerji diye tanımlar; sevmeyi de bir sanat olarak tarif eder. Aslında bu tanım hem doğru, hem eksik bir tanımdır. Bilimsel olarak bu tanım doğru olsada, toplumların yapısı ve kültürel boyutu ele alındığında da eksik kalan bir tanımdır. Erich From sevgiyi yaşadığı toplumun değer yargıları nezdinde değil, bilimsel kuralların ışığında yorumlamıştır.

 

Bu konuyu biraz daha acalım.

 

Sevgi,mantıklı bir duygu ve yaşamın motorudur; Erich`in deyimiyle enerjisidir. Bu enerjiyi kullanan kişinin bunu nasıl, neanda kullandığı ise sevginin farklı şekli ve etkisini yaratmıştır. Bu kullanım sadece bireyin kullanımına bağlı değil, içinde yaşanılan toplumun sosyal-kültürel boyutu ile de ilgilidir.

 

Dikkat ederseniz romanlara konu olan, yüzyıllar boyunca dilden dile anlatılan sevginin bağımlılık hali aşkının yaşandığı dönemler, eskilerde diye tabir ettiğimiz feodal-kültürel boyutun yaşandığı döneme tekabül eder.Yani sevgi içinde mantık barındırsada,onun bağımlılık ve delilik hali her zaman içinde mantık barındırmaz. Biz sevgiyi göreceli olarak tarif ederken, sevginin bu halini kastederek söylemiştik. Bir babanın çocuğunu sevmesi, bir insanın hayatı sevmesi, kısmen içinde göreceli bir durum barındırsada özü itibari ile değildir.

 

Sevgi insanın yaratılışında olan bir duygudur, aşk ise bu duygunun birey tarafındanantısız ve bilinçsiz kulanma halidir. Yani insanın yaratılışında yoktur, bireyin ve insanın yaşama kattığı bir olgudur.Bu olguyu oluşturan zemin hazırlayanı ise, milyonlarca yıllık bir duygu evrimin yarattığı sonuçtur. Bugün gelinen aşama itibariyle bu sonucun kendini tükettiğine şahit olmaktayız.Yoksulluğun sınırlı şekilde tercih imkanın olması sevgi duygusunu evrimleşmeye zorlayarak onun mantıksız ve hastalıklı hali olan aşk boyutunutaya çıkarmıştır.

 

Bugün yazdıklarım, aşık olan, seven bir çok dostumu üzse bile bu gerçeği yazmam gerektiğine inanan biriyim. Ben hayatı olduğu gibi ,sevgiyi de sosyal hayatın bir parçası ve tamamlayanı olarak görüyorum. Her çağda sevgi ve aşk kavramının farklı olarak algılanılıp yaşanılmasının altında bu gerçeklik yatmaktadır.

 

Her insanda sevgi duygusu vardır, ama aşk olgusu yoktur. Aşık olan her insanda ise sevginin kontrolsüz yaşandığı gerçeği vardır. Sevgi mantıklı bir duygudur, aşk ise mantıksızlıktır.

 

Sevgili Okuyucu! Bu yazdıklarımın böyle olduğunu herkes bilir. Peki aşık olduğumuzda yüzde kacımız mantıklı hareket edebiliyoruz. Buna vereceğim cevap hiçbirimiz olduğudur. Dolayısı ile sevgi konusu olduğunda mantık ve bilimsel söylemler anlamını yitirir, o söylemler sadece bilimsel kitaplarda yazılı olarak tozlu raflarda yerini korur. Dolayısı ile yazının sonuç kısmını sevgiye yakışır duyguyla yazmak gerektiğine inanıyorum.

 

Evet..hayatımızın en değerlisi, bazen en güzeli, bazen en acısı olan sevgiyi sınırsız, doyumsuz, mantıksızca yaşamak belki de yaşamın en güzeli, en anlamlı olanıdır. Hayatın diğer alanlarında kurallı yaşamak mümkün olabilir; ama sevgi, kural tanımayan, doğaya salınılmış bir KISRAK gibi sağa-sola özgür adımlarla özgürlüğe koşan, gökyüzünde istediği yöne uçabilen bulutlar kadar özgür ve heycan yüklüdür.

 

Herkesin yaşamasını gerektirecek kadar anlamlı, bir o`kadar da güzel bir duygudur. Onsuz bir yaşam olmayacağını, onsuz nefes almanın zolacağını, gözlerini kapatıp, sevginin hayalini kuran herkes anlayabilir.Bu kadar kısa bir hayatta, tutunacak tek şeyin sevgi olduğunu bilmeli, sevdiklerimizin kıymetini kaybetmeden anlamalıyız.

 

  • Etiketler :
  • -
DİĞER YAZILARI
1.
...Devamı
4.08.2020 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 14.07.2020
Güncelleme Tarihi : 14.07.2020
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
En Son Yorumlar