Hayrettin KOYUNCU
- -

ATATÜRK’ÜN KURUMLARI

4.08.2021 11:23:12
2501 kez Okunmuştur.

Atatürk Türk’tü. Hem de en asil, en içtenli.

Tüm çabası Türklük içindi. Kendini türklüğe adamış bir asker, bir devlet adamıydı. ‘Yüksek Türk, senin için yüksekliğin hududu yoktur’, ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ diyordu.

Savaş alanlarında geçen ömrü boyunca hep türklüğün bağımsızlığı, yükselişi ve çağdaşlığı için vurdu, vuruştu.

Türk’e yaraşan en güzel yönetim olarak Cumhuriyet’i seçti. Onu donattı birçok kurumları ile.

Türklüğün yaşayabilmesi için, dilini korumak güçlü tutmak gerekirdi. Onun için Türk Dil Kurumu’nu kurdu.

Milletinin tarihini iyi bilmesi gerekirdi. Onun için de Türk Tarih Kurumu’nu kurdu.

‘İstikbal göklerdedir.’ Diyerek havacılığın önemini taa o zamandan gördü ve Türk Hava Kurumu’nu kurdu ve daha niceleri…

Türklüğün tarihle varlığını vurgulamak için yeraltı kaynaklarımızla ilgili kurduğu bankaya Anadolu’da kurulan Türk Eti medeniyetinin Eti Devleti’nin, Mezapotamya’daki Türk medeniyetini vurgulamak için de kurduğu diğer bir bankaya Sümer Devleti’nin adını verdi. Etibank, Sümerbank.

Son zamanlarda dilimizdeki kuralsızlık, sıradanlık, dil kurumunun ne denli önemli olduğunu çok açıktaya koyuyor.

TRT, TRT iken Türkçeye en çok değer veren bir kuruluştu. O günkü adıyla spikerleri, bugünkü adıyla sunucuları tek bir sözcüğü yanlış kullanmazlardı.

Jülide Gülizar, Ülkü Kuraner, Zafer Cilasun ve daha niceleri Türkçeyi bir inci tanesi gibi dizerler, dil kurallarını en üst düzeyde tutarlardı.

Bugünkü medyanın büyük çoğunluğu ne dili biliyne de kuralını.

TV sunucusu, Eski Tarım Bakanı…, Eski Tokat Valisi…, Eski CHP Milletvekili… diyor.

Arkadaş Eski Tarım Bakanlığı diye bir bakanlık mı var? Doğrusu nedir? Tarım Eski Bakanı. Eski Tokat mı var? Doğrusu nedir? Tokat Eski Valisi… Eski CHP mi var? Doğrusu nedir? CHP Eski Milletvekili… Doğrusu budur.

Birleşik sözcüklerin kullanımındaki yanlışlıklar günümüzde de sürüyor. Cumapazarı yerindeki polis karakolunun levhası Gazi Osman Paşa Karakolu diye yazıyor. Doğrusu Gaziosmanpaşa Karakolu’dur.

Ben bir yıl kadar önce karakola uğradım ve uyardım. Oradaki görevlilerden biri söylediklerimin doğruluğunu kabullendi. Ama değişen bir şey olmadı.

Gaziosmanpaşa Lisesi bile bu yanlışlığa düşmüştü, sonra düzelttiler.

Dilin grameri vardır. Dilin kuralları neyin nerede, nasıl kullanılacağını belirler. Yani dilin trafiğidir.

Anbar mı yazılacak ambar mı? İkilemde kalındığında kural hemen karşınıza çıkar ve derki; Türkçe sözcüklerde ‘B’ harfinden önce gelen ‘N’ler ‘M’ye çevrilir. Yani ambar doğrusudur.

Türk dili köklü bir dildir. Ural-Altay dillerinin eklemli dillerindendir. 150 binin üzerinde sözcüğü vardır.

Millet olmanın başında dil ve kültür gelir.

Atatürk bunları çok iyi gördüğü için Türk Dil Kurumu’nu kurmuştur. Bugün başında Türk olan her şeye duyulan alerjiden Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Türk Hava Kurumu da payına düşeni almıştır.

Türk Dil Kurumu (TDK) dildeki gelişmeyi sağlar, imla kurallarındaki değişiklikleri düzenler. Dilimizin kuralları ile kullanılmasına hizmet verir.

Dilimize çok önem verilmiştir. Okul programlarına alınmış, dil bilgisi diye ders konulmuş, dil bilgisi kitapları yayınlanmıştır. Bu denli hizmetleri veren bir kurum kaldırılmıştır.

Kökü sökemeyeceğinize göre, budadığınız dallar daha gür ve güçlü olarak sürgün verecektir. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in ana damarları her ne kadar yok edilmeye çalışılsa da gelecek Cumhuriyet’indir. Hem de ilelebet kaydıyla…

  • Etiketler :
  • -
DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 4.08.2021
Güncelleme Tarihi : 4.08.2021
Yazarlar
En Son Yorumlar