Salih ERTAÇOĞLU
- -

SİYASİ GELECEKLER-BEKLENTİLER

20.9.2019 12:31:06
4760 kez Okunmuştur.

Ülkemizde yaşadığımız sorunlar gittikçe yoğunlaşıyor.

Çözüm üretmek, çare bulmak görevini üstlenmiş iktidar yönetiminden olumlu bir gelişme maalesef yok.

Perişan hale düşürülmüş, siyasi tercih ve yetkililerin açıklamaları doğrultusunda soruşturmalar açılabiliyor, kararlar da verilebiliyor.

Hükümet yargı reformu paketi hazırlamış. Siyasi partilere taslağı gönderecekmiş. Tasarıda idam konusu yer almamış. Meydanlarda ahkam kesenler karar verememiş. Konuyu diğer partilerin kucağına atabilmişlerdir.

Siyasi partiler yasası, seçim yasaları, seçim barajı, yargının tam bağımsız ve tarafsız kılınması diğer sorunların da çözümüne çaredir, güvendir.

Yargı; siyasetin belirlediği, işine gelmeyince savcıyı, hakimi baskı altında tutan uygulamalardan kurtarılmalıdır.

Demokrasi; insan onuruna en yakışan yönetim şekli.

Milletvekillerini genel başkanların belirlemediği, seçim bölgesindeki partililerin sıralamayı tespih yaptığı, yüksek yargıya atamaları siyasilerin değil yine hukuk mercilerinin yaptığı, rektörlerin üniversitelerince demokratik şekilde belirlenmesi , tarafsızlığın yerine liyakat sisteminin geçerli olması, devlet kurumlarının ve birçok STK’nın siyasetin oyuncağı olmaktan çıkarılması, eleştiriye tahammül edilip, hakaret sayılmaması çok büyük önem taşıyor. Atılan twite 10 yıla yakın hapis cezası, kırmızı bültenle aranan bebek katilinin kardeşinin TRT’ye çıkarılarak propaganda yaptırılmasını, düşünce özgürlüğüne sokanlardan adaleti kimse bekleyemez. Bu uygulama keyfidir. Hukukla bağdaşmaz. Siyasetin yargıyı ne hale getirdiğinin en son örneğidir. Güçler ayrılığı sıfırlanmıştır.

Siyasi partilerimizde hareketlenmeler var. Kim kiminle ittifak kurarsa kursun, aziz milletimiz tek adamlı, siyasi parti başkanlı cumhurbaşkanlığı sistemini kabullenmiyor.

Parlamenter sistemi geri getirecek; Cumhurbaşkanlığı makamını siyasetten arındırıp gerçekten cumhurun başkanı yapmayı hedefleyenler, cumhuriyetimizin kurucu değerlerini benimseyip ışık olarak görecek olanlar her türlü siyasi ayrımcılığı, bölücülüğü, terörü şiddetle reddeden, demokrasimizi gelişmiş medeni ülkelerdeki gibi güçlendirmeyi teahhüt eden, yargıyı tam tarafsız ve bağımsız yapmayı ana ilke sayanlar, geleceğin iktidarını kuracaktır. Diğerleri de kaderlerine razı olacaklardır.

Tehdit edenler, şantajcılar, kumpasçılar kaybedeceklerdir.

Millete yalan söyleyenler, sivri dilliler, takiyyeciler kaybedeceklerdir.

Yüce dinimizi istismar edenler, cami girişlerinde hatta “Kurtuluş Savaşını keşke Yunanlılar kazansaydı” diyerek cumhuriyetimize saldıranlar ve onlar gibi düşünenler kaybedeceklerdir.

Karadeniz bölgemizin yiğit insanlarına Pontus benzetmesi yapabilen ve bu hakareti siyaset uğruna sineye çekip sorgulama cesareti gösteremeyenler kaybedeceklerdir.

Sevgi ve saygılarımla

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 20.9.2019
Güncelleme Tarihi : 20.9.2019

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
En Son Yorumlar