Salih ERTAÇOĞLU
- -

İmar Affı Neden Çıkarılır

4.12.2018 09:37:31
2620 kez Okunmuştur.

-Birçok konuda olduğu gibi imar uygulamalarında da, yanlışlar yapılmıştır. Şehir imar planlarına, yönetmeliklere aykırı yapılar adeta sırıtırcasına, gözler önünde yükselebilmiştir.

-Şehirlerin ve ilçelerin bir çoğunda, imar mevzuatına uymayan değişiklik kararları alınabilmiştir.

-Çevre ve şehircilik Bakanı Sayın Kurum’un açıklamalarına göre, şimdiye kadar imar barışı yasasından yararlanabilmek isteyenlerin sayıları sekizbuçuk milyonu geçmiş. Yıl sonuna kadarda onbeşmilyonu bulacağı ifade edilmekte.

-Belediyelerimiz; modern geleceğe de cevap verecek imar planlarına büyük masraflar yaparlar. 3194 sayılı imar yasasının Belediye meclislerine 8. Madde ile verilen yetkiye dayanarak, mevcut imar planlarının temel unsurlarını bile alt üst edecek değişiklik kararlarını da alırlar. Her ay toplanan belediye meclislerindetalama 15 ile 20 değişiklikte yaparlar.

-İmar planlarının mevzuatına uygun yürütülmesinden sorumlu olanlar görevlerinin gereğini yasalara, planlara, yönetmeliklere göre yapmayıp rantı ön planda tuttukları içindir ki bugün 8.5 milyon insanımız, kendi yapısını yasal şekle sokmaya çalışıyor.

-İmar planlarına yapılan masraflar değişiklikler için görüşü alınan şehir planlarına ödenen paralar, Belediye meclislerinin imar komisyonunda görev yapanlar ve sonuçta imar mevzuatına, uymayan kararlara oy kullanan Belediye meclis üyeleri, imar affı yasası ile yaptıkları yanlışlardan kurtulmuşta oldular.

-Bu yanlış uygulamalarla şehirlerimiz, ilçelerimiz çirkinliklere maruz bırakılıyor.

-Denetlemekle mükellef olan kurum ve makamlarında yasal görevlerini yerine getirmediklerinin açık sonuçlarıdır.

-Özellikle imar planlarının değiştirilmesi işlemleri için geçmiş uygulamalardan dersler çıkarılmalı, yeni kurallar getirilmelidir.

-Aksi durumda, “yeniden yapılandırmalar” da olduğu gibi birkaç senede bir imar barışı yasası çıkarılıp birilerinin rantlarına kapılar açılmak durumunda kalınır.

-Sormak lazım yasalara, mevzuata uymuş olanların günahı nedir?

Sevgi ve Saygılarımla.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 4.12.2018
Güncelleme Tarihi : 4.12.2018
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar