OZONDAN GELEN SAĞLIK

24.7.2017
1965 kez Okunmuştur.

    Tokat ilinde ilk ve tek olarak Ozon tedavisini  Tıp alanında kullanmaya başlayan Tokat Özel Fizyomer Tıp Merkezinde uygulandığı günden bu güne şifa bulan bir çok hasta olduğunu  belirten Uzman DoktAbdulkadir Habiboğlu bu özel ve önemli tedavinin detaylarını Hürsöz gazetesine değerlendirdi.

   Tokat Özel Fizyomer TIp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı DoktAbdulkadir Habiboğlu; Tıp biliminde kullanılan ozon gazının tedavisini ve  başarısının en fazla olduğu uygulama ise, hücre yenileme işlemi olduğuna dikkati çekti. Hücre yenileme uygulamalarında ozon tedavisinin azımsanamayacak derecede olumlu etkileri bulunmaktadır diyen Tokat Özel Fizyomer TIp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Abdulkadir Habiboğlu; ozon tedavisinin vücuttaki kan dolaşımına da etkileri bulunduğunu belitti.  Medikal ozon, vücuttaki kan dolaşımını düzenler ve bununla beraber dokuların sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmesini sağlar. Bunların dışında, ozon gazının antioksidan özelliği de bulunmaktadır. Medikal ozonun sahip olduğu bu özellik, vücutta bulunan serbest radikallerin vücuttan dışarıya atılmasında etkilidir. Bu önemli tedaviyi yapan merkezlerin Sağlık Bakanlığı onaylı olmaları gerekmektedir dedi.

      Medikal ozon uygulamaları

   Tokat Özel Fizyomer TIp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı DoktAbdulkadir Habiboğlu;Tokat ilinde  ilk olarak Fizyomer Tıp Merkezinde‘’Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanmış olan 2014 yılı GETAT yönetmeliği’’ne uygun olarak düzenlenmiş kurslar tarafından verilen sertifikasyona bağlı olup,ilk kez  İl sağlık Müdürlüğü onaylı Ozon Terapi tedavi yöntemi Ozon  ünitesinde  yapılmaya başlandı .Halkımızın bu konuda bilinçli olması gerekmekte olup başvuru  yaptığı merkezlerin ruhsat olup olmadığını, sertifikalı hekim bulunup bulunmadığını ,uygulamayı yapan ve yöneten kişinin de bu konuda yetkin olup olmadığını sorgulaması gerekmektedir açıklamasında bulundu.Tıpta tedavi sürecinde oldukça fazla katkıları bulunan ozon tedavisinin  kullanıldığı alanlara bakıldığında, nörolojik hastalıklar, obezite, romatizmal hastalıklar, kronik yorgunluk ve de cilt hastalıkları olarak gözlenmektedir.

 OZON NEDİR?

  Tokat Özel Fizyomer TIp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı DoktAbdulkadir Habiboğlu; Ozon üç oksijen atomundan oluşan oda sıcaklığında renksiz , karakteristik kokusu olan bir gazdır (O3). Atmosferi oluşturan gazlara göre oldukça düşük oranda bulunan ozon, iklim ve canlıların korunmasında önemli rol oynamaktadır. Ozon tükenmesinin bir sonucu olarak dünyaya erişen ek UV-B radyasyon, bütün canlılar üzerinde zararlı etkiler oluşturur. Ozon, zararlı ultraviole ışınların dünyaya gelmesini engeller, dünya’da ozonsuz yaşam olamaz .Medikal ozon, bakteri, mantar ve virüsler üzerine öldürücü etkisi vardır. Yani bu 3 grup enfeksiyon ajanını yok eder. Kan dolaşımını arttırır. Antioksidandır; dokularda okside edici ajanları yok eder, kan dolaşımını düzenler ve artırır. Bağışıklık sistemini aktive eder.Yara iyileşmesinde enfeksiyonu yok eder, yara iyileşmesini hızlandırır ve granülasyonu sağlar. Medikal ozon tedavisinde eklem içi enjeksiyonun başta diz ve omuz eklemleri olmak üzere akut ve kronik ağrılı eklem rahatsızlıklarında yararlı ve etkin olduğu gösterilmiştir. Bu etkinin antioksidan sistemler aracılığı ile olduğu tespit edilmiştir. Ozonun kan dolaşımını arttırma yeteneği, onu sadece dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde değil birçok hastalıkta bozulmuş olanganik fonksiyonların yeniden canlandırılmasında yardımcıdır. Ozon gazıyla oksijenanı ve hızları artan alyuvarlar , vücudun ihtiyacı olan bölgeye hızla ulaşabilmektedirler, ozon gazıyla oksijenanı ve hızları artan alyuvarlar nerede sorun varsa o hastalıklı dokulara ulaşıp vücudun kendi kendini tamir kapasitesini hızlandırmaktadır. Ozon ile aktive olan hücreler sadece alyuvarlar değil ayrıca vücudun savunma hücreleri olan akyuvarlardır. Bu nedenle dışarıdan verilen ekstra ve yan etkileri olabilecek diğer tedavilerden farklı olarak ozon vücudun kendi dinamiklerini harekete geçiren doğal bir tedavi yöntemi olduğunu kabul etmek gerekir. Ozon aynı zamanda dezenfektandır dedi.

             ( Endikasyonları ve Tıbbi kullanımı)

    Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı DoktAbdulkadir Habiboğlu;Ozon tedavisi birçok patolojik durumu iyileştirir veya tamamen düzelmesine yardımcı olur.Bu olumlu sonuçlar bir seri tıbbi araştırma ve tıbbi yayın ile kanıtlanmış olmakla birlikte kural olarak hastalıkların tedavisinde ozon diğer tedavilere ek olarak uygulanır ve tamamlayıcı tedavi grubuna girer. Başka tıbbi tedavi yöntemlerinde olduğu gibi  başarı  seviyesi yüksektir ancak her tedavide olduğu gibi net yüzde yüz sonuç verir denilemez.Tedavi başarısı uygulanan duruma, hastalığın ve hastanın genel sağlık durumuna bağlıdır. Ozon tedavisi ile hastanın genel durumunda hızlı iyileşme ve ağrılarında azalma mutlaka olmaktadır. Başarı hastanın ve hastalığın durumuna bağlı olduğu gibi uygulanan yöntemi doktorun eğitimi ve tecrübesi ile önem kazanmaktadır.

    Dolaşım bozukluklarının tedavisinde, antiaging (sağlıklı yaşlanma) ve geriatride (yaşlılık), kanser tedavisinde, enflamatuar hastalıklarda (açık yaralar ve kolit hepatit), yanıkta, göz hastalıklarında, inflamatuar barsak hastalıklarında (ülseratif kolti, crohn hastalığı), sigara içenlerin psikolojik bağımlılığının azaltılmasında ve yineganik olarak sigaraya bağlı olarak meydana gelmiş çeşitli hasarların iyileştirilmesi amacıyla, nörolojik hastalıklar da (Parkinsonizm, trigeminal nevralji, senil demans- alzheimer hastalığı, baş ağrıları ve migrende), halsizlik ve kronik yorgunluk durumlarında, dejeneratif eklem hastalıklarında (diz, omuz v.s gibi eklem kireçlenmeleri), metabolizma hastalıklarında uyarıcı olarak, iç hastalıklarında (tiroid bezi hastalıkları- safra kesesi, pankreas, böbrek, akciğer hastalıkları, kan yağlarının artması- damar sertliği, çarpıntılarda ve kalp enfarktü- sünün kronik döneminde), bel fıtığında, artritik/romatizmal durumlarda (Kronik poliartritler), cilt hastalıklarında (dermatit, sedef hastalığı, cilt enfeksiyonları), detoksifikasyonda etkilidir.

    (Kontrendikasyonlar Sakıncalı durumlar)

    Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı DoktAbdulkadir Habiboğlu; kanama pıhtılaşma bozuklukları, hipertiroid, kronik ve tekrarlayıcı pankreatitler, ağrılı kas krampı ve yeni geçirilmiş kalp krizidir. Medikal ozon tedavisi uygun, steril malzemeler kullanıldığında ve tedavi prensiplerine göre uygulandığında herhangi bir enfeksiyon riskine yol açmaz. Aksine birçok enfeksiyon durumunda (hepatit B, hepatit C, herpes enfeksiyonları, herpes zoster, papillomavirus enfeksiyonları gibi viral enfeksiyonlarda; çeşitli bakteriyel, fungal, parasitik enfeksiyonlarda) tedavi amacıyla kullanılır. Arteriel dolaşım bozukluklarında karşılaşılan diğer semptomların yanı sıra bacaklarda hissedilen soğukluk, kısa yürüyüşler sonrasında ayaklarda hissedilen ağrı alarm veren semptomlardır. Ozon tedavisi uzun süreden beri dolaşım bozukluklarındaki başarısı araştırılan birçok tıbbi çalışma ile kanıtlanmıştır. Ozon klasik tedaviye ek olarak veya tamamlayıcı olarak tedavi yöntemidir.

           DİSK HERNİSİ (BEL-BOYUN FITIĞI) TEDAVİSİ

      Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı DoktAbdulkadir Habiboğlu ;İntervertebral diskler kıkırdak doku ve onu destekleyen etrafında bir fibröz doku ile sarılmıştır. Bu sayede kemik yapılar korunur ve anatomik yapının muhtemel hasarları engellenir. Bu fibröz doku (annulus fibrosus) zorlanma ile yırtılabilir ve yumuşak disk materyali (nucleus pulposus) kanala doğru kayar . Sonuç olarak disk materyalinin kanala baskısı olaraktaya çıkar.Bu durum Disk hernisi olarak tanımlanır. Ozon tedavisi ile; nucleus pulpususun yapısında olan mukopolisakkaridler okside olur. Fıtık çevresindeki hücresel metabolizma artar. Fıtık hacmini küçülür. Skatrizasyonu engeller. Vertebral sinir lifleri üzerinde analjezik etki yapar. Antiinflamatuar ile uyarılma ve adelelerin damar pleksusundaki baskısını azaltır.Uygulama: Paravertebral adelelere enjeksiyon. Majhemoterapi. Rektal uygulama. Başarıanı 80 - 90 . Ozon terapi bel fıtıklarında klasik tedavi ve cerrahi tedavi ile karşılaştırıldığında öncelikle seçilmesi gereken etkin bir tedavi yöntemidir.

      FİBROMİYALJİ (YUMUŞAK DOKU ROMATİZMASI) TEDAVİSİ

     Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı DoktAbdulkadir Habiboğlu ; Fibromiyalji sendromu tedavisinde majotohemoterapi ve lokal uygulama şeklinde uygulama yapılmaktadır, hastalarımız genellikle uzun yıllar boyunca çok çeşitli ilaçlar kullanmış, çok farklı doktora başvurmuş olan kronik ağrı çeken gruptur. Ozon tedavisi ile oldukça yüksekanda (80-90) sonuç alınmakta olup uzun yıllar boyu kullandığı yan etkileri oldukça fazla olan ilaçlardan kurtulabilirler. Ozonun kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin metabolizma akivasyonu sayesinde kazandırdığı genel iyilik hali kişilere kendilerini yenilenmiş hissini vermektedir. İş hayatındaki stres, yoğun çalışma temposu, zihinsel ve bedensel yorgunluk ozon (O3) tedavisiyle etkin bir şekilde giderilmektedir. Profesyonel sporcular ve kadınlar bu tedaviden oldukça faydalanmaktadırlar. Ozon fiziksel dayanıklılığı arttırmaktadır.

        DETOKS

   Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı DoktAbdulkadir Habiboğlu; insanlar sürekli olarak ilaçlar gıdalar su nefes yolu ile toksinlerle karşılaşmaktadır.

    Toksisite Nedenleri: Ağır metal maruziyeti (Civalı (amalgam) dolgular. Kurşunlu benzin kullanıldığı dönemde kemiklerimizde birikmiş olan kurşun), kök kanallarında anaerobik bakteriler, değişmiş barsak ekolojisi (antibiyotik kullanımına bağlı), kanımızda dolaşarak karaciğer metabolizmasını bozan ilaçlar, yağlarda biriken pestisid veganik solvent artıklarına bakıldığında Ozon  tedavisi Majtedavi, diyet tedavisi, safra atılımı, yağda birikmiş pestisidlerin vücuttan atılması için ozon sauna uygulanması tedavileri gibi.

    (Yaşlı Kişilerde Önlem ve Tedavi Anti , Aging Geriye Yaşlanma ve Yeniden Canlanma)

    Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı DoktAbdulkadir Habiboğlu; yaşı ilerleyen kişilere uygulanan tedaviler olumu sonuca ulaştığı kanıtlanmıştır. Klinik avantajlarının yanı sıra oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımını sağlar, bağışıklık sistemini harekete geçirir ve vücudun kendi antioksidanlarını ve serbest radikallere karşı savaşan hücreleri harekete geçirir. Bunun ötesinde beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur. Bu durumlarda fiziksel performansta azalma, yürüme güçlüğü ve baş dönmesi hissedilir. Tamamlayıcı tedavinin yanı sıra, ozon tedavi yaşam kalitesini arttırmak için kullanılmaktadır.Ozon tedavisi uygulanan hastalarda yapılan gözlemlerde bilinen hiçbir yan etkilere rastlanılmamıştır. Ozon tedavisi gün içerisinde hızlı yaşam tarzı nedeniyle yorulan kişilerde de etkilidir. Gerek zihinse, gerek de fiziksel yorgunluk çeken kişilerin birkaç ozon tedavisi seansıyla bu durumdan kurtulmaları mümkündür. Aynı zamanda yaşam standardı ve kalitesi de bu sayede artmaktadır. Fakat ozon tedavisi konusuna  dikkat edilmelidir.

   Artritik/Romatizmal Durumlar , Kronik Poliartritler

    Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı DoktAbdulkadir Habiboğlu; Artritik/romatizmal durumlar iskelet veya kas sistemiyle ilgili pek çok ağrılı, fonksiyon kısıtlılığı da yapabilen hastalığı kapsamaktadır. Genel olarak medikal ozon uygulaması fizik tedavi ile beraber kombine olarak tamamlayıcı amaçla kullanılmaktadır. Romatoid artrit ( kronik poli artrit ) de yapılan çalışmalarda akut olmayan durumlarda ozon majör otohemoterapi tamamlayıcı olarak başarılıdır. Burada kullandığımız etkisi anti enflamatuar etkidir.Tıpta kullanılmakta olan çoğu ilacın az veya fazlaanda bir yan etkisi olduğu düşünüldüğünde ozon tedavisi bu konuda önemini daha da artırmaktadır. İnsanlara oldukça sıkıntılı anlar yaşatan romatizmal ağrılardan ozon tedavisi sayesinde kurtulmak mümkün hale gelmektedir. Romatizmal ağrıların bir türü olan kas romatizmalarında ise ozon tedavisiyle başarıanı oldukça yüksektir.

Enflamasyonlu ve Dejeneratif Eklem Hastalıkları

  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı DoktAbdulkadir Habiboğlu; Enflamasyonlu eklem hastalıklarını üç evreye ayırdığımızda, özellikle evre 1 ve 2, bir başka deyişle ağır kemik deformasyonlarının olmadığı durumlar, medikal ozon uygulamalarına cevap verir. Gonartroz (diz eklemi enflamasyonu) ya da diz ve omuz eklemlerindeki aktif arthritic form tedaviye cevap veren sınıfa dahildir. Standart tıbbi metodlara - spesifik egsersiz terapileri , ilave olarak bu gibi durumlarda intraartiküler ozon enjeksiyonu başarıyla uygulanır. Bağışıklık sistemini güçlendirme ve kıkırdak metabolizmasını aktive etme özelliklerine ek olarak burada ozonun tamamıyla antienflamatuar özelliği bulunur.

   OZON VE ANTIAGING

   Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı DoktAbdulkadir Habiboğlu;bilim adamlarının gençliği korumanın sırrını keşfetmek için uzun yıllardır yaptıkları yoğun araştırmalar sonucu son dönemlerde yeni bir yöntemtaya çıktı. “AntiAging” Bir başka deyişle “geriye yaşlanma”. Bu yöntemin hedefi, uzun yıllar gençliğinizi korumak ve dinç kalmayı sağlamak esastır. İnsanlarda 3 çeşit yaş vardır: Kronolojik yaş , biyolojik yaş , psikolojik yaş. İnsanlarda bu 3 değişik yaş genelde birbirine paralel gitmez. Elbette insanlar yaşlanacak. Tüm dünyada 65 yaş ve üzeri nüfus giderek artmaktadır. ABD’de bu yaş- takiler nüfusun 14’ünü oluşturdukları halde sağlık harcamalarından aldıkları pay 35’ tir. Yaşanan krizlere rağmen Türk insanının ömrü son 35 yılda yaklaşık 19 yıl uzadı. 1960-65 yıllarında ortalama ömür 49.9 iken gü- nümüzde 69.6 olmuştur. Kadınlarda 71.8 iken erkeklerde 67.1 dir. Aslında yaşlanmak doğal ama günümüzde sorun erken yaşlanmak.

            DİYABET VE DİYABETİK AYAK TEDAVİSİ

    Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı DoktAbdulkadir Habiboğlu; diyabet hastalığında immun sistem üzerine, dolaşım sistemi üzerine olan etkileri ile kan şekeri regülasyonunu sağlamaya yardımcıdır, ayrıca diyabete bağlı komplasyonların önlenmesi ve tedavisinde de yardımcıdır. Diyabetik ayak tedavisinde de öncelikler bölgesel enfeksiyonun majtedavi ve ilgili bölgeye yönelik torbalama tedavisi ile yok edilmesini ardından yaranın iyilkeşmesini sağlar. Açık yatak yaraları (decubitus ülserler), alt bacağın ülserleri (Ulcus cruris), şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları ve kangren gibi enfeksiyonlu yaraların lokal tedavisi tıbbi ozonun klasik uygulama alanlarına ait olan proseslerdir. Burada öncelikle, mikropsuz ve temiz yaralar elde etmek için ozonun dezenfektan özelliğinden, diğer deyişle bakterisid ve fungisid etkisinden yararlanılır. Yaranın temizlenmesinden itibaren, düşük dozda ozon uygulayarak iyileşme süreci hızlandırılır.

                   MEDİKAL OZON UYGULAMA YÖNTEMLERİ

       Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı DoktAbdulkadir Habiboğlu; Ozonun  ismi daha çok kimya ve coğrafya alanında duyulsa da ozon gazı, dünya atmosferi içerisinde oldukça yoğun bir biçimde bulunan gazdır.Ancak aynı zamanda bu gaz, ozon tabakasını da oluşturur. Bakıldığında dünya ve insanlık için önemi aşırı derecede fazla olan ozon gazı, aynı zamanda tıp biliminde de kullanılması sayesinde gündeme gelen faydaları keşfedilen farklı alanlarda kullanılan gaz, günümüzde modern tıp dünyasında çeşitli hastalıkların tedavi sürecinde etkili oldu.  Ozon gazının yapısı incelendiği zaman, karşımıza bu gazın aktif şekilde olan bir oksijen molekülü olduğu görülüyor. Ozon gazı, insanlara yaşam kaynağı olarak   oksijenin yapıca daha yüksek enerjili halini ifade eder ve yüksek enerjili bu gaz, tedavilerde uygulanarak sonuç alınmıştır. Bazı hastalıkların tedavisinde oldukça başarılı olan bu gaz, tıp literatüründe medikal ozon olarak adlandırılır, medikal ozonun tıpta uygulandığı alanlar oldukça fazladır. Bu tedavi ozon tedavisi sertifikası olan kurumlar ve tedavilerin yapılacağı klinik çok iyi seçilmelidir. Tedaviyi yapacak kişi ise kesinlikle uzman bir kişi olmalıdır. Yine bunların dışında tavsiyelerle ozon tedavisi yaptırmak da yanlış bir davranıştır. Yan etkisi olmamasına rağmen bu tedavi kesinlikle uzman bir hekime danışılarak yaptırılmalıdır.

     OZON TEDAVİ ALANLARI

Majör otohemoterapi, minör Otohemoterapi, lokal uygulama, ozonun eklem içi enjeksiyonu, torbalama tedavisi (diyabetik yara, dekübit ülseri, iyileşmeyen kronik enfeksyionlar, nazal insüflasyon ,krn. Sinüzit, alt solunum yolunu ilgilendiren hastalıklar,kulak insüflasyonu (Vertigo) rektal ya da vajinal,ozon sauna.

 
  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 24.7.2017
Güncelleme Tarihi : 24.7.2017
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar