SENDİKACI KADINLAR SERTİFİKALARINI ALDI

10.1.2022
596 kez Okunmuştur.

 

Memur-Sen Tokat Kadınlar Komisyonu tarafından kadınların sendikal alana katılımı ve daha nitelikli temsili adına düzenlenen Sendikalılıktan Sendikacılığa Online Eğitim Programı’nı tamamlayanlar için sertifika töreni gerçekleştirildi.

Sertifika törenine Memur-Sen  İl Temsilcisi Suat Mantar Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Şule Ünsal’ın yanı sıra birçok davetli katıldı. Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Şule Ünsal, “Bizler, bu topraklarda değerleriyle kavga etmeden, aileyi savunarak hem kadın hem sendikacılık kimliğinin birlikte taşınabileceğinin ispatıyız. Dün turnikelere sıkışıp mesleğimizden mahrum kalırken nasıl direndiysek bugün de emekçi kimliğimizi aynı dirayetle zirveye taşıyacağımıza inanıyorum. İnancımız, ilkelerimiz ve vukufiyetimizle kısa bir süre sonra yeni kadın sendikacılara yürünecek bir yol bırakacağımıza da inancım tamdır. İki hafta süren toplam sekiz ders boyuncatalama 500 kadının aktif dinleyici olarak katılımı ve yansıttığınız talep bize eğitime devam dedirtti. İlk fazını tamamladığımız eğitimimizin ikinci fazı için çalışmalarımıza başladığımızı ve 2022 yılı içerisinde eğitimlerimize devam edeceğimizi müjdelemek isterim” ifadelerini kullandı.

“AMACIMIZA ULAŞTIK”

Kadının hayatın her alanında olduğu gibi sendikal alanda da önemli olduğuna vurgu yapan Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı  Şule Ünsal  “Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar neticesinde Memur-Sen Kadınlar Komisyonu artık bir sendikacılık okulu niteliği kazanmaya başlamıştır. Eğitim çalışmalarımızın hedefi,tak söylemtak gündem ve kurumsal dili geliştirmek, sendikal birikim, donanım ve tecrübenin aktarımını sağlamaktır. Bugün törenle sertifikalarını alacağınız sendikalılıktan sendikacılığa eğitimi programı da aynı çabamızın en son ürünüdür. Bu çalışmada sunduğumuz eğitim ile teşkilatımızın ihtiyaçlarının örtüşmesini sağlamak önemliydi ve çok şükür bu amacımıza ulaştığımızı söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

“KADIN ÜYE SAYIMIZ OLMASI GEREKEN KADAR DEĞİL”

Ünsal “Sendikalartaya çıktığında kadınların sendikalara üye olması hem toplumsal düzene hem sendikal yapıya bir tehdit olarak algılanırken, günümüzde kadınların sendikalara yeterince katılım sağlamaması bu örgütlerin varlığı için olumsuz bir durumtaya çıkarmaktadır” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Herkes farkında ki, kadınların güçlendirilmesi; adil, sürdürülebilir ve hak temelli bir ekonominin ön koşuludur. Son 10 yılda kadınlara yönelik politikalardaki artış sendikalı kadın sayısını da artırmıştır, ancak olması gereken seviyede değildir. Bu nedenle sendikaların, kadınları sendikalarda liderlik pozisyonlarına teşvik etmesi, kadın erkek arasında eşitliğin sağlanması, iş dünyasında kadına yönelik şiddet ve tacizin önlenmesi, insana yakışır iş sağlanması gibi konularda uzun ve kararlı bir mücadele vermek zorundalar. Kadınlar Komisyonu vasıtasıyla gerçekleştirdiğimiz bu eğitim programıyla kadınların sendikal alandaki yetkinliğini artırmak, kadınların bu ve benzeri alanlarda daha fazla söz sahibi olabilmesi için mücadele vermek bizim temel hedeflerimiz arasındadır. Unutulmamalıdır ki sendikacılık büyük mücadeleler vererek bir sonuca ulaşmak demektir. Bugün burada sertifikalarını vereceğimiz kadın katılımcılarımız da bu yolda büyük bir aşama kaydetti ve ilerleyen dönemlerde bunun meyvelerini alacağımıza inancım tamdır.”

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından eğitim programı sonucu sertifika almaya hak kazanan katılımcılara sertifikaları Memur-Sen İl Temsilcisi Suat Mantar ve Memur-Sen Kadınlar Komisyonu İl Temsilcisi  Şule Ünsal tarafından teslim edildi. Daha önce Memur-Sen Kadınlar Komisyonunda görev alan Aslı Coşkun` a plaket taktimi sonrasında çekilen hatıra fotoğrafının ardından tören son buldu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 10.01.2022
Güncelleme Tarihi : 10.01.2022
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar