1,5 MİLYON KİTAP, MİLYARLARCA UMUT

30.11.2021
778 kez Okunmuştur.

Hüseyin Alpay /Gazeteci-yazar

 

Tokat’ta bugüne kadar “Kitap Tokat Projesi” kapsamında 1,5 milyon adet kitap dağıtıldı. Dağıtılan kitaplarla birlikte okuyucunun elinin değdiği her kitap bambaşka dünyalara yelken açan umutları da getirdi muhtemelen. Kitapların umut vermediği, okumanın insan ruhuna iyi gelmediği nerde görülmüştür hem?

 

“Eğer kitap okumasaydım yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım” diyen kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk,taya çıkardığı Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini kitaplarla attığını birçok kez dile getirmişti. Rus asıllı Amerikalı yazar Vladimir Nabokov ise “Kitaplıklar aklın tedavi yerleridir” diyerek en iyi ruhsal terapinin kitaplarda olduğunu vurgulamıştır.

 

Hayatta başarılı olan birçok insanıntak özelliği çok kitap okumaları olmuştur. Okuyan sorgular, sorgulayan iyiye ve doğruya yönelir, edindiği bilgilerle yaşamda örnek bir konuma yerleşir. Dolayısıyla okuyan her insan, okumayan insandan daha ileri bir yerde mevzilenmiş, konumunu da hayatın merkezine odaklamıştır.

 

Çiftçinin, üreticinin, öğrencinin, garibanın, mağdurun hayatını bir çırpıda değiştiren; “insana dokunmak” özneli çalışmalarıyla bu topraklardan asla umut kesilmemesini herkese öğreten adamın Tokat’a kattığı değerdir bu çalışmalar. Tohumdan toprağa, ağaçtan suya kadar bir gerçek hikâye. O hikâyenin baş kahramanı Ozan Balcı’nın attığı her adımın bizi getirdiği yer de işte burasıdır:

 

Her alanda gelişen, üreten ve çokça okuyan bir Tokat.

 

Öylesine şiirsel bir kahraman ki aynı zamanda, sonbahar yapraklarının süpürülmesine bile içi elvermiyor. Yüreği memleket için çarpan bu kocaman yürekli Vali’yi Özdemir Asaf’ın “Umut Yaprakları” şiiriyle selamlayalım bu kez:

 

Öyle bir ilkyaz ol ki korkut yaprakları,

Öyle bir son yaz ol ki tut yaprakları,

Sararıp dökülürken güz rüzgârlarında

Ardında savrulsunlar, unut yaprakları.

Sevinçlerinde onlar vardı, hüzünlerinde onlar

Seninle yeşerdiler, seninle soldular…

Olsunlar senden sonra da umut yaprakları…

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 30.11.2021
Güncelleme Tarihi : 30.11.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar