TOKAT’A TEKSTİL OSB

30.11.2021
433 kez Okunmuştur.

 

TOKAT’TA YATIRIM YAPMAK ÜZERE GELMEK İSTEYEN 51 TEKSTİL FİRMASININ KÜMELENECEĞİ 1000 DÖNÜM ALAN TALEBİ VAR. TOKAT TSO BAŞKANI DR. ALİ ÇELİK, TOKAT’TA İYİ BİR TEKSTİL KÜLTÜRÜN OLUŞTUĞUNU VURGULARKEN YATIRIM TALEP EDİLEN ALANI TAHSİS EDEBİLMEK İÇİN GÖRÜŞMELER YAPTIKLARINI AÇIKLADI.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, gazetemize gerçekleştirdiği ziyarette Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Uluözlü ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Fatih Kılıç’a Tokat ve Türkiye gündemine dair açıklamalarda bulundu. Orta Anadolu’da tekstil üzerine ‘Tekstil OSB’ oluşturmanınganizasyon danışmanlığını yapan TurkMall Danışmanlık firmasının 51 tekstil fabrikasını buluşturmak üzere Tokat’ı tercih etmesi için OSB’de 1000 dönüm alanın tahsis edilebilmesine çözüm aradıklarını belirtti.

30 BİN İSTİHDAM

            Tokat 1. Ve 2. OSB alanlarındaki durumu anlatan TSO Başkanı Dr. Ali Çelik, 3. OSB için adımlar attıklarını söylerken, Tokat’a 1000 dönüm alana çift katlı 1 milyon metre kare kapalı alan inşa ederek 30 bin işçiye istihdam sağlama hedefinde olan TürkMall Danışmanlık firmasına Amasya, Çorum, Yozgat, Sivas, Erzincan illeri yerine Tokat’ı tercih etmelerini sağlayacak imkanı sunmak istediklerini anlattı. Başkan Çelik bu husustaki açıklamasında özetle şu bilgileri paylaştı:

            “Bizden istenen 1000 dönüme 1 milyon metrekarelik çift katlı fabrika yapılacak. Bu binanın içinde AR-GE Merkezi, Tekstil Lisesi ve Yüksek Okulu, Tekstil ile alakalı pamuk, iplik, kumaş dokuma, dikim üzerine A’dan Z’ye bütün konularda ihracat yatırımı olacak. TurkMall Danışmanlık firması bu yatırımınganizasyonu yapacak. Yatırım danışmanlığını yaptığı 200 büyük tekstil fabrikasından 51 tanesini Tokat’ta oluşturulacak Tekstil OSB alanında buluşturmayı istiyor. Kümelenme alanında üretimde ve ihracatta hızlı hareket edebilmeyi tasarladılar. Yozgat ve Sivas illeri alanın hazır olduğunu söylemesine rağmen, projenin başında Tokatlı isimler olduğu için Tokat’a kazandırmayı arzu ediyorlar.

            Tokat’ta talep edilen alanı oluşturma potansiyelimiz var. 01 Mayıs’a kadar arsanın verilmesi talep ediliyor. 30 bin işçi çalışacak. Tekstilde nitelikli eleman çalıştırmak istiyorlar. Tokat’ı tercih etmelerinin bir sebebi de Tokat’ın çokça göç veren illerden biri olması, il dışına gidenler arasında tekstil işçiliği yapanların çoğunlukta bulunması. Ki bu tekstil işçilerini yeniden memleketlerine döneceklerini düşünmekteler. Tokat’ta tekstil kültürünün oluştuğunu görüyorlar. Tokat Merkez ve İlçe OSB’lerde toplam 10 bin tekstil işçisi var şuan. Yeni tekstil işçisi yetiştirecek çekirdek kadro burada oluşmuş durumda.”

DİKKAT ÇEKİCİ KONULAR

            TSO Başkanı Dr. Ali Çelik gazetemize gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle birçok hususa değindi. Tokat OSB’lerdeki durumun dışında, Türkiye ekonomisindeki duruma, Tokat ekonomisine, bilhassa iki yıla yakın zamandır devletten ödemesini alamayan medikal firmaları ile kamu müteahhitlerinin yaşamakta oldukları mali sıkıntılara, batma noktasına geldiklerine dikkat çekecek açıklamaları oldu. Başkan Çelik’in açıklamalarına günbegün gazetemizde yer vereceğiz.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 30.11.2021
Güncelleme Tarihi : 30.11.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar