ALMUS’TA GÖLE KÖPRÜ TALEBİ

30.11.2021
307 kez Okunmuştur.

 

İKİ YAKAYI BİRLEŞTİRECEK KÖPRÜ YAPILDIĞINDA 27 KM.LİK YOL 6 KM’YE DÜŞMÜŞ OLACAK

 

Almus ilçemizdeki Almus Gölü’nün çevresindeki köylere karayolu ile sağlanan araç ulaşımında yaptırılacak bir köprünün iki yakayı birbirine bağlamasıylataya çıkacak kazanım gündeme getirildi ve vakti zamanında Vali Recep Yazıcıoğlu’nun öngördüğü köprünün artık yapılmasının beklenildiği vurgulandı. Söz konusu civarda Almus’a bağlı 41 köy ve belde var. Bu köylerden 26 tanesi (Babaköy, Karadere, Kapıcı, Yuvaköy, Görümlü Kasabası, Sahilköy, Salkavak, Gölgeli Kasabası, Arısu, Alan, Gümelönü, Dereköy, Cihet, Çilehane, Çiftlik, Çamköy, Gebeli, Bağtaşı, Kolköy, Çayıkıyı, Çayönü, Sarıören, Hubyar, Kızılelma, Mescit, Durudere, Çamdalı), Reşadiye ilçesine bağlı köyler (Gökköy, Çatköy, İsmailiye, Tozanlıfındıcak, Dutdibi, Eyüp), Sivas’a bağlı köyler (Adamlı, Kızılcaören) olmak üzere toplam 34 köye ulaşım mesafesi oldukça kısalmış olacak.

KÖPRÜ TALEBİNİN GEREKÇESİ

Yöre halkından Murat Şahin, köprünün yapılmasına dair nedenlerini gazetemize şöyle izah etmekte:

“Köprü yapılsa yolumuz 16 km kısalacak. Çevre köylerde yaşayan insanlar olarak bu yolu ilçeye gidiş dönüş olarak çift yönlü kullanıyoruz, fazladan 32 km yol yapıyoruz. Ciddi hastalıkların yaşandığı durumlarda, bölge köylerde yangın yaşanması durumlarında saniyeler bile hayati önem taşıyor. Bu konularda telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşıyoruz. Bu köylerin tamamına yakınında öğrenciler taşımalı olarak ilçe merkezindeki okullarda okuyorlar, çocuklar çok zorlanıyorlar. İlçeye bağlı Sivas sınırına yakın köylerden olan Hubyar’ın ilçeye uzaklığı 62 km, Sarıören köyünün ilçeye uzaklığı 57 km’dir. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Bu güzergahtaki en yakın köy 20 km. Köy gidiş dönüş 32 km yol gitmek istemiyoruz. Bu durum hem bireysel ekonomimize zarar veriyhem de devlet ekonomisine ciddi zarar veriyor. Bu yolu özellikle yazın 30000 - 35000 kişi kullanıyor. Bu köprüyü Almus İlçe esnafı, bu köylere hizmet götüren devlet araçları, bu köylerle ticaret yapan diğer köylerin vatandaşları da kullanıyor. Köprü ile ilgilenen arkadaşlardan edindiğim bilgiye göre Tokat Valisi Sn. Dr. Ozan Balcı Bey ile görüşmelerinde Almus kaymakamının görüşünü sorduğunda bu bölgenin en büyük probleminin köprü olduğunu söylemiştir. Biz köprü ile ilgili devlet yetkililerimizden yardım talep ediyoruz. 28.12.1965 tarihinde su tutulmaya başlanan barajda o zamanki şartlarda bu saydığımız 34 köyde bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda araç olduğunu düşünürsek bu ihtiyaç zamanla doğmuştur. Şimdiye kadar 1 defa festival yapıldı, bir miktar para toplandı toplanan paranın kaymakamlığın hesabında durduğu söyleniyor. Yetkililerimizin onayı doğrultusunda devlet vatandaş iş birliği ile bu köprüyü inşa edebiliriz. Bu köprünün Asma köprü olması konusunda bir ısrarımızın olduğunu söylemiyoruz asgari düzeyde ihtiyacımızın giderilmesini istiyoruz.”

PLATFORM DA GÜNDEMDE TUTUYOR

Bölge halkı köprünün yapılması için yıllar önce Tufantepe Köprü Platformu adıyla bir komisyon oluşturmuştu. Komisyon üyeleri konuyu yeniden gündeme getirirken Vali Dr. Ozan Balcı’yı makamında ziyaret ederek izahatta bulundular. Komisyona göre Tufantepe köprüsünün yapılması bölge için hayati önem taşıyor. Tufantepe Köprü Platformu üyelerinin gazetemize açıklamaları oldu. Tufantepe Köprüsünün yapılmasıyla Gölgeli beldesinin Almus’a olan 27 kilometrelik uzaklığı 6 kilometreye düşeceğini vurguladılar. Gölün karşı tarafında bulunan 22 köyün 30-40 kilometrelik mesafesinin 10-15 kilometreye düşeceğini izah ettiler. Ayrıca köprünün turistik önem kazanacağını, Almus’un turizm değerinin artmasına katkı sağlayacağını belirttiler.

Bölgede şu anki yolun mevcut durumunun kullanım konforunu oldukça kötü etkilediğini söyleyen komisyon üyeleri, hususi araçlar kadar kamu hizmeti yürüten resmi araçlardan ambulans, Orman İşletme ve Askeri araçların da bu kötü koşullara maruz kaldığına dikkat çektiler. Komisyon tarafından gündeme getirilen köprünün yapılması için 8 bin imza topladığı, yöre halkının maddi destek de vermeye hazır olduğu ifade edildi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 30.11.2021
Güncelleme Tarihi : 30.11.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar