“KADINA ŞİDDETE HAYIR” PANKARTIİLE KIRAATHANELERİ DOLAŞTI 

25.11.2021
200 kez Okunmuştur.

TOKAT UYUŞTURUCU VE MADDE BAĞIMLILIĞIYLA MÜCADELE DERNEĞİ BAŞKANI FATMA DİNÇER, 25 KASIM “KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ” KAPSAMINDA FARKINDALIK ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

“Kadına Şiddete Hayır” pankartı hazırlayan Başkan Dinçer, konuya dikkat çekmek için kıraathanede bilgilendirme yaptı. Kıraathanedeki erkek topluluğuyla kadına şiddete hayır diyen Başkan Dinçer, toplumda kadına şiddete yönelik bilinç ve duyarlılığın artırılması, farkındalığın sağlanmasının önemli olduğunu ifade etti.

Ülkemizde şiddetle mücadelenin devam ettiğini belirten Dinçer, “Birleşmiş Milletler tarafından 1999 yılında alınan kararla 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” olarak kabul edilmiştir. Bu önemli gün, kadına yönelik şiddet olgusunu dünyanın gündemine taşımakta, soruna ve çözüm yollarına ilişkin çalışmalar yapılması konusunda farkındalık yaratmaktadır” dedi.       

Günümüzde insanlığın en önemli sorunlarından biri olan kadına yönelik şiddet, farklı görünümleriyle tüm dünyada varlığını devam ettirmektedir. Kadınların temel hak ve özgürlüklerinin kullanımını engelleyen, toplumsal kaynaklardan yararlanmalarını sınırlandıran, genel olarak toplumsal ve ekonomik gelişme üzerinde olumsuz etkiler yapan kadına yönelik şiddetle, çağdaş dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkin mücadele edilmektedir.

            Aile kurumu ve toplum içerisinde çok önemli bir yeri olan kadınlar, hepimiz için birer anne, kız kardeş, eş ve evlattır. Hayatımızın her döneminde sevgi ve özveriyle bize destek olan kadınlarımız el üstünde tutulmayı hak ediyor.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede ilerleme sağlanabilmesinde yasal düzenlemeler ve kurumsal mekanizmaların yansıra konuya ilişkin bilinç ve duyarlılığın artırılması, toplumsal farkındalığın sağlanması da önemlidir. Kolluk, adalet, sağlık, sosyal hizmet gibi birçok alanın; kamu kurumları, sivil toplum, medya ve özel sektör gibi birçok tarafın, bütüncül yaklaşım içerisinde uzun soluklu ve kararlı mücadelesine ihtiyaç vardır.

            Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde bulunan Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmaları yürütülmektedir 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde yapılacak çalışmaları, kadınlarımızın sorunlarının çözülmesine yönelik adımları hep beraber atacağız.” İfadelerini kullandı.

KIRAATHANEDEKİ ERKEK TOPLULUĞUYLA KADINA ŞİDDETE HAYIR

Katılım sözcüsü ise yaptığı açıklamada, “Nedeni ne olursa olsun yeryüzünde hiçbir canlı şiddeti hak etmemektedir. Doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımıza herkesin gerekli sevgi ve saygıyı göstermelerini, tüm kadınlarımızın mutlu, sağlıklı ve sevgi dolu bir dünyada hiçbir şiddete maruz kalmadan yaşamalarını diliyor, kadına yönelik şiddete HAYIR diyoruz” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 25.11.2021
Güncelleme Tarihi : 25.11.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar