TOKAT KÜTÜPHANE CENNETİNE DÖNÜYOR

23.11.2021
222 kez Okunmuştur.

Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi çerçevesinde Tokat’a 180 kütüphane kazandırılırken, 152 okulda da kütüphane yapımı ve planlaması devam ediyor.

 

Millî Eğitim Bakanlığının okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak için ekim ayı sonunda başlattığı Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi, tüm hızıyla devam ediyor. Emine Erdoğan`ın himayelerinde yürütülen Proje kapsamında kurulan 1.170 yeni kütüphanenin bir haftalık ara tatil sonrasına yetiştirildiğini ifade eden Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, iki ay gibi kısa bir sürede projeyi tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

Millî Eğitim Bakanlığı, Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi çerçevesinde mevcut kütüphaneleri zenginleştirmek ve yeni kütüphaneler yapmak için gerekli ödenekleri 81 ile gönderdi. İl müdürlükleri kütüphanesi olmayan okulların kütüphanelerini yapmak için yaklaşık bir aydır yoğun bir şekilde çalışıyor. Bu kapsamda kurulan 1.170 yeni kütüphane bir haftalık ara tatil sonrasına yetiştirildi. 1.170 okulda öğrenciler, 22 Kasım Pazartesi günü yeni kütüphaneleri ile tanışacaklar. Projenin 2021 yılı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Tokat’ta da kütüphane yatırımları devam ediyor. Çocuklara kitap sevgisini aşılamak için Tokat’ta çok güzel işler yapıldığını kaydeden Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ilimizdeki kütüphaneler ile ilgili son durum hakkında bilgiler vererek, “ Kütüphanecilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz bu işi gayet güzel yürütüyorlar kendilerini tebrik ediyorum. Müstakil bebek ve çocuk kütüphanesini kurduk. İnşallah 5-6 ay içerisinde Tokat Halk Kütüphanesi bitmiş olacak. 100`ü z kütüphane olmak üzere okullarımıza 180 kütüphane kazandırdık.152 okulumuzda kütüphane yapımı ve planlaması devam ediyor. Milli Eğitim Bakanımızın Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerinde başlattığı kütüphanesiz okul kalmayacak kampanyası kapsamında nihai hedefimiz hiçbir okulumuzun kütüphanesiz kalmaması” demişti.

KÜTÜPHANE TEFRİŞATI MESLEK LİSELERİNDEN

Konu ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer şunları söyledi: Eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için ağırlık verdiğimiz alanlardan bir tanesini okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak oluşturuyor. Bu bağlamda Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi`nin himayelerinde `Kütüphanesiz Okul Kalmayacak` projesini başlattık. Kültür ve Turizm Bakanlığımız da bu projenin önemli bir paydaşı. İki ay gibi kısa sürede projeyi tamamlamayı hedefliyoruz. Gerekli planlamalarımızı yaparak tüm illere ihtiyaç duydukları ödenekleri gönderdik. Tüm illerde arkadaşlarımız yoğun bir çaba içerisindeler. Kütüphanelerin mobilya tefrişatını meslek liselerimiz yapıyor. Yeni kütüphanelerin bir kısmını bir haftalık ara tatil sonrasına yetiştirmeyi hedeflemiştik. Bu kapsamda 1.170 okulumuz yeni kütüphanelerine kavuştular. İnşallah bu projeyi yıl sonunda tamamlayacağız. Böylece, 2022 yılında kütüphanesi olmayan okul kalmayacak. Projeyi himayelerine alarak verdikleri desteklerden dolayı Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi`ye şükranlarımı sunuyorum. Tüm illerde kütüphanelerin kitap ihtiyacının giderilmesine katkılarından dolayı Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy`a teşekkür ediyorum. Süreci başarı ile yürüten tüm çalışma arkadaşlarımı, 81 il millî eğitim müdürlerimizi, ilçe müdürlerimizi, okul yöneticilerimizi ve öğretmenlerimizi kutluyorum.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 23.11.2021
Güncelleme Tarihi : 23.11.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar