“ASGARİ ÜCRET, BÜTÜN EMEKÇİLERİ MEMNUN EDECEK BİR RAKAM OLMALI”

23.11.2021
248 kez Okunmuştur.

Hak-İş Tokat İl Başkanı, Hizmet-İş Sendikası Tokat Şube Başkanı Resul Demir, 2022 için belirlenecek asgari ücret rakamının asgari ücretle çalışan bütün emekçileri memnun edecek bir rakam olmasını istediklerini söyledi.

Hak-İş olarak , Genel Başkanımız Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde işbirliği yapmak amacıyla HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK başkanları olarak  bir araya gelerektak hareket etme kararı aldığını belirten Demir, toplumun büyük bir kesimini doğrudan ilgilendiren asgari ücretin beklentileri karşılayacak bir rakam olmasını için çalıştıklarını söyledi.

Demir, “Belirlenecek rakamının asgari ücretle çalışan bütün emekçileri memnun edecek bir rakam olmasını istiyoruz” dedi..

“ASGARİ ÜCRET TOPLUMUN BÜYÜK BİR KESİMİNİ İLGİLENDİRİYOR”

Asgari ücretle çalışan sayısı bakımından Türkiye’nin Avrupa’dan farklı olduğunu belirten Demir, “Avrupa’da asgari ücret ile çalışananı yüzde 1 ila 2 iken Türkiye’de yüzde 42’dir, 6,5 milyon emekçiyi kapsıyor. Aileleri ile beraber yaklaşık 30 milyonun üzerinde bir kesimi doğrudan ilgilendiriyor” dedi.

DEMİR’DEN, ASGARİ ÜCRETİN DOĞRU TESPİTİ İÇİN 5 TALEP

Asgari ücret tespitinin kapsam bakından, yapılan en büyük toplu iş sözleşmesi olduğunu vurgulayan DEMİR, sağlıklı bir rakama ulaşılabilmesi HAK-İŞ’in beş talebi olduğunu söyledi. DEMİR, taleplerini şöyle sıraladı; “Bir, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısının değişmesini istiyoruz. İki, bağımsız ve aynı zamanda güvenilir bilim insanlarının da içinde bulunduğu bir yapının objektif kriterleri belirleyip asgeri ücretin buna göre belirlenmesini istiyoruz. Üç, asgari ücretin, çalışan bir emekçi üzerinden değil, evli ve iki çocuklu bir aile üzerinden değerlendirilmesini istiyoruz. Dört, belirlenecek olan asgari ücretin dört kişilik bir ailenin asgari ihtiyaçlarını karşılayabilecekanda olmasını istiyoruz. Beş, asgari ücret ve ücretler üzerindeki vergi yükünün büyük ölçüde azaltılması ve kaldırılmasını istiyoruz.”

HAK-İŞ’in beş talebinin uygulanabilmesi için çalışmaların, geniş katılımlı bir uzlaşma ile sürdürülmesi gerektiğini belirten Demir, “Emek örgütleriyle HAK-İŞ’in bu talepleri ışığında birlikte çalışacaklarını ve bu talepleri dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

“ENFLASYONUN ÜZERİNDE ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMALARI MEMNUNİYET VERİCİ”

Cumhurbaşkanı, bakanlar ve muhalefet partisi liderlerinin asgari ücrette enflasyonun üzerinde artış yapılmasına dair açıklamalarını memnuniyet verici olarak değerlendiren DEMİR, “Çalışanları enflasyona ezdirmeyecek yeni bir asgeri ücreti iktidarıyla, muhalefetiyle, emek örgütleriyle hep birlikte oluşturmamız gerekiyor” dedi.

İŞVERENLERE ÇAĞRI

Demir, işverenlere de çağrıda bulundu. Fedakarlığı hep işçilerin yaptığını ifade eden DEMİR, işverenlerin de elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

Demir, “Buradan işverenlere çağrıda bulunuyorum: Emekçiler pandemiye rağmen çalıştılar ve ürettiler. Pek çok sektörde ihracat rekoru kırıldı. Bütün fedakarlığı hükümetten bekleyip her türlü teşviklere rağmen daha fazlasını isteyerek bu sorunu çözemeyiz. Lütfen gözünüzü kulağınızı tıkamayın. İşverenler olarak da fedakarlık yapmanız gerektiğini unutmayın” dedi.

“DEMOKRATİK SENDİKACILIĞI ÖNCELİYOR VE ÖNEMSİYORUZ”

HAK-İŞ ve sendikalarının demokratik emek örgütleri olduğunu vurgulayan Demir, demokratik sendikacılığı ülkemizin demokrasisinin geleceği için önemli gördüklerini söyledi. Demir, “Bir ülkede sendikal hareket ne kadar demokratik, ne kadar güçlüyse demokrasi de o kadar güçlüdür. Sendikalar demokrasinin en temel taşlarından biridir. HAK-İŞ temsil ettiği dünya, değerler,taya koyduğu ilkeleri, hedefleri, dünden bu güne gerçekleştirdiği faaliyetleriyle bu sorumluluğu en fazla üstlenmesi gereken örgüt olmuştur” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 23.11.2021
Güncelleme Tarihi : 23.11.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar