ŞEKER VALİ

14.11.2021
1301 kez Okunmuştur.

Hüseyin Alpay (Gazeteci-Yazar)

Üst kola yapıştırılan, 1 Türk Lirası büyüklüğünde bir sensör, şeker ölçüm cihazına okutularak diyabet hastasının kan şekerini ölçüyor. Kıyafet üstünden de okutulabilen sensör, aynı zamanda sudan da etkilenmediği için denize girilebiliyor, duş alınabiliyor. Yani böylece… Gecenin bir yarısında kalkıp minik evladının şekerini ölçmek için küçücük parmaklarına iğne batırmak zorunda kalan annelere müjde verdi: Artık minnacık parmaklar delinmeyecek, şeker ölçümü sensörlü cihazlarla yapılacak!

  

Müjdeyi veren: Vali Ozan Balcı.

Müjdeyi alan: Minik parmaklar, anneleri ve babaları…

  

Eğitimden spora, kültür-sanattan turizme, tarımdan ticarete, köylerin altyapısından çiftçilerin tohum ihtiyaçlarına, ceviz fidanı dağıtımından köylülere kaz dağıtmaya, diyanetten sağlığa,mandan toprağa, kurda kuşa, börtü-böceğe aş vermeye; insana, doğaya, hayvana, kısaca hayata dair ne varsaada oldu Ozan Balcı. Sorunun değil çözümün parçasıydı. “Tencereler kaynayacak, bacalar tütecek, anne-babalar işe, çocuklar okullarına güvenle gidecek” dedi. Dediği her şeyi de yaptı.

 

Bir Vali toplumun bütün dertleriyle ilgilenir mi? İlgilenir.

Bunu da öğrendik şimdi.

 

“Derdi dert edinmek” bunun adı. Tokat’ta anasınıfından liseye kadar tespit edilen 106 diyabetli öğrenciye sensörlü glikoz ölçüm cihazı dağıtınca anladık bunu. Piyasada yüksek fiyatla satılan bir cihazın ücretsiz dağıtımına öncülük ederken, “Bizim yapmak istediğimiz şey sizin hayatınızı kolaylaştırmak. Zaten devletin varlık sebeplerinden birisi de budur” dedi Ozan Balcı. “Devlet” olmanın ana fikrini açıkladı yani.

 

Bakın şu sözleri de not edin bir kenara:

 

“Bizler devlet olarak her bir ferdin problemini yüreğimizde hissediyoruz. Böyle bir cihazın olduğunu öğrendik ve ‘böyle bir imkân varken çocuklarımızın parmaklarının delinmesine ne gerek var’ dedik. Devletimizin bu sorunu halledecek imkânı var. Ben tüm çocuklarımızı önemsediğimi ifade etmek istiyorum. Her bir aileyi de çok önemsiyorum. İnşallah bizler de çocuklarımızın yaşamlarını kolaylaştıracağız. Bu işin hayırlı bir iş olacağını ve ülke geneline yayılacağını düşünüyorum. Bu cihazla çocuklarımızın parmakları delinmeyecek, küçük çocuklarımızın parmakları nasır tutmayacak, annelerimiz ölçüm için okullarda beklemeyecek, anne ve babalar çocuklarını gece yataktan kaldırmak zorunda kalmayacaklar…” (Ozan Balcı, 12 Kasım 2021, sensörlü glikoz ölçüm cihazı dağıtım töreni konuşmasından.)

 

Çocukların parmakları delinmeyecek…

Parmakları nasır tutmayacak…

Anneler evlatlarının şekerini ölçmek için okullarda beklemeyecek… 

Anne-babalar çocuklarını gece yataktan kaldırmak zorunda kalmayacak…

 

Bütün bunları yapan kadim Türk Devleti’dir. Dolayısıyla devletten umudunuzu hiçbir zaman kesmeyin. Vali Ozan Balcı ve İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali gibi isimler kadim devletin Tokat’taki suretleridir. Bize yansıyan o suretler; güvenin, itimadın ve sadakatin imgeleri olarak milletimizin başını yastığa rahat koymasının yegâne sebebidir.

 

Teşekkürler Ozan Balcı.

Bu toprakların “Ozan”ı iken şimdi de çocukların “Şeker Vali”si oldunuz ya, gerisini düşünemiyorum artık…

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 14.11.2021
Güncelleme Tarihi : 14.11.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar