HUBYAR OCAĞI`NDA CANLAR BULUŞMASI

18.10.2021
216 kez Okunmuştur.

(Haber: Arzu Kaymak)

 

Tokat Hubyar Ocağı Evladı Ali Coşkun’unganize ettiği  büyük buluşma geçtiğimiz hafta Perşembe gümü Tokat Dedeman Otel’de yapıldı.

  14 Ekim 2021 tarihinde   Tokat, Amasya , Sivas, Çorum, Samsun, Yozgat  ve Kırıkkale illeri ‘’Alevi İnanç-Dede Ocakları Araştırma Projesi ile gerçekleştirilmek istenen hedefler detayları ile anlatıldı.

   Ali Coşkun Tokat`taki konuşmasında Yaklaşık 25 yıl önce başlayan bir akademik çalışma ile 51 Alevi Ocağının tarihçesi ve bu Ocakların faaliyetlerini, tarihsel geçmişini, ritüellerin nasıl işlendiğini, dualar, semahlar, kıyafetler, görgülerin tamamı yazılı hale gelecek. Bu külliyat yaklaşık 55 ciltten oluşan müstesna bir kütüphane olacak. Bu sayede saha çalışmamız başlamış oldu. Alevilik konusunda geniş kapsamlı bilgi almak isteyenler ve Alevi kültürünü öğrenmek isteyenler için  de son derece önemi olan bir projenin finaline çok yakınız. Birlik ve beraberliğin, insan sevgisinin öne çıktığı bir dünyayı el birliği iletaya koymak amacındayız. Aslında tüm ocaklar bir bütündür. Biz bunu vurgulamak isteriz. Bugün burada misafir olan Alevi Dedeleri, yaklaşık 16 milyon Alevi’nin yaklaşık yarısına Dedelik eden inanç önderlerinin bir buluşmasıdır. Bu manada buluşmamız tarihi bir gündür. dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 18.10.2021
Güncelleme Tarihi : 18.10.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar