GÖKÇELİ’DE ÜZÜMÜN AŞIKLARI

14.10.2021
223 kez Okunmuştur.

Gökçeli Belediye Başkanı Mustafa Koyuncu: “Tokat yaprağının merkezi, baş şehri Gökçeli’dir diyoruz biz.”

 

(Haber-Foto: Fatih Kılıç)

 

Niksar ilçemiz sınarları içinde olup, Erbaa ilçemize de bir o kadar yakınlıkta olan GÖKÇELİ KASABASI, üzüm bağları ile adından söz ettirmek için adımlar atıyor. Üzüm, asma yaprağı, pekmez üretimi ile öne çıkmak isteyen Gökçeli Kasabası’nın Belediye Başkanı Mustafa Koyuncu 1. Gökçeli Üzüm Şenliği için konuklarını Gökçeli’de ağırladı. Bağ bozumu sonrası en iyi üzüm yarışması yaptırdı. Bu gün için Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Niksar İlçe Kaymakamı İlhami Doğan, Tokat Tarım İl Müdürü Orhan Şahin, DSİ İl Müdürü Ali Çetinkaya, Kırsal Kalkınma Destekleme İl Müdürü Fevzi Çiçek, AK Parti İl Yönetiminden Başkan Yardımcısı İbrahim Polat’ın yanı sıra, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hasan Akar ile dernek üyesi şair ve yazarlar, Sivas ilinden aşıklar Aşık Kaptani, Aşık Eseri ve Aşık Seçgini Gökçeli Beldesinde bulundular.

            Sunumunu Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, muhtar şair Rasim Yılmaz’ın yaptığı etkinlikte Gökçeli Beldesi için yazılan şiirler de okundu. Sivaslı aşıkların Vali Dr. Ozan Balcı ve protokolün gelişiyle birlikte başlayan karşılama türküleri Gökçeli beldesi sakinlerinin güzel bir gün yaşamalarına vesile oldu.

TOKAT YAPRAĞININ ÇIKIŞ YERİ, BAŞKENTİ GÖKÇELİ

            Gökçeli Belediye Başkanı Mustafa Koyuncu, 1992 yılında kasaba olmaları ve kurucu belediye başkanı olarak görev yaptığı dönem de böylesi bir üzüm yarışması yaptıklarını hatırlatırken, bu dönem yeniden başkan olunca üzüm yarışması etkinliğini tekrar başlattıklarını belirtti. Üzümü, asma yaprağı, pekmezi ile öne çıkmaları gerektiğini dile getiren Başkan Koyuncu “aslında Tokat asma yaprağını başta İstanbul olmak üzere Türkiye’ye tanıtan bizim buralı bir insan. Tokat yaprağını hiç kimse tanımazken buradan Muzaffer amcamız götürmüş, çıkış yeri burası olmuştur. Gökçeli yaprağın başkentidir. Tokat yaprağı dünyamızda tanınmıştır ancak Tokat yaprağının merkezi, baş şehri Gökçeli’dir diyoruz biz. Tokat yaprağını İstanbul’a, Türkiye’ye, Dünya’ya tanıtan insan kişi Gökçelilidir, halen yaşamakta olan bir amcamız vakti zamanında yaprağı buradan çuvallarla, bidonlarla alıp İstanbul’da kapı kapı, pazar pazar dolaşıyor, tanıtıyor. Şimdi İstanbul pazarlarına gittiğiniz zaman Tokat yaprağı arıyvatandaşlarımız. Çünkü bu yaprağın özelliği ince, narin, nazik, tatlı, çabuk pişmesidir. Bizim üzümümüz de böyledir. Narenciye üzümü Gökçeli’de bir başkasıdır. Toprağımız çok verimli, mümbittir. Havasından, suyundan ötürü Gökçeli üzümü hem rengi hem tadı hem de şifa kaynağı olmasıyla bir numaradır. Yaprağımızla, üzümümüzle olduğu gibi pekmezimizle de övünüyoruz. Pekmezimiz hem sıvı hem katıdır ve içerisinde hiçbir katkı maddesi yoktur. Sadece yapmış olduğumuz pekmezde mayası olan toprağı vardır, onun dışında bir şey yoktur. Pekmezimiz de şifa kaynağıdır. Geçim kaynağımız olarak da birinci sırada pekmez, yaprak ve üzüm vardır. Bize sayın Vekillerimiz, sayın Valimiz, Kaymakamımız her konuda yardımcı oluyorlar. Bu sene biliyorsunuz 700 dönüm bağ dikimi vardı, bu bazı nedenlerden dolayı 250 dönüme kadar indirilmişti, biraz önce sayın Vekilimiz ve sayın Valimiz üzüm bağlarımızı gezerken dediler ki ‘buraya 250 dönüm yetmez, 500 dönüme çıkaralım.’ İnşallah bu sene 500 dönüm dikeceğiz. Onun için sayın Vekilimize, sayın Valimize, herkese teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

            Etkinlikte Niksar Kaymakamı İlhami Doğan da kısa bir selamlama konuşması yaptı. İlçedeki tarımsal üretime değindi. Bilhassa cevizde Türkiye’de 1. sıraya yükseldiklerini vurguladı.

            Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ile Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı da birer konuşma yaptılar. Üzümün ve yaprağın başkenti olarak Gökçeli’nin gösterilmesinin hak edilmiş bir gerçek olduğunu belirttiler. Milletvekili Yusuf Beyazıt “üzüm her yerde yetişen bir meyve değil. İklimi ile Dünya’nın en önemli merkezlerinden birisi burası. Bu üzüm ve yaprağın narince olmasının anlamı nezaketin en ince olmasından kaynaklı. Gökçeli yaprağının neredeyse damarları da yoktur. Ben herhangi bir yerde sarma yediğimde bunun Gökçeli’ye mi ya da Tokat’ın herhangi bir yerine mi ait olduğunu bilecek damak zevkine sahibim. İl Başkan Yardımcımız İbrahim Polat’a dedim ki bundan sonra Gökçeli’den üzüm bulup Ankara’ya göndereceksin. Gerçekten hepinizden Allah razı olsun.” dedi.

500 DÖNÜM EKİLECEK

            Vali Dr. Ozan Balcı, Gökçeli Beldesinde 250 dönüm olarak söylenmiş dikim alanının 500 dönüm olarak ekileceğinin müjdesini verdi. “Bu güzel günde sizlerle beraber olmaktan mutluluk duydum. Çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Altın gibi değerli bu üretim. Bu sene inşallah Gökçeli’ye 500 dönüm dikeceğiz.” dedi. Niksar cevizinden de bahsetti, Tokat genelinde dikilen 500 bin ceviz fidanının 250 binini Niksar’a diktiklerini hatırlattı. Birkaç sene içinde Tokat genelinde 1 milyon ceviz fidanı dikilmiş olacağını belirtti. Tokat için 10 milyon fidan yetiştirmek olduklarının bilgisini verdi. “Toprağın, çiftçinin dostuyuz.” dedi.

EN İYİ ÜZÜM YARIŞMASI

            Programda en iyi üzüm yarışması yapıldı. 16 kasa üzüm için görünüş ve tadı üzerinden oylar verildi. İlk 3’te birinci İsmet Serpim, ikinci Özgür Yiğit, üçüncü Abdul Gaffar oldu, ödüllerini aldılar. Öğrencilere, Gökçelilere, konuklara bol bol üzüm ikram edildi.

ÜZÜM BAĞINDA AŞIKLAR

            Programın bitiminde Tokatlı şair ve yazarlar ile Sivaslı Aşıklar Aşık Kaptani, Aşık Eseri ve Aşık Seçgini üzüm bağına götürüldüler. Gökçeli Belediye Başkanı Mustafa Koyuncu, aşıkların sazı sözü eşliğinde bağdan üzüm topladı. O anlar hem fotoğraflara hem video kaydına yansıdı ve beldenin, üzümün tanıtımı için güzel görseller oluştu.

            Günden geriye katılımcıların sosyal mecra hesaplarından paylaştığı onca fotoğraf ve görseller kaldı. Gökçeli üzümü, asma yaprağı ve pekmezi için güzel bir tanıtım gerçekleştirildi. Gelecek sene daha iyisini yapmak için sözler verildi.

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 14.10.2021
Güncelleme Tarihi : 14.10.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar