“ÜLKEDE HUZUR, BARIŞ OLMALI”

14.10.2021
150 kez Okunmuştur.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Tokat’ta partisinin kongresine katıldı, basın mensupları ile buluştu. Ülkenin gündemine dair ‘barış ve huzur’ vurgusunu öne çıkardı.

 

(Haber-Foto: Fatih Kılıç)

 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Tokat İl Teşkilatının olağan genel kurulu için Tokat`a gelmişken, genel kurul öncesi, konakladığı Dedeman Otel`de basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi.

Bir yanında Tokatlı hemşehrimiz Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan, bir yanında Tokat İl Başkanı Bilal Metehan Aydın olduğu halde basın mensuplarının karşısına çıkan Genel Başkan Temel Karamollaoğlu, basın mensuplarının ilgisine teşekkür ederek sözlerine başladı.

TOKAT İÇİN TARIM VE HAYVANCILIK ÖNEMLİ

            Basın mensuplarının sorularına yanıtlarla ilerleyen basın toplantısında ilk olarak Tokat özelinde düşünceleri soruldu. Komşu ilimiz Sivas’ta Belediye Başkanlığı yapmış bir isim olarak Tokat’ı çok iyi tanıdığı bilinen Temel Karamollaoğlu, Tokat’ı tarım ve hayvancılığı ile öne çıkardı. “Tokat deyince biz özellikle Sivas olarak yazın bizi besleyen bir ilimiz olarak biliriz, sebze ve meyve için maşallah iklim de uygun.” diyerek başlayan Karamollaoğlu “Tokat tarım ili. Burada ziraatın ciddi manada desteklenmesi icap eder. Gıdamız topraktan geliyor, hem tarım hem hayvancılık gelişmeli. Tokat’ta, Turhal Şeker Fabrikası aktifken hayvancılık da gelişti. Bizim çiftçiye söyleyeceğimiz söz bütün girdilerin üzerindeki vergilerin kaldırılması olmalıdır. Bugünkü şartlarda vergiler kalkmadan çiftçinin rahat çalışması mümkün değil. Ürünün pazara ucuz verilmesi mümkün değil. Herkes şikayet ediyürün pahalılığından ama çiftçi tohum, gübre, ilaç, mazot, elektrik kullanıyor. Kullandığı ne varsa üzerindeki vergilerin sıfırlanması veya sıfıra yakın hale gelmesi lazım. Bizim bir numaralı ele almamız gereken konu budur diye düşünüyorum. İkincisi, pazarlamada mevsimlik ürünlerde stok olmadığı için doğrudan pazara sunulabiliyama üreticiye nakit desteği verilmesi lazım. Elindeki ürünü yok pahasına çıkarmak zorunda kalmamalı bir çiftçi. Bu temin edilebilirse normal fiyatında günü geldiğinde satar, kendisi de sıkıntıya girmez. Tabi gıdada tohum çok önemli hale geldi, belli ülkeler bu konuda piyasayı tıkıyorlar. Siz onların ürünü bir defa aldığınız zaman ikinci sefer o üründen tohum alamıyorsunuz ve dışa bağımlı oluyorsunuz, bizim tohum seferberliği yapmamız lazım. Tarımda iki yönlü yaklaşımı önemsiyoruz. Birincisi bölgesel yaklaşım, yani bu ürün bölgesel ne kadar tüketiliyor, başkaca yere destek veriymusunuz, bunun planlanması gerek. İkincisi de ürün bazlı ülke çapında planlamaya ihtiyaç var. Gözetilmesi icap eden hususlarda bizim ekilmemiş arazimiz kalmamalı. Hayvancılıkta Tokat’ın yeri belli iller kadar yüksek değil ama şeker pancarından elde edilen küspe ile hayvancılık vardı, bunun korunmasına ihtiyaç var. Çiftçilerganize değil, kooperatifler değerlendirilmeli, gücü az olmamalı.” diyerek Tokat’ın tarım ve hayvancılığını öne çıkardı.

MECLİS AKTİF OLMALI

            Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’na ülke siyasetine dair bir soruda, rahmeti rahmana kavuşan Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk hayatta iken Cumhur ittifakı ile yapılan görüşmelerin onun vefatı sonrası “Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığını üstlenen Temel Karamollaoğlu nasıl bir süreç yürütecek?” denilerek seçim ittifaklarına ilişkin fikri soruldu. Bu husustaki cevabında “biz ittifakların seçim sathı mahalline girilmeden ciddi manada konuşulmasının bir faydası olmadığı kanaatindeyiz. Görüşmeler yapılır, ziyaretlerimiz olur, ülkenin gidişatı hakkında bizim düşüncelerimiz hakkında bilgilendirmeler olur. Onun için prensip olarak biz seçim ittifaklarının ancak seçim sathı mahalline girildiğinde ele alınması taraftarıyız. Türkiye’de bir zorlama var, çünkü Cumhur ittifakı az çok yapısı gereği bundan sonra da aynı istikamette gelişecek gibi görülüyor, iktidarda çünkü, Ak Parti büyük parti, onun yanında MHP de var, Büyük Birlik Partisi de aynı safta yer aldı. Onun dışında ille de bir ittifak ve aday belirleme konusu zorlanıyor, şimdiden aday belirlensin isteniyor. Yok öyle bir şey! Biz seçime böyle hazırlanılmaz. Zamanı geldiğinde biz siyaseten kendi politikalarımıza uygun olan, ülkenin geleceği için en uygun yerde bulunacağız. Rahmetli Oğuzhan beyin tutumuna gelince, Oğuzhan bey ile görüşüldü, Kıbrıs ziyaretine davet edildi, aslında ben de davet edildim ama katılmadım, başkaca davetler de oldu. Elbette Oğuzhan beyin bazı cümlelerinde ister istemez medya enteresan bulduğu cümleleri aldı, böyle düşünüydiye tatbik etti, aslında Oğuzhan beyin fikirlerine geçmişten bugüne bakılarsa bizim kimseye tavizimizin olmayacağını söylediği belli olur. Bizim şuan ittifak konusunda lehte yahut aleyhte bir durumumuz yok, herkes ile görüşeceğiz. Ülkemizin gidişatını düzeltmek için irademizi kullanacağız. Bizim prensiplerimiz var. Prensipler bazında ittifakları gündeme getirdik. Bugünkü Başkanlık Sisteminin ülkeyi Tek Adam yönetimine götürdüğünü, ülkeye fayda vermediğini düşünüyoruz. Cumhurbaşkanının icraatları tamamen kendisine ait, istişare ile de almış olabilir ama Meclisin dışında aldığı kesin! Bazı noktalarda sayın Cumhurbaşkanı almış da olabilir. Bunu da görmek lazım. Fark etmediği veya bilerek gündemden çıkarmadığı konuları da biliyoruz. 19 yıl sonra muhalefeti suçlamaya kalkıyor, bunca yıl sonra muhalefeti suçlamanın bir mantığı olmaz! Problemleri çözecek olan iktidarın kendisidir. Tek adam sisteminin doğru olmadığı kanaatindeyiz. Mutlaka Meclis aktif olmalı. Meclis’te reddedilebilmeli. Meclis aktif olmadan siyasetin Türkiye’de rayına oturması mümkün değil.” dedi.

ÜLKEDE HUZUR VE BARIŞ OLMALI

            Temel Karamollaoğlu’na “siz Cumhur İttifakına daha yakın olabilecek bir partisiniz, geçmişinizde Cumhuriyet Halk Partililer sizi Madımak Olaylarından ötürü suçladılar. Neden Cumhuriyet Halk Partisi ile birliktesiniz, neden Cumhur İttifakına yakın olmuyorsunuz?” diye bir soru gelince, Millet ittifakının şuanda içinde olmadıklarını ama görüşmeleri olduğunu izah eden Genel Başkan Temel Karamollaoğlu “şuanda bir ittifak konusu yok gündemimizde. Biz Cumhurbaşkanlığı sistemi getirilirken, biz buna karşı değiliz dedik. Fakat, layüsel, sorgulanamayan bir Cumhurbaşkanlığı Sistemine karşıyız dedik. Ben sayın Cumhurbaşkanı ile iki üç kez görüştüm o dönemde. Hatta Ak Parti, sistemi hazırlayan iki ismini bize gönderdi, onları dinledik. Ama tatmin olmadık. Cumhurbaşkanı layüsel! Cumhurbaşkanımız Amerika’ya giderken bir kitabını yayınladı. O kitabında aynen benim söylediğimi yazıyor, şeffaflık olmadan olmaz diyor, denetlenebilir olmadan olmaz diyor. Ne oldu şimdi? Kendisi bizim söylediklerimizi tekrar ediyDünyaya. Ama görüyoruz ki kendisi ve meydana getirdiği hiçbir kurum denetlenemiyor. Sayıştay denetliyormuş! Sayıştay Başkanını kendisi seçiyor. Eğer sistem denetlenebilir olsaydı biz desteklerdik. Biz bugünkü iktidarın yatırım politikalarını tasvip etmiyoruz. Bütün parayı toprağa gömdüler. İnşaat, demir, kalıp biliyorlar! Görüntü güzel ama insanların yaşantısı rahat değil. Önce istihdam isteriz. Bugün Türkiye’nin gidişatını endişe ile takip ediyoruz. Dış politikada hiç uyuşamıyoruz. Ekonomide uyuşamıyoruz. Eğitimde farklı kulvardayız. Biz bu ülkede birlikte yaşama mecburiyetindeyiz. Huzur ve barış olmalı. Fikir, düşünce, inanç hürriyeti olmazsa ülkede huzur, barış olmaz. İşi ehline vermezseniz eline yüzüne bulaştırır, liyakat sistemi olmalı. Yönetim şeffaf olmalı.” diyerek sözlerini tamamladı.

SAADET PARTİSİ YÖNETİM KURULU LİSTESİ

Saadet Partisi Tokat İl Teşkilatının olağan genel kurulunda mevcut İl Başkanı Bilal Metehan Aydın başkanlığındaki Yönetim Kurulu listesi güven oyu aldı. Genel Başkan Temel Karamollaoğlu`nun da katıldığı genel kurulda Divan Başkanlığını Genel Sekreter Mesut Doğan üstlendi.

Divana sunulan asıl üye listesinde şu isimler yer aldı.

* Bilal Metehan Aydın

* Mustafa Özdemir

* Ömer Yılmaz

* Alpaslan Akyüz

* Ömer Acar

* Süleyman Adıgüzel

* Ekrem Çiğdem

* Ahmet Yıldırım

* İhsan Yiğit

* İsmail Özen

* Zafer Şanlı

* Yunus Kahraman

* Hulusi Evciman

* Şahin Sansar

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 14.10.2021
Güncelleme Tarihi : 14.10.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar