BİLİMİN KAPILARINI TOKAT’TA ARALAYAN KAHRAMANLAR

14.10.2021
754 kez Okunmuştur.

Hüseyin ALPAY / Gazeteci-Yazar

 

“TÜBİTAK 4007 Tokat Bilim Şenliği” kelimenin tam anlamıyla bir “şenlik” havasında geçti. İl dışında olduğum için katılamadığım, ama kiminle konuşsam övgüler dinlediğim bilim şenliğinin, Tokat için apayrı bir kazanım olduğunu söyleyebiliriz. Başlangıçta 384 etkinlik yapma hedefiyle yola çıkılan bilim şenliğinde bu sayının 500’e çıkması sanırım anlam, içerik ve hedef açısından yakalanılan başarıyı işaret ediyor.

 

Proje sahibi olan Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çağdaş, vizyoner ve katılımcı bakış açısıylataya koyduğu bütün çalışmalar gibi, “TÜBİTAK 4007 Tokat Bilim Şenliği” de farkınıtaya koydu. İl Milli Eğitim’in müthiş başarılara imza atan AR-GE birimi, “TÜBİTAK 4007 Tokat Bilim Şenliği”nde detaya güzel bir iş çıkardı. AR-GE birimi ve Murat Urfalıoğlu öğretmenimizin çabaları her türlü övgüye değerdi.

 

Şenlik süresince 25 bin kişi, 40 öğretmeninin görev aldığı atölyeleri ziyareti etti. Planlanan 384 etkinlik yerine yaklaşık 500 etkinlik gerçekleştirilirken, yerel ve ulusal basın da şenliğe hak ettiği ilgiyi gösterdi.  “Bilim kültürünün öğrenciler özelinde toplumda yaygınlaştırılması, etkinlikler ile bilgiye ve bilim insanına yönelik olumlu bakış açısı kazandırmayı” amaçladıklarını söyleyen proje yürütücüleri ayrıca, bakın projenin amacı olarak neler söylüyorlar:

 

“TOKAT’TA YAŞAYAN HERKESE BİLİMİ SEVDİRMEK İSTİYORUZ”

 

“Bilim-teknoloji-toplum arasındaki etkileşimi artırmak, toplumsal yaşam içerisindeki ihtiyaçlar ve bunlara yönelik atılan her adımın bilimsel yolculuğun bir parçası olduğunu Tokat ilinde yaşayan herkese aktarabilmek ve bu sayede bilimi sevdirmektir. Bunun yanında bilim şenliği atölyeleri birbirinden çok farklı alanlarda tasarlanarak, bilimin günlük hayatın her alanında yer aldığı ve her konuya bilimsel bir bakış açısı ile yaklaşılabileceğini aktarmak amaçlanmıştır. Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hazırladığımız projeyle bireylerin 21. yüzyılın eğitsel ve deneyimsel donanımlarına dönük ihtiyaçlarını karşılayabilmek için aktif bir süreci başlatmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda projemizde; farkındalık oluşturmak, çağın ihtiyaç duyduğu becerileri geliştirmek ve bu becerileri kazandırırken bilimsel yöntemleri kullanmalarını sağlamak öncelikli sorumluluğumuzdur.”

 

30 atölyede 4.800 öğrenci ve 1.320 öğretmenin etkinliklere imza attığı, bilim şovları, yarışmalar ve stant gezileriyle şenlik havasının yaşandığı Yeşilırmak kenarındaki mekâna, tamı tamına 25 bin kişi de izleyici olarak katıldı. Kaldı ki başlangıçta 10 bin kişiye ulaşmak hedeflenmişti. Böylelikle Tokatlılar da emeğe saygı duyarak, “TÜBİTAK 4007 Tokat Bilim Şenliği”ne hak ettiği ilgiyi göstermiş oldular.

 

BU KAHRAMANLARA SAHİP ÇIKALIM, DESTEKLEYELİM

 

“TÜBİTAK 4007 Tokat Bilim Şenliği” atölyeleri şu şekilde oldu:

 

“Adım adım inovasyon söyleşisi. Zihin kontrolü ile robot hareket ettirme. Görsel kimya deneyleri. Benim mesleğim. DNA’mızı keşfedelim. 3 D kalem ile hayallerimi çiziyorum. Artırılmış gerçeklik uygulama atölyesi. Bilimsel gösteriler. Dijital oyun ile öyküleyerek öğrenme drone tasarımı. Harita okuma becerimi geliştiriyorum.  Güneş ocağı ve güneş soğutucusu tasarım atölyesi. Hayallerim ve ben resim yarışması. Hayallerimi şekillendiriyorum. Hayvanlar alemini tanıyalım. İHA (insansız hava aracı) atölyesi. Kendi çalgımızı yapıyoruz. Maglev treni(manyetik tren) tasarım atölyesi. Masal kahramanı benim. Mini roket atölyesi. Peritekstual okuma. Robotik kodlama yarışması. Robotik ve kodlama atölyesi. Sanal dünya gerçek algı. Seramik tabağımı boyuyorum. Taraklı ebru atölyesi. Tokat’ta geçmişte yaşamış bitki fosillerini tanıyalım. Tükenmişlik sendromu semineri. Tüketici sosyalleşmesi ve bilinçli tüketim bilim söyleşisi. Web 2,0 araçları eğitimi.”

 

Tokat gibi Anadolu’nun coğrafi olarak talihsiz bir ilinde başta gençler olmak üzere halka bilimi sevdirmek, bilimsel gelişmelerden yurttaşları haberdar etmek ve bu uğurda etkinlikler düzenlemek az bir iş değildir. Bu çalışmanın mimarları olan Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün AR-GE çalışanlarını Murat Urfalıoğlu’nun şahsında tek tek kutluyoruz. Ve elbette, onlara bu çalışmalarında her koşulda desteğini esirgemeyen başarılı İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali’yi de unutmadan yapıyoruz bunu.

 

Bilimin kapılarını Tokat’ta aralayan kahramanlara sahip çıkmak, onları desteklemek, her koşulda yanlarında olmak, bir vicdan ve gönül borcudur. Sağ olsunlar, var olsunlar, hep bizlerle olsunlar!

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 14.10.2021
Güncelleme Tarihi : 14.10.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar