CHP’NİN 98. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ CUMHURİYET MEYDANI’NDA KUTLANDI

10.9.2021
281 kez Okunmuştur.

CHP Tokat İl Başkanlığı Sekreteri Suavi Çakıcı Cumhuriyet Halk Partisi’nin 98’nci kuruluş yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda bir konuşma yaptı. Çakıcı, “Bugün partimizin 98. Kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Bir asra yakın geçmişi olan partimizin temelleri 4-11 Eylül 1919 Sivas Kongresinde atılmıştır. Bu nedenle Sivas Kongresi aynı zamanda partimizin ilk kurultayı kabul edilir.Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923 tarihinde kurulan partimiz hakkın, hukukun, adaletin ve umudun adıdır” dedi.

 

 

Suavi Çakıcı konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Bundan dolayı hepinize partimiz ve örgütlerimiz adına içtenlikle teşekkür ediysaygılar sunuyorum.

Sözlerimin başında yalpalamaktan, savrulmaktan bir türlü rota tutturamayan, millilik ve bilimsellikten uzak eğitimimizde kafalarda ki soru ve sorunlar giderilmeden yüz yüze eğitime başlayan çocuklarımıza, bilimsel temelli imtiyazsız eğitim özleminde ki tüm eğitimcilerimize başarılar dilerim.

Bugün partimizin 98. Kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Bir asra yakın geçmişi olan partimizin temelleri 4-11 Eylül 1919 Sivas Kongresinde atılmıştır. Bu nedenle Sivas Kongresi aynı zamanda partimizin ilk kurultayı kabul edilir. Yine bu kongrede kurtuluş mücadelemizi yürüten ‘’Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk’’ cemiyeti kurulmuş daha sonrada partimiz bunun devamı olarak hayata geçirilmiştir.

Dünyanın en köklü partilerinden biri olan partimizin kronolojisine baktığımızda kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk kez 1922’ de ‘’Halk Fırkası’’ adıyla açıkladığını görüyoruz. 9 Eylül  1923’te hazırlanan nizamname ile İçişleri Bakanlığına başvurularak  ‘’Halk Fırkası’’  resmen kurulmuş oldu.

Sunulan nizamnamede görev ve amaçlar özetle;

  • Ulusal Egemenliğin halk tarafından halk için gerçekleştirilmesine öncülük etmek
  • Türkiye’yi çağdaş bir devlet durumuna yükseltmek
  • Bütün kuvvetlerin üstünde hukukun egemenliğini kurmak şeklinde belirlenmiştir.

Halk Fırkası 1924’te ‘’Cumhuriyet Halk Fırkası’’ na 1935’te ‘’Cumhuriyet Halk Partisi’’ ne değişerek günümüze kadar meşakkatli bir yol kat etmiştir.

Uluslar zamanla değişen koşullara alt ve üst yapılarıyla toplumsal çıkarlarına uygun gelişimleri sağlayamamaları halinde vahşi kapitalizmin çarklarına kapılmaktan kurtulamazlar.

Bu nedenledir ki 1. Dünya Savaşı sonrasında topraklarımızda yaşanan tüm zorluklara rağmen kazanılan kurtuluş savaşından hemen sonra tüm alanlarda gerçekleştirilen atılımlarla önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘’ az zamanda çok ve büyük işler yaptık.’’

Cumhuriyetin kuruluşu, tek partili dönemde istihdamı attıran üretime yönelik yatırımlar, sosyal yaşamı düzenleyen devrimler baş döndürücü bir hızla gerçekleştirilmiştir. Bu hızlı gelişme emperyalist güçlerin gözünü de korkutmuş olmalı ki hemen baltalama planlarını sahneye koyarak zaman içerisinde maalesef emellerine ulaşmışlardır.

Tüm toplumsal kesimlerimizi temsil eden ulusal bir parti olarak ‘’Cumhuriyet Halk Partisi ‘’sınıfsız, imtiyazsız kaynaşmış bir kitle’’ düşüncesini temel almıştır.

Halkımızdan güç alan bizde bu azim ve kararlılık varken ne mümkün bizi durdurmak. 

Partimizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu dünya lideri Mustafa Kemal ATATÜRK’ü minnet ve şükranla anıyor, partimizi onur ve gururla bugüne taşıyan genel başkanlarımız ile en ücra köşede ki partilimize kadar tüm emeği geçenlere saygılarımızı sunuyoruz.

Sözlerime son verirken partim adına hepinizi saygıyla selamlıyorum.  Sağlıklı ve umutlu kalınız.” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 10.09.2021
Güncelleme Tarihi : 10.09.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar