HAYALİMİZ GERÇEKLEŞECEK

4.9.2021
291 kez Okunmuştur.

Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, havalimanı açılışı için müteahhitten iş bitirme tarihinin sözünü aldı. 31 Aralık 2021 tarihinden önce bu iş bitecek.

 

(Haber-Fotoğraf: Fatih Kılıç)

 

Tokat’ta yapımı devam eden yeni Uluslararası Havalimanı’ndaki inşaat çalışmalarını yerinde gören Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, yapım işini üstlenen Manisa merkezli Bileklioğulları İnşaat firmasının sahibi, müteahhit Sezai Bilekli’den son duruma dair bilgiler aldı, bitiş tarihi için 2021 yılı sonuna yetişeceğine dair sözü duydu. Müteahhit Sezai Bilekli “gözünüz arkada kalmasın.” diyerek 31 Aralık 2021 tarihinden önce açılışa hazır hale geleceğini kayıt altına aldırmış oldu.

            Toplamda 520 Milyon TL yatırım bedeli olan Uluslararası Tokat Havalimanı’ndaki durumu görmek ve bilgi almak üzere gelen Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt’ın yanında Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Ak Parti İl ve Merkez İlçe Yöneticileri yer aldı. Tokat Havalimanı Müdürü Mustafa Konca ile İşletme Dairesi Başkanı Kürşad Özer, İnşaat Emlak Daire Başkanı Mehmet Şevket Özalp, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Murat Başaran, Havalimanları İşletme Şube Müdürü Hakan Çöl, Elektrik, İnşaat, Mekanik Mühendisleri, ARFF Uzmanları da hazır bulundu.

MÜTEAHHİTTEN BİTİRME SÖZÜ

            Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt’ın havalimanı ziyaretinde öne çıkan husus inşaatın bitirilme zamanı oldu. Açılış yapılacak hale geleceği zamanın 31 Aralık 2021 tarihinden önce olacağı kayıt altına alındı. Müteahhit Sezai Bilekli, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt’ın sözleri üzerine “gözünüz arkada kalmasın.” yanıtını verdi.

            Açılış tarihleri vermekten özellikle kaçınan bir vekil olduğunu söyleyen Milletvekili Yusuf Beyazıt, “bizim hedefimiz 29 Ekim’i açılışla taçlandırmaktı ama pandemi konusu olunca, yurt dışından gelecek bazı şeylerin zamanında gelmemesi dolayısıyla sorunlar oluşuyor. Şimdi müteahhitten söz aldık, işler hızlı şekilde sürüyor. Yıl sonundan önce inşallah uçakları buradan uçuracağız. Hedefimiz bu.” dedi.

VEKİL BEYAZIT: “HAYALİMİZ GERÇEKLEŞECEK”

            Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt havalimanı için basın mensuplarına yaptığı açıklamasında “hayatımızın en mutlu anlarından birisinin içerisindeyiz şuanda.” diyerek sözlerine başladı. Sonrasında şunları söyledi: “Çünkü, güzel Tokat’ımızın havalimanı inşaatını ve şantiyesini şuanda yerinde inceliyoruz. Genel Müdürlükten ilgili arkadaşlarımız, yetkililer, müteahhidimiz, Belediye Başkanımız, İl Başkan Yardımcılarımız, Merkez İlçe Başkanımızla buradayız. Şunu çok açık yüreklilikle söylemek istiyorum, Tokat Havalimanı ile ilgili Cumhurbaşkanımızın çok özel bir desteği, gayreti söz konusu. Şuanda ihalesi yapılmış işler içerisinde ödeneği tam olarak ayarlanmış, belirlenmiş tek yerlerden birisi burası. Hiçbir parasal sorunu yok. İnşallah müteahhidimizden de çok güzel bir şekilde inşaatımızı, biran önce, yıl sonundan önce tamamlayacağının sözünü aldık. Biz bu yıl bitmeden uçaklarımızı buradan havalandırmak istiyoruz. 2 bin 700 metrelik pistimiz, buranın ışıklandırılması, taksi yolları, peronlar ve terminal binasının tamamlandığını görüyoruz. Ufak tefek ince tamamlanması gereken işler var. Onlarla ilgili de gerek tefrişatlar gerekse değerlendirmeler hızlı bir şekilde yapılacağının sözünü aldık. Ben bu anlamda burada çalışan işçisinden mühendisine, müteahhidinden sorumlusunu herkese teşekkür ediyorum, kolaylıklar diliyorum. Bir şeyin altını çizmek istiyorum. Burasının daha alt yapı ihalesi bitmeden üst yapı ihalesi yapılan işlerden biridir. Önceki müteahhidin tasfiye olmasına rağmen tasfiye süreci beklenilmeden yeniden tamamlama ihalesi yapmak suretiyle işin hızlıca bitmesi sağlanmıştır. Onun için Genel Müdürlüğün bütün bürokratlarına teşekkür etmek istiyorum. Şuanda da hiçbir sorunu yok. İthal bazı alet, edevat, teçhizat konusunda da her türlü desteğimizi vereceğiz, takibini yapacağız. Bir pandemi yaşıyoruz, bazı makine akmasının yurt dışından ithali söz konusu. Burası uluslararası havalimanı hüviyetinde, gümrüğü olan, sadece Ankara, İstanbul çalışan değil başka illere de çalışan merkez haline gelecek. Çünkü Tokat han, hamam, kervansaray, kayak merkezi, kaplıcaları, tarihi, kanal Tokat’ı ile büyük bir turizm, kültür, tarım merkezi. Daha büyük yatırımcı buraya gelecek. En büyük hayalimiz gerçekleşecek. Bu ölçekte şehirler içerisinde ikinci havalimanı yapılan il Tokat olacak. Tokat hak ettiği yeri bu havalimanı ile birlikte alacaktır. Belediye Başkanımız her türlü gayreti gösteriyor, Ona da huzurlarınızda teşekkür ediyorum.” dedi.

İSTİHDAM ARTACAK

            Tokat’taki 520 milyon Tl.’lik yatırımın tefrişatlarıyla birlikte 530 milyon TL’yi bulacağının bilgisini veren Milletvekili Yusuf Beyazıt, istihdamdaki etkisine yönelik soruya yanıt verdi ve “bizim bir ufkumuz var, buranın uluslararası havalimanı özelliğinde yapılmasıyla Ankara, İstanbul’dan sonra dış hatlarıyla birlikte en büyük havalimanlarından birisi olacak. Dolayısıyla uçakların başka illere ve şehirlere gitmesiyle istihdamı da artıracaktır. Onun için odaklandığımız konu biran önce tamamlanması ve açılmasının sağlanmasıdır. Çok özel talimatlarla, taleplerle, Cumhurbaşkanımızın takibi ile oldu.” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 4.09.2021
Güncelleme Tarihi : 4.09.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar