HENÜZ BİZDE POPÜLER DEĞİL

28.7.2021
293 kez Okunmuştur.

 

Nüfus yoğunluğu dolayısıyla kentlerde artan trafik, teknoloji şirketlerinin kısa mesafe ulaşıma çözüm amacıyla ürettiği elektrikli scooterlara ilgiyi artırdı. Scooterlar birçok şehirde farklı farklı isimlerle kullanıcının hizmetine sunuluyor. İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Bursa, Yalova, Antalya, Eskişehir ve Gaziantep şehirlerinde kullanılan scooter sistemi MARTI olarak adlandırılıyor. Martılar, elektriksel bir donanımdan oluşuyor. Türkiye’de yerli mühendisler tarafından geliştirilen ve üretilen bu scooterları kullanabilmek için öncelikle iOS veya Android üzerinden ücretsiz olarak indireceğiniz mobil uygulamaya sahip olmanız gerekiyor. Bu uygulamada harita üzerinden sizlere en yakın olan Martı’yı kolayca bularak yepyeni bir scooter sürme macerasına başlayabiliyorsunuz. Ülkemizde hizmet veren elektrikli scooter kiralama girişimleri başta Martı olmak üzere, BinBin, HOP!, MOBI, Palm ve ETKU olarak sıralanıyor.

Yapılan araştırmalara göre, dünya çapında tüm araba yolculuklarının yüzde 40 kadarı 5 kilometre altı mesafeler için yapılırken, kısa mesafe kişisel ulaşım hizmeti sunan elektrikli scooter paylaşım girişimlerinin kısa sürede önemli başarılar yakalaması dikkat çekiyor.

HEM KISA MESAFE ULAŞIMI İÇİN UYGUN HEM DE KULLANIMI EĞLENCELİ

Elektrikli scooter pazarı, özellikle pandemi döneminde insanların toplu taşımadan uzaklaşması ile daha fazla rağbet görmeye başladı. İşe gidip gelmek için bireysel olarak scooter almak istediğini fakat fiyatının kendisine pahalı geldiğini söyleyen Tokatlı Ayaz Karagöz, şehre elektrikli scooter sisteminin kurulmasını istediğini dile getirdi. Samsun’a tatil için gittiğini veada BinBin adındaki elektirkli scooter sistemini çok beğendiğini söyleyen Karagöz, “İzole olarak yaşamaya çalıştığımız şu zamanlarda kısa mesafe ulaşımı için çok ideal bir ulaşım aracı scooter. Hem de kullanması çok eğlenceli. Fakat kullanırken kazalara sebebiyet vermemek için dikkatli olmak gerekiyor. Tatilimi geçirdiğim Samsun’da kullanımı oldukça yaygınlaşmıştı. Bizim ilimizde de yaygınlaşmasını istiyoruz.” dedi.

BAŞKAN EROĞLU, SCOOTER İÇİN MÜJDE VERMİŞTİ

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü nedeniyle AK Parti Tokat Gençlik Kolları teşkilatı bir farkındalık etkinliği düzenleyerek Karbon Ayak İzini azaltma konusunda bilinçlenmenin önemini göstermek için pedal çevirmişti. O programa katılan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu bisiklet ve scooter ile ilgili bir açıklama yapmış, “İnşallah şehrimize çok yakın zamanda hem bisiklet durakları hem bisiklet istasyonları hem bisiklet sürülecek alanları oluşturuyoruz. Sadece bisiklet ile de kalmayacağız. Ayrıca scooter ile ilgili bir çalışmamız da var. Bir miktar scooterı Tokat’ımıza kazandırıp insanlarımızın kısa mesafe  ulaşımını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Böylece hem spyapsınlar hem de farkındalık oluştururuz diye böyle bir çalışmamızın müjdesini verelim.  İnşallah kısa bir süre içerisinde Tokat’ta bisikletleri, scooterları göreceksiniz” demişti.

Başkan Eroğlu tarafından hayata geçirileceği müjdesi verilen elektrikli scooter sisteminin ne zaman yaygınlaşacağı ise merak konusu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 28.07.2021
Güncelleme Tarihi : 28.07.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar