ÇANKAYA, ESNAF VE SANATKÂRIN BEKLENTİLERİNİ DİLE GETİRDİ

12.7.2021
311 kez Okunmuştur.

“Bu pandeminin bir buçuk yıllık ekonomik hasarı, en az 5 yıla tekamül eder, yani 5 yılda esnaf ve sanatkârımız kendini düze çıkarır. Görünen budur.”

 

 

Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Fehmi Çankaya, 01 Temmuz 2021 tarihinde pandemi sonrası normalleşmenin başladığı süreçte esnaf ve sanatkârın durumunu değerlendirmek, beklentilerini dile getirmek üzere gazetemize açıklamalarda bulundu. Başkan Çankaya, maske, mesafe ve temizlik konusunda tedbirden geri durulmamasını salık vererek açıklamalarına başlarken ekonomik olarak zdurumdaki esnaf ve sanatkâra sicil affı, faizsiz kredi, vergi yapılandırmalarında ödeme başlangıcının daha ileri bir tarihe ertelenmesi hususunda hükümetten beklenti içinde olduklarını vurguladı. Diğer yandan esnaf ve sanatkârın Covid -19 Aşılarını vurdurmalarını, çevresindekileri de aşılanmaya yönlendirmelerini istedi.

            TESOB Başkanı Fehmi Çankaya’nın gazetemize açıklamaları şöyle oldu:

MASKE-MESAFE-TEMİZLİK

“Bilindiği üzere 01 Temmuz itibariyle kısıtlamalar kaldırıldı. Esnaf ve sanatkârımıza hayırlı uğurlu olsun diyorum ancak kısıtlamalar kaldırıldı, pandemi bitmedi! Kısıtlamaların kaldırılması ile pandemi bitmiyor, asıl şimdi tedbirli olmamız gerekiyor. Bu kısıtlamalar en çok esnaf ve sanatkârımızı sıkıntıya sokuyor. Benim esnaf ve sanatkârımızdan isteğim tekrar kısıtlamalara maruz kalmamak için maske, mesafe ve hijyen koşullarına uyulmasıdır. Uymayanların da uyarılmasıdır.

SİCİL AFFI VE ÖDEMELERİN 01 OCAK’A ERTELENMESİ

            Kısıtlamalar en çok esnaf ve sanatkârımızı vurmuştur. Bütün sıkıntıları, dertleri bizler bir üst kuruluşumuz olan TESK’e taşıdık,adan da hükümet yetkililerine taşındı. Her ne kadar destekler verilse de dökülen kapta izler bırakıyor, esnaf ve sanatkârımızda olumsuz izleri duruyor. Bizim hükümetimizden beklentilerimiz var, bunu milletvekillerimize de ulaştırdık. Genel bir sicil affı bekliyoruz. Pandemi sürecinde çekler yazıldı, senetler protesto oldu, borçlar ödenmedi, esnaf ve sanatkârın sicili bozuldu. Bunun içindir ki sicil affı bekliyoruz. Artı, SGK, Vergiler için ikinci yapılandırma çıktı. İş yerlerimizin açıldı ama para kazanmaya hemen başlanmıyor. İlla ki yansımalar devam edecek. Borcumuzu ödeyecek durumda değiliz. Yapılandırma ödemelerinin en azından 01 Ocak 2022’den itibaren, mümkünse daha ileri tarihe ertelenmesini istiyoruz.

FAİZSİZ CANSUYU KREDİSİ

            Bu pandeminin bir buçuk yıllık ekonomik hasarı, en az 5 yıla tekamül eder, yani 5 yılda esnaf ve sanatkârımız kendini düze çıkarır. Görünen budur. Çünkü derin bir iz bırakmıştır. Biz de Devletimizden, hükümetimizden şunu istiyoruz. Esnafımıza bağış yapılmasın, bize faizsiz, en az 1-2 yıl ödemesiz, 3 yıl geri ödemeli 5 yıllık krediler verilsin. 500 bin liraya kadar faizsiz cansuyu kredisi verilmesini istiyoruz. Esnaf ve sanatkârın çek ödemeleri geldi, devlete olan borçlarının ödemesi birikti. Bunların hepsini krediden kesip, geriye kalanını esnaf ve sanatkâra kredi olarak vermesini talep ediyoruz. Bu krediye acil ihtiyacımız var. Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifinin faizanları nispeten düşük. Buradan alınan kredi alt limitlerinin yükseltilmesini istiyoruz. 500 bin liraya kadar çıkarılmasını talep ediyoruz.

AŞI ÇOK ÖNEMLİ

            Pandemiden normale dönerken inşallah Mevlam bir daha bu tür olumsuzlukları yaşatmasın. Ancak aşı çok önemli. Esnaf ve sanatkârımızın aşılanmaya çok özen göstermesi ve çevresindekileri de aşılanmaya yönlendirmesini önemsiyoruz, rica ediyoruz. Çünkü kısıtlamalar olursa bizim yine sıkıntı çekeceğimiz aşikar. İlk önce esnaf ve sanatkârımız gidip aşılanmalı.”

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 12.07.2021
Güncelleme Tarihi : 12.07.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar