TSO Başkanı Çelik: “SİYASET VE YEREL YÖNETİMLER İŞ İNSANIMIZA SAHİP ÇIKMALI”

16.6.2021
204 kez Okunmuştur.

 

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Çelik, Tokat’ta yapılan ihalelerde yerli firmalara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu.

Birçok ilde ihalelerin kamuyu zarara uğratmayacak şekilde yerli firmalara verildiğinin altını çizen Başkan Çelik, şunları kaydetti:

“Göreve geldiğimiz günden bu yana bu şehirde yaşayan odalarımıza kayıtlı olan, aidat ödeyen, katma değer ve istihdam oluşturan, kısacası şehrimize değer katan yerel iş insanımıza pozitif ayrımcılık yapılması ve desteklenmesi gerektiğini söylüyoruz. Ziyaretçilerimiz ve yöneticilerimiz ihalelere yerel firmaların katılımını ve kamunun zarar görmeyecek şekilde bu işinganizasyonunu sağlayacak çözümleri üretmelidir. Bunu başarabilen birçok il var. Kısacası bürokrasiye alımları kamuya zarar ettirmeyecek şekilde yerel işletmelerden yapın talimatı verilmelidir. Son dönemlerde pandemi ile beraber büyük sıkıntılar yaşayan iş insanlarımızdan bu konuda bırakın ihaleleri, doğrudan teminlerde bile başka illerden alımlar yapıldığı noktasında yoğun şikayetler alıyoruz. Konuyu yakından takip edeceğimizin ve olumsuzlukları kamuoyu ile paylaşacağımızın, olumlu gelişmeler olursa da teşekkür edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.”

İŞ İNSANLARININ YORUMLARI

            TSO Başkanı Dr. ali Çelik’in sosyal mecradan yaptığı paylaşımı iş insanlarının yorumları da oldu ve konuya dair görüşlerini yansıttılar. O yorumlardan bazıları da şöyle oldu:

* Bunları yapacak yürekli yönetici nerde Başkanım? Adamlar en ucuz fiyatı verdiğimiz ihaleyi bile iptal edip Kurum olarak “biz hata yapmışız, ihaleye yeniden çıkacağız” diye hakkımız olan ve dürüst bir sekilde aldığımız ihaleyi başkalarına peşkeş çektiler.

* Tokat’ta kendi işim ile anlatayım, büyük ihaleler hiç bir zaman bizlere verilmez, hastane vs. Bir sürü nedeni vardır. Burdan anlatmak istemiyorum. İhale dışı Dmo’dan alımlarda ise Dmo firması olduğumuz halde onlar da bizlere verilmez. Çizim proje yaptığımız dünya kadar emek verdiğimiz halde yaptığımız çalışmalar dolap içine atılır, şehir dışı firmalarından alınır. Nedenlerini yine yazmak istemem. Onlar da parayı kazanır, arkalarına bakmadan giderler. Bizler de yerimizde sayarız. Ben bunun gibi 20 senede 200 kere yaşadım bu olayları. Ne malımın kalitesiz olduğundan ne pahalı olduğundan ne de iyi hizmet veremediğimden değil kurumların işine gelmediğimden dolayı yıllarca bunu dile getirdim. Belediye Başkanının eski ticaret sanayi odası başkanının yanına bile gittim. Efendim bir proje yapın, Tokat’ın parası Tokat’ta kalsın dedim. Tamam mamam dendi öylece kaldı. Biz de alıştık çünkü tek başıma benim mücadele gücüm yok. Tokat kadersiz bir şehir, ne baştakiler buranın esnafına sahip çıkma derdinde ne de büyüyelim adımızdan bahsettirelim derdinde. İyi ki bir yaprağı bir de kebabı var, arada onları yayınlıyorlar işte. Hoşça kalın.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 16.06.2021
Güncelleme Tarihi : 16.06.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar