TÜRK ÇOCUĞU  ECDADINI TANIYACAK

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN YAVERİ, ÜSTÜN HİZMET MADALYALI TOKATLI BİNBAŞI MUSTAFA VASFİ SÜSOY ÖĞRENCİLERE ANLATILDI

7.4.2021
284 kez Okunmuştur.

 

Mevlana İmam Hatip Ortaokulu Sosyal Bilimler Öğretmeni Feryal Karaman’ın “Ecdada Vefa” projesinde Tokat’ın İstiklal Madalyalı, Üstün Hizmet Madalyalı değeri, Milli Mücadelede Mustafa Kemal Atatürk ile Bandırma Vapurundaki 19 isimden biri olan BİNBAŞI MUSTAFA VASFİ SÜSOY’u konu aldı. Onun bugün 83 yaşındaki torunu Mustafa Ercan Süsoy ile öğrencileri bir araya getirdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça kendinde büyük işler başarma gücü bulacaktır.” veciz sözünü hatırlattı ve “Demek ki çocuklar ecdadımızı tanıyacağız.” mesajı verdi.

Tokat Mevlana İmam Hatip Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Feryal Karaman, Tübitak için hazırladıkları “Ecdada Vefa” projesi kapsamında Tokatlı Mustafa Vasfi Süsoy’u öğrencilere ve topluma tanıtacak etkinlikleri başlattı. Söz konusu proje, Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a Bandırma Vapuru ile geldiği 19 isimden biri olan yaveri Mustafa Vasfi Süsoy’un hayatını konu alıyor. Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde Tokat’a geldiğinde 2 gün konakladığı ve günümüzde kamulaştırılıp ‘Atatürk Müze Evi’ olarak topluma açık hale getirildiği müzeyi gezen öğrenciler dün de merhum Mustafa Vasfi Süsoy’un 83 yaşındaki torunu Ercan Süsoy ile okulun konferans salonunda bir araya geldiler.

ECDADA VEFA PROJESİ

            Okul Müdürü Muzaffer Damlıyurt ile Sosyal Bilgiler Öğretmeni Feryal Karaman’ın karşıladığı M. Ercan Süsoy, öğrencilere rahmetli dedesi Mustafa Vasfi Süsoy ve Süsoy Ailesi’ni anlattı.

            Sosyal Bilgiler Öğretmeni Feryal Karaman konferans öncesi öğrencilerine ve basın mensuplarına ön bilgi verdi. Öğrencilerin, Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a gelişini bilirken, bilhassa Tokatlı öğrencilerin o vapurdaki 19 kişiden birinin Tokatlı Mustafa Vasfi Süsoy olduğunu da bilmesi gerektiğini vurgulayarak sözlerine başladı. “Mustafa Vasfi Süsoy, sadece Tokat için değil Türk Milleti için önemli bir karakter. 1876 yılında Tokat Merkez Devegörmez Mahallesinde doğmuştur. Ortaokulu Tokat’ta tamamlamıştır. 1893 yılında kendi isteği ileduya katılmıştır. 1899’da teğmenliğe, 1903’te üsteğmenliğe yükselmiştir. Selanik, Arnavutluk ve Balkanlarda görev yapıyor. Mutlakiyet yanlıları ile Meşrutiyet karşıtlarının 1909 yılında çıkardıkları 31 Mart Vakası’nda Mustafa Vasfi Süsoy ile Mustafa Kemal Atatürk’ün yolları kesişiyor. Bu isyanı bastırmada görev alan Hareket Ordusu’nda tanışıyorlar ve Mustafa Vasfi Süsoy 1934 yılında ölene kadar bu sıkı dostluk devam ediyor. Atatürk, Onu yanından ayırmıyor. Yaveri, güvendiği adamı oluyor, karargah komutanlığı veriyor. 1914 yılında 1. Dünya Savaşı başlıyveada da Alay Komutanı olarak görev yapıyor. Biliyorsunuz Milli Mücadelede Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan 30 Nisan 1919’da Samsun’a gitmek üzere 9. Ordu Müfettişi olarak Mustafa Kemal yola çıkıyor. Bandırma Vapuruna yanında 3 çocuğu (Mithat, Salih, Nefise) ve eşi (Aliye hanım) ile birlikte binen tek isim Mustafa Vasfi Süsoy oluyor. Mustafa Vasfi Süsoy binbaşı rütbesinde iken Bandırma Vapuruna Atatürk ile birlikte binen 19 isimden biri oluyor.” dedi.

TÜRK ÇOCUĞU ECDADINI TANIYACAK

            Öğretmen Feryal Karaman, Mustafa Vasfi Süsoy’u anlatmaya devam etti ve önemli mesajlar verdi. “Milli Mücadelede Mustafa Kemal Atatürk Tokat’a gelip de ayrılmadan önce diyki Vasfi Süsoy’a “Mustafa, sen buradan ayrılma. Mücadeleye başla vedu için ilk askeri listeyi oluştur.” Milli mücadelenin ilk asker listesi de bizzat Mustafa Vasfi Süsoy tarafından hazırlanıyor. Atatürk Müze evini gezdik. Bu bina 1988 yılında kamulaştırılıyor, 2003 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Müze yapılıyor, restorasyonu tamamlanıp 2007 yılında Atatürk Müze Evi olarak ziyarete açılıyor. Bu evde Atatürk 1924 yılında Cumhurbaşkanı olarak eşi Latife hanımla birlikte geldiğinde 2 gün kalıyor. Milli Mücadelenin birçok önemli kararı bu evde alınıyor. Mustafa Vasfi Süsoy, 4 dönem Milletvekilliği de yapıyor. Demiryolunu Tokat’tan geçirmeyi Atatürk’ten istiyama devrin insanlarından bahçe, bağdan geçecek diye buna karşı çıkan oluyve Turhal’dan geçiyor. Mustafa Kemal Atatürk, Mustafa Vasfi Süsoy ile birlikte halk arasında gezerken, halktan duydukları ‘işte Paşam siz olmasaydınız bu Milli Mücadele olmazdı.” sözlerini duyduğunda, Mustafa Vasfi Süsoy’dan bu söylenenlere yanıt vermesini istiyor. Mustafa Vasfi Süsoy da “bu millet yine içinden bir Mustafa Kemal çıkarırdı.” diyor. Demek ki çocuklar ecdadımızı tanıyacağız. Atatürk ne diyor: “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça kendinde büyük işler başarma gücü bulacaktır.” İşte bu etkinliği biz niye yaptık? İşte Tokat’ın bir tarihi değeri var, İstiklal Madalyalı ve Üstün Hizmet Madalyalı bir askeri var. Binbaşı rütbesi ile emekli olmuş, Milli Mücadelede bizzat yer almış bir değerimiz var.” diyerek sözü 83 yaşındaki torunu Mustafa Ercan Süsoy’a bıraktı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 7.04.2021
Güncelleme Tarihi : 7.04.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar