GAZİ OSMAN PAŞA ANISINA ÖNEMLİ KÜLTÜR HİZMETİ

5.4.2021
155 kez Okunmuştur.Tokat’ın yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’yı konu alan ve Eğitimci Yazar Şerare Yağcıoğlu Kıvrak tarafından kaleme alınan “Plevne’den Sakarya’ya Anılarla İki Cesur Yüre” isimli kitap Tokat Belediye Başkanım Av.Eyüp Eroğlu’nun desteği ile Tokat Belediyesi Kültür yayınlarında yerini aldı.
Gazi Osman Paşa’nın 121. ölüm yıldönümünde okurlarla buluşacak olan kitabın takdimi Belediye Başkanlık Makamında gerçekleşti.
Yazar Şerare Yağcıoğlu Kıvrak kitap ile ilgili süreci anlatarak, “Bugün çok mutluyum. Yıllarca aile içerisinde dinlediğim Gazi Osman Paşa anılarını kitap haline getirerek kayıt altına almış olduk. Kitabın yayınlamasından desteklerinden ötürü Belediye Başkanımız Av.Eyüp Eroğlu’na müteşekkirim. Şahsım ve ailemiz adına Başkan beyin bizlere sahip çıkması eseri Tokat’lı hemşerilerimize kazandırması kendilerinin ecdada ve kültürümüze verdiği önemin göstergesidir. Kitabımız Tokat’ın gençliğine umarım iyi bir vizyon olur.
Ayrıca Tokat’ımızın önemli bir değeri olan Gazi Osman Paşa hakkında Tokat’ta müstakil olarak yazılan eserin ilavelerle yayına hazırlanmasında Tarih Öğretmeni ve Kitap yazarı Mehmet Ülkü hocam emek verdiler. Kitabı görsel tasarımları ile grafik tasarımcısı Burhan Akan hazırladırlar kendilerine de teşekkür ediyorum.” dedi.
Kitabın ilk nüshasının kendilerine takdim edildiği programda konuşan Başkan Eroğlu, “Gazi Osman Paşa Tokat’ımızın en büyük değerlerinde birisidir. Ona sahip çıkmak, onun mirasını gelecek kuşaklara aktarmak, bizim en büyük görevimizden birisidir.
Şerare Hocam benim de yetişmemde emeği olan, saygın bir eğitimcidir. Onun hazırladığı kitabın Gazi Osman Paşa’nın 121.ölüm yıldönümüne yetiştirilmesi için arkadaşlarıma talimat vermiştim, şuan çok güzel bir eser elimde.
Kahraman aklı yüreği ve eliyle başkalarını besleyendir. Tarihimiz böyle kahramanlarla doludur. Onlar ki insanüstü gayret ve liderlikleri ile canları malları ve beylikleriyle Türk milletine zzamanlarda yön vermişlerdir. İşte o kahramanlardan biri de mücadelesinden asla dönmeyen Gazi Osman Paşa’dır. Rabbim mekanını cennet eylesin kendisine rahmet ve minnet ile yad ediyoruz.
Tokat Belediyesi Kültür Yayınları arasına katılan eserin yayına hazırlanmasında Mehmet Ülkü hocam Grafiker Burhan Akar kardeşlerimizde emek verdiler kendilerine ben de teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Ayrıca Başkan Eroğlu, ‘Plevne’den Sakarya’ya Anılarla İki Cesur Yürek’ isimli eserin pazartesi günü Gazi Osman Paşa’nın 121. Ölüm yıldönümü programında katılımcılara iletileceğini kaydetti.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 5.04.2021
Güncelleme Tarihi : 5.04.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar