BU GÜZELLİĞİN HELALİ VE TAKDİRİ VAR

5.4.2021
169 kez Okunmuştur.

 

Tokat Bakkallar Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya mahalle bakkallarının veresiye defterlerini yakınen bilen bir oda başkanı olarak hemen her fırsatta içinde bulunulan mali zorluktamında hayırsever, imkanı olan hemşehrilerimize çağrıda bulunarak Osmanlıda son derece güzel örnekleri olan ZİMEM DEFTERİ BORÇLARININ ÖDENMESİ hasletini günümüzde de yaşatmalarını istemekte. Söz konusu çağrılar da karşılık bulmakta ve imkanı olan hemşehrilerimiz mahalle bakkallarına giderek borç defterinden ödemeler yapıyorlar. Mahalle bakkalı da dükkan camına astığı afişle ile borçların hayırseverler tarafından ödendiğini kamuoyuna ilan ediyor.

Geçtiğimiz hafta Tokat’ımızda iki bakkala öylesine bir afiş asıldı ki, okuyanlar ‘helal olsun’ dediler, takdirlerini belirttiler. Vatanın huzuru, güvenliği için canlarınıtaya koyup hizmet eden polislerimizden şehit olanlarının geriye bıraktığı aileleri sosyal hayattaki onurlu, gururlu yaşamlarını devam ettirirken, imkanları ölçüsünde hayır duaları alacak sosyal yardımlarda da bulunuyorlar. Tokat’ımızdaki Polis Şehit Aileleri bir araya gelerek topladıkları parayla iki bakkaldaki veresiye defterinden borç kapattılar. Bakkallardan biri Sulusokka Semtindeki Bingöl Market, diğeri Niksar Yolu mevkiindeki Berk Market oldu. Her iki markete asılan “Bu bakkal dükkanında bulunan ihtiyaç sahibi ailelerin veresiye borcu POLİS ŞEHİT AİLELERİ tarafından ödenmiştir. Hayırlı Ramazanlar.” Afişi okuyanın hayır duasını aldı.

Sulusokak Semtindeki Bingöl Marketin işletmecisi Kerem Bingöl veresiye defterinden borç sildirmek üzere gelindiğini ve kendilerinin polis şehit aileleri olduklarını söyleyen hemşehrilerimizin ihtiyaç sahiplerinin borcunu ödediğini söyledi ve “hayırseverin biri geldi, sağ olsun, ihtiyaçlı kişilerin borcunu ödedi. Ramazan ayı da yaklaşıyor, böylesi güzel hayır dualarını aldılar.” dedi.

Niksar Yolu mevkiinde Yeni Mahalle`deki bakkalı işleten Ahmet Berk de benzer şekilde gelişmeyi yaşadı ve “bu pandemi döneminde hem bize bir katkı oldu, hem de müşterilerimize oldu. Bunu öğrenen müşterilerimizden duygulananlar oldu. `Onlar bizim için can verdiler, asıl bizim onlara borcumuz var` diye memnuniyetlerini ilettiler, selamlarını ilettiler. dedi.

Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Fatih Kılıç da söz konusu uygulamayı sosyal mecra hesaplarından kamuoyuna duyururken “POLİS ŞEHİTLERİ AİLELERİNE TAKDİRLERİMİZLE... Günün sonuna doğru, öylesine iç ısıtıcı bir haber verelim ki, 10 Nisan Türk Polis Teşkilatının Kuruluş Yıldönümü öncesi bugünden o güne şimdiden selam, saygı, hayr dualarımız olsun. Polis Şehitleri Ailelerine helâl olsun. Yurdumuzun, milletimizin huzuru, güveni için canlarını vermiş şühedanın ailelerine yakışan bu davranışı takdir ederiz.” ifadelerine yer verdi.

Yerel medyanın yanı sıra yaygın medyaya da konu olan bu güzel uygulamaya vatandaşlarımız beğenileri ile takdirlerini bildirdiler.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 5.04.2021
Güncelleme Tarihi : 5.04.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar