TOKAT`TA OTİZMİ EN İYİ BEN ANLATIRIM RESİM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

5.4.2021
125 kez Okunmuştur.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, “Bir Gün Değil Her Gün Farkındalık” projesi kapsamında 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla düzenlenen “Otizmi En İyi Ben Anlatırım” resim yarışması ödül törenine katıldı.

Daha önce Türkiye ikincisi olarak ödül alan proje kapsamında düzenlenen etkinlikte mavi balonlar uçurularak, yarışmaya katılan ve sergilenmeye değer görülen eserlerin yer aldığı sergi gezildi. İlk,taokul ve lise düzeyinde 196 eserin katıldığı yarışmada ilk üçe giren 6 esere mansiyon ödülü verildi.

Hıdırlık Sosyal Tesislerinde düzenlenen programda Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Tokat Milletvekili Mustafa Arslan’dan sonra konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, otizmli çocukların ailelerinin dertlerini dert edindiklerini söyledi. Özel öğrenim gerektiren vatandaş ve çocukların her birinin ayrı bir değer olduğunun altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı, “Otizmli çocuklarla ilgili durumun farkındayız. Ailelerin problemlerini, dertlerini dert ediniyoruz. Onların hayatlarını kolaylaştırmak için devlet olarak elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam ediyoruz. Elbette ki ilerlemenin gelişmenin sonu yok, daha çok şeyler yapmamız lazım.” dedi.

50 MİLYON HİBELİ ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI KURUYORUZ

Özel öğrenim için Tokat’ta yapılan işlere değinen Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’a 50 milyonluk özel eğitim kurumları kuruyoruz. Bir tane Erbaa’ya özel eğitim anaokulu, bir tane Tokat’a özel eğitim anaokulu, bir tane özel eğitim okulu olmak üzere özel eğitim çocuklar kampüsü kazandırıyoruz.  Ayrıca özel eğitim çocukları için lise de kuruyoruz. Zaten Tokat bu konuda ayrıcalıklı; görme, işitme engellitaokulu bile var. Bunun lisesi de sağlanmış olacak. Bu projeyi 1 yıl içerisinde bitirmiş olacağız. Yine Belediyemiz ile  birlikte Valilik olarak yürüttüğümüz çok güzel bir projemiz daha var. Ağır mental ve fiziksel engelli çocuklar için rehabilitasyon merkez. Mayıs ayında temelini atacağız. Sosyal tesisleri ile birlikte aktif yaşam merkezi oluşturuyoruz. Engelli çocuklarımızın anneleri, babaları gün içinde işlerini yapabilmesi için çocuklarınıaya bırakabilecek. Çocuklarada sosyal, kültürel aktivitelerde bulunacak. Ayrıca 50 dönümlük bir alanda çocuk sevgi evleri sitesini yapacağız. Türkiye’de örnek bir proje olacak.” diye konuştu.

BİZİM İÇİN ENGEL İNSANLARIN ZİHNİNDE

Vali Dr. Ozan Balcı, özel eğitim gerektiren çocuklarla özel olarak ilgilenildiğini belirterek, “Bütün çocuklarımızın yanındayız. Hepsi ayrı bir değer, hepsi ayrı bir kıymet. Devlet olarak millet olarak her zaman yanınızda olduğumuzu, sizleri sevdiğimizi bilin. Her zaman birbirimizle dayanışma ve yardımlaşma içerisinde, birbirimizi severek, sayarak, kucaklayarak problemlerimizi gidermeye çalışacağız. Bahsettiğimiz tesisler de bittiği zaman Tokat’a da bir değer kazandıracak.” dedi.

SOSYAL DESTEK HIZIR TOKAT AİLELERİMİZİN YANINDA

Engelli bireylerin ailelerine Sosyal Destek Hızır Tokat projesi ile destek olunduğunu anımsatan Vali Dr. Ozan Balcı, “Özel eğitim gerektiren çocuklar bu projemize başvuruda bulunulabilir. Ailelerimizin her zaman yanındayız. Dertlerinizi dert ediniyoruz, yaşamlarınıza değer katmaktan mutlu oluyoruz. Bunu da Tokat’ta birlik ve beraberlik içerisinde çok güzel gerçekleştiriyoruz.” dedi.

BİLİM MERKEZİNDE ÖZEL EĞİTİM KISMI OLACAK

Ayrıca Valiliğimiz ve Tokat Belediyesi işbirliğinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılacak bilim merkezinde de otistik çocuklar için özel eğitim kısımları olacağını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bilim merkezinin onların zihinsel, bedensel gelişimlerine çok katkı sağlayacağını düşünüyorum. Orası çocuklarımızın drama, tiyatro, resim, sinema gibi alanlarda kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak bir tesis olacak.” diye konuştu. 

Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerini veren Vali Dr. Ozan Balcı, dereceye giren öğrencileri ve onlara destek veren velileri tebrik etti.

Programa Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 5.04.2021
Güncelleme Tarihi : 5.04.2021
GÜNDEM
Yazarlar
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar