ESNAF İÇİN KİRA MÜJDESİ

27.1.2021
92 kez Okunmuştur.

Tokat Esnaf Odalarının ve Başkan Eroğlu’nun buluşmasında zdurumda olan esnaflar için kira konusunda müjdeler ard arda geldi. Başkan Eroğlu belediye mülkünde kiracı olan tüm esnaflar için yüzde elli indirim yapacaklarını belirtirken, Başkan Çankaya ise İŞGEM ve Sanayi Sitesi’ndeki kiracılarından 3 ay kira almayacaklarını söyledi.

 

Tokat Esnaf Odaları Birlik (TESOB) Başkanı Fehmi Çankaya, hizmet binasına taşınan Birliğe bağlı Odaların Başkanları ile Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu`nu konuk etti.

Görüşmede, esnafın devam etmekte olan sorunlarına karşı hem Başkan Çankaya hem de Başkan Eroğlu müjdeler verdi. Başkan Çankaya ev sahibi olarak ilk konuşan isim olurken üyelerine ve mülkiyetlerindeki kiracı esnaflara sağladıkları mali kolaylıklardan bahsetti. TESOB Başkanı Çankaya kiracılarından üç ay kira almayacaklarını duyurarak, “Covid-19 salgını ile zgünler geçirdik. Temennimiz bu hastalığın etkilerinden en yakın zamanda milletçe kurtulmak. Bu süreç esnaf ve sanatkarımızı yordu. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan başta olmak üzere yanımızda olan herkese teşekkür ediyorum. Belediyemiz bütçesi dahilinde yardımlarda bulunuyor. Belediyemiz ve hükümetimizin vermiş olduğu desteklere bir katkı da biz sağlayalım diye Esnaf Odaları Birliği’ne bağlı olan İŞGEM’deki ve Sanayi Sitesi’ndeki kiracılarımızdan Ocak-Şubat-Mart ayında kira almayacağımızı taahhüt ettik. Oda başkanları ile yaptığımız istişareler sonucunda üyelerimizden 3 ila 6 arası basit usul muhasebe ücretleri alınmayacağını kararlaştırdık. Tokat’taki kredi kefalet kooperatiflerimize ve Halkbankası’na esnafın sıkıştığı anda kredi ile destek vermelerinden, esnafımızı mağdur etmemelerinden ötürü teşekkür ediyoruz” dedi.

BELEDİYEDEN KİRACILARINA YÜZDE 50 İNDİRİM MÜJDESİ

Pandemi sürecinin esnafı çok zdurumlara soktuğunu söyleyen Başkan Eroğlu ise, “Dükkanı kapalı olan, dükkanı açık olmasına rağmen satış yapamayan esnaflarımız var. Kolay değil. Herkes evine ekmek götürmeye çalışıyor. Hem üzülüyoruz hem de ne yapabilir diye gayret etmeye de çalışıyoruz. Temennimiz sürecin bir an önce bitmesi ve herkesin eski işine gücüne kavuşması. Bizler 2020 yılında yaklaşık üç milyon liralık katkı ile esnafa yardımcı olmaya çalıştık. Gerek nakit, gerek çek, gerek kira yardımları, yakıt, gıda gibi 5-6 kalemde destek sağladık. Bir kısmına kira indirimi yapıp bir kısmına yapmayınca ister istemez diğer kiracı esnaflarımızda da bir beklenti oluştu. Belediyeye ait işyerlerinde kiracı olan diğer esnaflarımız için de yüzde elli kira indirimi yapacağız. Konu meclisimizin gündeminde. İnşallah Şubat ayının ilk haftası bununla ilgili bir adım atacağız. Bir nebze de olsa esnafımıza katkısı olacağı kanaatindeyim. Biz bize yetmeliyiz. Belediyeye rahatlıkla omzunuzu verebilir, sırtınızı dayayabilir her zaman yanınızda olduğumuzu hissedebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

EN GÜZEL MÜJDE

Başkan Çankaya kendilerine de kira indirimi konusunda talepler geldiğini söyleyerek, “Kira indirimini biz istemeden siz vermiş oldunuz. Bugün aldığımız en güzel müjde oldu.” sözleri ile memnuniyetini dile getirdi.

2020’DE BELEDİYE BÜTÇESİ 33 MİLYON LİRA ARTTI

Pandemi şartlarında bile belediye bütçesini arttırmayı başardıklarını kaydeden Başkan Eyüp Eroğlu, “Geçen yıl kötü olaylar yaşadık inşallah bu yıl çok daha güzel şeyler yaşamayı umut ediyoruz. Belediye olarak buna rağmen 2020’yi başarılı geçirdik. Geçen yıl bütçesel anlamda büyüdüğümüz bir yıl oldu. 2019 yılında bizim gerçekleşen bütçemiz 163 milyon lira gibi bir rakamdı. 2020 yılında ise bütçemizi 196 milyon liraya yükselttik. 33 milyon gibi bir artı rakam belediyemizin bütçesine girmiş. Yaklaşık yüzde yirmi artış sağlamışız. Bizim bütçemizin yüzde kırk beşlik dilimi yanitalama 75 milyon tamamen yatırıma ayrıldı. Bu yıl da önemli çalışmalara imza atmayı düşünüyoruz.” Dedi.

SU SIKINTIMIZ YOK

Tokat’ın su sıkıntısı çekmeyeceğini söyleyen Başkan Eroğlu, “Kış ayında baharı yaşıyoruz. İnşallah rabbim kar ve yağmur yağışlarını hem ülkemize hem ilimize gönderir. Zira şu anda çok ihtiyacımız var. Çünkü kuraklık noktasında sıkıntılar çekiyoruz. Ama hazır yeri gelmişken söylemekte fayda var. Bizim Tokat ili olarak herhangi bir su problemimiz yok. Ama yeraltı kaynaklarının dolması ve tarım arazilerinin rahat rahat sulanması için daha fazla yağışa ihtiyacımız olduğu aşikar.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DE BİR İLK: SOKAK HAYVANLARI BİRLİĞİ

Bir müjde de hayvan dostlarımız için veren Başkan Eroğlu, “Hayvanlarımız bizim için çok değerli. Onlar Allah’ın bize emaneti olan varlıklar. Biz Tokat’ta tüm köyleri beldeleri belediyeleri içine alacak şekilde bir birlik kurduk. Sokak ve tabiattaki hayvanları koruma birliği. Eskiden belediyelerin hayvan barınakları olurdu. Her belediyede yok, köylerde hiç yok. Sokak hayvanları başıboş geziyve yaralanma gibi durumlarda yetkin bir kuruluş olmadığı için kaderine terk ediliyor. Biz de her yere ulaşabilmek için Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip bu birliği kurduk. Birliğimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı ve dosya Cumhurbaşkanımıza gitti. Önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanımızın da onaylamasıyla Türkiye’de ilk defa hayvanlarla ilgili bir birlik kurulacak ve bunu da Tokat gerçekleştirmiş olacak. Tokat Merkez’de, Kelkit ve Kazova’da olmak üzere üç ayrı merkezde, hayvanların hem tabiatla buluşabileceği hem de tedavilerinin yapılıp, bakılabileceği bir alan oluşturacağız.” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 27.01.2021
Güncelleme Tarihi : 27.01.2021