TSO Başkanı Çelik: “Yargısız infaz yakışmıyor”

27.1.2021
186 kez Okunmuştur.

 

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, sahibi olduğu iş yerini satması sonrasında, kira bedelini de alamadığını beyan ettiği kiracısının tahliyesini icra yoluyla yaptı, konu da basının gündeminde yer buldu. Kiracının açıklamaları yerel gazetede “Pandemi mağduru esnafa TSO Başkanı Çelik’ten Haciz Şoku!” başlığı ile verildi. Habere ve içeriğinde yer alan açıklamalara tepki gösteren TSO Başkanı Ali Çelik dün yazılı basın açıklamasında bulundu. “Yargısız insaf basınımıza yakışmıyor.” ifadesi ile hem haberi yapan gazeteye hem de açıklamada bulunan kiracısına yanıtlar verdi.

            Haberde tek taraflı ve yanıltıcı beyanlar olduğunu öne çıkaran TSO Başkanı Dr. Ali Çelik “hakkımızda çıkan haber öncesinde bizim de görüşümüzün alınması etik olurdu. Tek taraflı ve yanıltıcı haber yapmak basınımıza yakışmamıştır. Bu bir yargısız infazdır” ifadelerine yer verdi. “Esnaf olmayan adamdan, Ticaret Odası Başkanı olmaz” ifadesini ağır bulduğunu bildiren Çelik, Tokat’a hizmet noktasında özveri ile çalıştığını kaydetti ve bahsi geçen konuyu kendi açısından izah etti. Kiracısına 1 Ekim 2019 tarihinde işyerini teslim ettiğini, 1 Ocak 2020 tarihinde kirayı başlattığını, 3 ay tadilat için ücret almadığını, 24.03.2020 tarihinde şirket İş Bankası hesabına 18.000 lira, 01.04.2020 tarihinde de aynı hesaba 11.500 lira yatırıldığını, 2 aylık kira bedeli faturası kesildiğini, KDV dahil 27.140 lira olduğunu, kiracısının 4 ay değil 2 ay kirasını ödediğini anlattı.

DÜKKANI SATTIĞINDA TAZMİNAT İLE KARŞI KARŞIYA KALDI

Kirasını alamadığından ve iş yerini sattığından ötürü tahliye sürecini neden başlattığını izah eden ve ‘pandemi sürecinde bu yapılır mı?’ gibi yazılanlara da yanıt veren Ali Çelik, “İşyerimi teslim ettiğim 1 Ekim 2019 tarihinden tahliyenin yapıldığı 22 Ocak 2021 tarihine kadar geçen süre 15 ay 22 gündür. İşyerimi 30 Ekim 2020 tarihinde sattım. Satış protokolünde 90 gün sonra yani 30 Ocak 2021 tarihinde boşaltıp teslim edeceğimi, aksi takdirde tazminat vereceğimi belirttim. Şirket yönetimimizin ve avukatımın son 1 ayda onlarca kez aramasına rağmen ulaşılamamış, şirket avukatına (ödemesem nolacak) ifadesini kullanmıştır. 4 ay kira ödediği ve 4 ay borcu olduğu bilgisi yanlıştır. 15 Aralık 2020 ve 5 Ocak 2021 tarihlerinde tahliye ve icra işlemi için giden memurlar araya arkadaşlarımın girip ricası ile 2 kez tarafımdan durdurulmuş ve yakınlarına eşyalarını boşaltması için süre verilmiş, defalarca buna uymamıştır. Birkaç ay kira alacağımı ve kalan borcuna vade yapacağımı kendisine ifade etmeme rağmen konuyu çarpıtmıştır. Ben 6 aylık kirayı almıyorum, kalan 6 ayı da esnaf çığırtkanlığı yapanlar aralarında toplasın getirsinler. 6 ay kiracısından, kirası da benim işyerim gibi yüklü ise kira almayan Tokat’ta kaç kişi var? Onu da gazetelerinde yazsınlar.” ifadelerini kullandı.

            Gazetede yer bulan haberi, iftira olarak değerlendiren Ali Çelik, haberde geçen bilgileri ispata davet etti ve “tek taraflı kamuoyunu yanıltıcı, manüple edici ifadelerle sürekli iftira atanları bu olay dahil iddialarını ispata çağırıyorum. Milletin huzurunda ve hukuk karşısında hesaplaşmaya hazırım.” açıklamasında bulundu.

GAZETE HABERİNDE NELER YAZILMIŞTI?

            Dr. Ali Çelik’in karşı açıklamada bulunduğu haberde, TSO Başkanı Dr. Ali Çelik’in iş yerinin 4 aylık kirasını ödeyemeyen kiracısına haciz yolladığı iddiasıyla gündeme geldiği yazılmıştı. 40 yıllık esnaf olduğunu söyleyen kiracısı, dükkanı kiralarken 5 yıllık kontrat yaptıklarını ancak şuan dükkanın başka birine satıldığını söylemişti. Kiracının “burayı açalı tam 12 ay oldu. Burada 700-800 bin lira masraf ettim. 4 ay kira ödedim. Pandemiden dolayı kiralarımızı ödeyemedik. Tokat TSO Başkanı Dr. Ali Çelik de burada bize haciz yaparak dükkanımızı boşalttırıyor. Esnaf olmayan adamdan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olmaz” diyerek hacize isyan etti.” sözlerine yer verildi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 27.01.2021
Güncelleme Tarihi : 27.01.2021