SPOR SALONLARI AÇILDI

27.1.2021
126 kez Okunmuştur.

Tokat’ımızda pandemi koşullarının ağırlaştığı dönemde İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Türkiye genelinde kapalı tutulması gereken işyerlerinin haricinde Tokat geneli için spsalonlarının da faaliyetlerini sonlandırması kararını almıştı. 30 Kasım tarihinde alınan karar sonrasında kapatılan spsalonlarında çarklar yeniden dönmeye başlıyor. 26 Ocak 2021 tarihli toplantıda alınan kararla saat 10.00 ile 20.00 arası spsalonları çalışacak.

            İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin 26.01.2021 tarihinde Saat 14:30 da Tokat Valisi Dr. Ozan BALCI Başkanlığında yaptığı toplantıda alınan ve ilan edilen kararlar şöyle oldu:

            “Koronavirüs (Covid-19) salgını hakkında İlimizin genel durumunu” görüşmek üzere Kurul Üyelerinin iştiraki ile toplanılmıştır. Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda, İçişleri Bakanlığının Genelgeleri kapsamında ve İlimize özel daha önceden İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizce bir çok tedbir kararları alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

            Yapılan toplantıda;

            1- İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 30.11.2020/106 nolu kararın 6. Maddesinde İlimiz genelinde Spsalonlarının kapatılması yönünde karar alınmıştı. Gelinen bu aşamada, İlimiz genelinde bulunan Spsalonlarının, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde (https://covid19.saglik.gov.tr/Eklenti/39265/0/covid-19salginyonetimivecalismarehberipdf.pdf) Covid-19 salgınına yönelik Spsalonları için belirtilen tedbirleri almak/aldırmak kaydıyla faaliyetlerini sürdürebilmelerine,

            2- Covid-19 virüsünün yeni bir varyantının İngiltere’de görülmesi üzerine, bu varyantın ülkemize girişinin engellenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığının 02.01.2021 tarih ve 3 sayılı Genelgesi ile virüsün yeni varyantının görüldüğü İngiltere’den tüm uçuşların (genel havacılık ve/veya tahliye uçuşları da dâhil) durdurulması talimatı verilmişti.

            Konuya ilişkintaya çıkan yeni gelişmeler ile virüsün yeni varyantına Brezilya’da ve Güney Afrika’da rastlanmasından ötürü Covid-19 virüsünün yeni varyantının ülkemize girişinin önlenmesi amacıyla tüm sınır kapılarımızda (kara, hava, deniz) etkin bir uygulamanın hayata geçirilmesine yönelik olarak İçişleri Bakanlığının 02.01.2021 tarih ve 3 sayılı Genelgesi ve 05.01.2021/02 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin Kararında alınan hususlara ilave olarak aşağıda belirtilen tedbirlerin alınması zorunlu hale gelmiştir.

            Bu çerçevede;

            2.1. İçişleri Bakanlığının 02.01.2021 tarih ve 3 sayılı Genelgesi ve 05.01.2021/02 sayılı İl umumi Hıfzıssıhha Meclisinin kararı ile İngiltere için getirilen uçuş yasağına bu ülkeden kalkış yaparak ülkemiz üzerinden diğer ülkelere uçacak transit/transfer uçuşlarının da dahil edilmesine.

            2.2. Brezilya’dan ve Güney Afrika’dan ülkemize yapılacak tüm uçuşların (genel havacılık uçuşları, ticari uçuşlar, transit/transfer uçuşları ve/veya tahliye uçuşları dâhil) durdurulmasına.

            2.3- Sınır kapılarımızdan ülkemize giriş yapan tüm yolcuların pasaportlarında kaşe kontrolleri titizlikle yapılması ve son 10 gün içerisinde Brezilya’da veya Güney Afrika’da bulunduğu anlaşılan kişilerin ülkemize giriş yaptığının tespit edilmesi halinde bu kişiler Valilikler tarafından belirlenen yerlerde 14 gün boyunca karantina altına alınmasına.

            2.4- Pasaport ibraz etmeksizin, kimlik göstererek ülkemize giriş hakkına sahip ülke vatandaşlarına da son 10 gün içerisinde Brezilya’da veya Güney Afrika’da bulunup bulunmadıkları sorulup buna göre işlem tesis edilmesine.

            2.5-Yukarıda belirtilen tedbire ilişkin Valilik/Kaymakamlıklar ve Sınır Kapısı Mülki İdare Amirleri tarafından sınır kapılarında görevli tüm kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içinde ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde, çalışmaların ivedilikle planlanması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine,

  1. Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınmasına,
  2. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.
  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 27.01.2021
Güncelleme Tarihi : 27.01.2021