“Allah Devletimize zeval vermesin”

25.1.2021
131 kez Okunmuştur.

 

Tokat Milletvekili Av. Yusuf Beyazıt, Milletvekili Av. Mustafa Arslan geçen hafta içerisinde Tokat merkezde bir dizi ziyaretlerde bulundular. Türkiye İş Kurumu Tokat il Müdürlüğü ziyaretlerinde kurumun 2020 yılı çalışmalarına dair bilgi aldılar.

            Türkiye İş Kurumu Tokat İl Müdürü Bekir Fındık’ın karşıladığı Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan’la birlikte Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Erol Duyum, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Mesut Aktürk, İl Genel Meclis Üyesi Kaya Çakırtaş da ziyarette hazır bulundular. Kurum hizmet binasının gezilmesi sonrasında toplantı odasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunuldu.

PANDEMİ SÜRECİNDE TÜRKİYE BAŞARILI

            Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, kurum çalışmalarını anlatmaya geçmeden önce Dünyanın başa çıkmaya çalıştığı Covid -19 pandemisinden kısaca söz etti ve “Dünya’da pandemi ile en başarılı şekilde mücadele etmiş olan ülke Türkiye’dir.” vurgusunu öne çıkardı. “Hizmeti halkın ayağına götürmüş bir Devletin mensuplarıyız, bununla iftihar ediyoruz.” dedi ve sözü çalışma hayatına getirdi. Ekonomide de çok başarılı çalışmalar yapıldığını anlatan Beyazıt tarım ürünlerinde hiçbir kıtlığın yaşanmadığını, sebze, meyvelerin pazarlarda, çarşılarda mevcudiyetini devam ettirdiğini dile getirdi. Devletin de çok büyük destekler verdiğini belirtti ve “Allah devletimize zeval vermesin. Allah, Cumhurbaşkanımıza hayırlı ömürler nasip eylesin. Çünkü uzun yıllardan beri hep gariplerin, sessiz yığınların, kimsesizlerin sesi olmuştur. Her zaman sofrasında ve yaptığı çalışmalarında mazlumun, mağdurun yanında olmuştur. O nedenle Dünya lideridir. Dünyada nerede bir zulüm varsa, zalimin karşısında dik durmuş, mazlumun yanında yer almış, Dünya insanlığına da hem ahlakının hem inancının hem de bir Türk olmanın verdiği asaletle bütün bu çalışmalarını yerine getirmiştir.” diyerek Tokat’a Devletin desteklerini açıkladı. İş Kur İl Müdürü Bekir Fındık ve çalışanlarını özverili çalışmalarından ötürü tebrik eden Milletvekili Yusuf Beyazıt’ın kamuoyuna duyurduğu rakamlar şu şekilde oldu:

            “2020 yılı içerisinde yapılan çalışmalar İş Arayanlar ve İşe Yerleştirme Servisi faaliyetleri, İşgücü Yetiştirme faaliyetleri ve Çalışma, İşsizlik Servisi faaliyetleri başlığı altında izah edildi.

1) İş Arayan ve İşe Yerleştirme Servisi verilerine göre;

            -269’u kamu sektöründen, 8029’u özel sektörden olmak üzere toplamda 8.298 kişilik açık iş talebi alındı. Bunlardan kamu sektörüne 36 kişi, özel sektöre 6,759 kişi olmak üzere toplamda 6.795 kişi işe yerleştirildi. İşe yerleşen kişilerden 86’sı engelli statüsünde oldu.

            -2020 yılı içerisinde 4.909 iş yerine 6,345 iş yeri ziyareti yapıldı.

            -İş ve Meslek Danışmanları 21.160 işsize danışmanlık hizmeti verdi.

            2) İşgücü Yetiştirme Faaliyetleri

            -İş yerlerinin kalifiye eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik 2020 yılı içinde 67 farklı meslekte 206 grup iş başı eğitim programı düzenlendi. 2.348 işsiz katıldı. Halen 60 grup programda 633 kursiyer bulunmakta. Sona eren 146 programdan 1042 kişi mezun oldu ve 867 kişi istihdam edildi.

            İstihdam garantili meslek edindirme kursları kapsamında 17 grup kurs açıldı. 600 işsiz katıldı. Halen 5 kursta 150 kursiyer bulunuyor. Sona eren 17 kurstan 273 kişi mezun oldu ve 193 kişi istihdam edildi.

            Toplamda 223 grup eğitim/program yapıldı. Bu kurs ve programlara 2.948 kişi katıldı, 1.060 kişi işe yerleştirildi.

            Kurs ve programların toplam maliyeti 29 milyon 779 bin 799 TL oldu.

            2020 yılı içerisinde engelli ve eski hükümlü kendi işini kurma projeleri kapsamında İl Müdürlüğüne 10 engelli ve 4 eski hükümlü vatandaşın projesi desteklendi ve toplam 578.020 TL ödeme yapıldı.

            Toplum yararına programlar kapsamında 987 kişilik kontenjan tahsis edildi. Toplamda 26 milyon 794 bin 261 TL ödeme yapıldı.

            3) Çalışma ve İşsizlik Servisi faaliyetleri

            -4.631 kişiye toplamda 21 milyon 205 bin 149 TL işsizlik ödeneği ödendi.

            -12.773 kişiye toplamda 62 milyon 688 bin 007 lira Kısa Çalışma Ödeneği ödendi.

            -8,813 kişiye toplamda 24 milyon 091 bin 412 TL nakdi ücret desteği yapıldı.

            -11.401 kişiye 9 milyon 950 bin 818 TL normalleşe desteği ödemesi yapıldı.

            İl Müdürlüğünün aktif ve pasif hizmetler kapsamında toplamda 117 milyon 935 bin 386 lira ödemesi oldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Sosyal Koruma Kalkanı altında toplamda 67.202 haneye 67 milyon 202 bin TL sosyal destek sağlandı.

            Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Bakanlığın yapmış olduğu faaliyetlerde Tokat için genel toplamda 238 milyon 163 bin 331 TL ödeme yapılmış oldu.”

            Toplantıda Tokat Milletvekili Mustafa Arslan da açıklamada bulundu ve “sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde pandemi sürecinde alınması gereken tedbirler azami şekilde alınmıştır. En az hasarla atlatılması için tüm çalışmalar yapıldı. Dünyada ekonomiler eksiye düşerken Türkiye ekonomisi Çin ve Kuzey Kore’den sonra en çok gelişen üçüncü ülke oldu.” dedi.

            Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu da belediyenin desteklerinden söz etti.

KÇÖ’LER İŞSİZLİK MAAŞINDAN DÜŞMEYECEK

            Açıklamanın bitiminde basın mensuplarının sorularına yanıt verildi. Hali hazırda kısa çalışma ödeneklerinden yararlanan işçilerin, olur ya işten çıkarılmanın önü açıldığında, işsizlik maaşından düşeceğine dair bir endişeleri var, bu Kısa Çalışma Ödenekleri işsizlik maaşı ödemelerini etkileyecek mi? sorusuna Milletvekili Yusuf Beyazıt “düşmeyecek.” yanıtını verdi.

            Pandemi sürecinin en yoğun etkilediği esnaf kesiminden olan özel servis taşıyıcılarının 2021 yılı 9. ayda yürürlüğe girecek yasa ile yardımcı eleman için 21 yaş ve lise mezunu şartının geleceğini ve bu durumun da mali zorluğu artıracağını, eşlerini, çocuklarını çalıştıran servisçilerin yeni bir personel ve sigorta yatırma imkanlarının olmayacağının belirtilmesi üzerine Tokat Milletvekili Mustafa Arslan konuyu değerlendirmekte olduklarını söyledi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 25.01.2021
Güncelleme Tarihi : 25.01.2021