Türk Futbolunun Duayenlerinden Özkan Sümer

(Teknik Direktörün Gözüyle Köşesinde Ercan Süsoy)

29.12.2020
707 kez Okunmuştur.

Türk Futbolunda gerek Kulüp Başkanı olarak gerek Yönetim Kurulu Üyeliği, Teknik Adamlık, Teknik Direktörlük ve gerekse de önemli futbolcular, milli futbolculardan görev yaptıkları sezonlarda gösterdikleri başarılarla liderlik vasfı taşıyan duayenler vardı. İşte bunlardan Zeki Rıza Sporel, Aslan Nihat, Cihat Arman, Lefter Küçükandonyanis, Can Bartu, Metin Oktay gibi milli futbolcuların yanı sıra Gündüz Kılıç, Sabri Kiraz, Ahmet Suat Özyazıcı, Eşfak Aytaç gibi önemli teknik adamlarla beraber, baba Hakkı Yeten, Süleyman Seba, Orhan Şeref Apak, Ali Şen vb. çeşitli alanlarda gösterdiği hizmetler ile öne çıkmış şuanda da hatırlayamadığım bir çok isimlerin bulunduğu Türk Futbolunun duayenleri arasında ÖZKAN SÜMER (80) de onlardan birisidir.

            Özkan Sümer kendi kendini yetiştirerek Türk futbolunda önemli görevler üstlenmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanlığı, A Milli Takım Teknik Direktörlüğü, TrabzonspBaşkanlığı, Profesyonel Takım Teknik Direktörlüğü, Alt Yapı Koordinatörlüğü, Galatasaray Teknik Direktörlüğü gibi önemli takımların yanı sıra son olarak da TÜFAD Genel Başkanlığı ve ölmeden evvel de en son olarak TÜFAD Yönetim Kurulu Onursal Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Duayenimiz Özkan Sümer hocamızın bendeniz Ercan Süsoy’un arşivinde önemli bir yeri vardır. Özkan hocamızın kamuoyunda çok bilinmeyen bir özelliğini belirtmek isterim. Özkan hocaya amatör antrenör yetiştiren kurstan sonra teknik direktör kurslarına gitmeden TFF tarafından Milli Takım seçme görevi verilmiş, her yıl yapılan genç oyuncu yetiştirme kamplarında teknik adam olarak çalışmış ve bunlardan ötürü de Teknik Direktörlük Lisansı verilmiştir.

Özkan Sümer hocamız futbolun her türlü çalışmalarında örnek olduğu gibi en önemli olarak da futbolun kimyasını çok iyi bilenlerdendi. Son zamanlarda TÜFAD’ın Antalya’da Şube Başkanları ile yaptığı toplantılarda bulunmuş, bizlerle futbolla ilgili sohbetler etmişti. Türk Futbolunun bilhassa alt yapısındaki çalışmalarında neden Avrupalı gibi gençler yetiştiremediğimizi anlatırken yaptığımız antrenmanlardaki çalışma eksikliklerimizden ziyade Avrupalı bir gencin iyi beslenen anne-babaların çocuğu olması ve doğduktan sonra çok iyi beslenmesi ile bizim gençlere fark attığını ifade ederdi. Tabiî ki biz antrenörler onlar gibi hatta daha üstün çalışmalar yaparak bu farkları kapatmaya çalışmalıyız. Rahmetli duayenimiz, Türk futbolunda Anadolu kulüplerindeki çalışmaların daha fazla ilgi ile takip edilip, onların gelişmesine yardımcı olunması ile Türk futbolunun daha da gelişeceğini ifade ederdi.

Kıymetli duayenimiz Özkan Sümer ile önemli bir anıyı burada belirtmek isterim. Yine TFF tarafından açılan seminerlerde beraber olduğumuz günlerin birinde TrabzonspKulübü’nün sağ açığı Ali Kemal’in Fenerbahçe’ye transfer olduğu yılda, bizim TokatspAlt Yapısından yetiştirdiğimiz sol açık Bünyamin Eşmeler’i Trabzonspor’a transfer etmek için bizimle görüştü. Bünyamin o yıl askere gittiği için transfer gerçekleşmemişti. Aynı mevkiye Ankara Şekerspor’dan İskender Gönen’i transfer etmişlerdi. Özkan hoca ile iddiamız oldu. Özkan hoca, İskender’in Bünyamin’den yaş olarak daha genç olduğunu iddia etti, ben ise Bünyamin’in İskender ile aynı yaşta olduğunu iddia ettim. Özkan hoca, ‘iddiayı kaybeden 10 bin lira para ödesin” dedi. Ben buna karşılık, ‘para değil de, bu iddiayı kim kaybederse bu futbol işlerini bıraksın’ istedim. Yapılan incelemede İskender Gönen’in KastamonuspGenç Takımında futbol oynarken mahkeme kararı ile yaşını 1 yaş daha küçülttüğütaya çıktı. Yani, cüzdanlarında benim gördüğümde 1955 doğumlu olarak yazan İskender Gönen iki yıl sonda mahkeme kararı ile yaşını küçültüp 1956 doğumlu olmuştu. Ben, 1955 doğumlu olduğu kimliği görmüş, Özkan hoca 1956 doğumlu olduğu kimliği görmüştü. Bünyamin de 1955 doğumluydu. Hal böyle olunca ikimiz de iddiamızda haklıydık. İşte böylesi bir anımız olmuştu.

Türk futbolunun önemli duayenlerinden olan Özkan Sümer hocamız Trabzonspor’da ilk yıllar Ahmet Suat hocamızın yardımcısı, sonraki yıllarda tek başına TrabzonspTeknik Direktörü olarak çalıştı. O yıllarda Trabzonspor’a Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş takımlarından sonra Anadolu’nun bir temsilcisi olarak 1. Ligde Şampiyonluk kazandırarak, Anadolu’nun sesini duyuracak başarısını göstermiştir.

Her faninin başına gelecek elbet ölüm. Özkan hocamız da 80 yaşında vefat etti. Kendisine Allah’tan rahmet dilerim. Nurlar içinde yat sayın arkadaşım.

Saygılarımla…

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 29.12.2020
Güncelleme Tarihi : 29.12.2020
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar