SEBEP, EKONOMİ

24.12.2020
629 kez Okunmuştur.

 

Tokat Yeşil Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Altan Çelik, Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte basın mensuplarıyla buluştu ve Tokat Küçük Sanayi Sitesi’nin kentsel dönüşüm projesi kapsamında yeni yerinde yapılması üzerine yürütülen çalışmalarda hangi noktaya gelindiğine dair bilgilendirmede bulundu.

Kooperatif Başkanı Altan Çelik, 2017 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından kamuoyuna duyurulan Üretim Reformu Paketi kapsamında bazı sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması uygulaması çerçevesinde hali hazırda 284 bin metrekare (24 hektar) alanda konuşlu küçük sanayi sitesinin artık şehir merkezi içinde kaldığından hareketle yola çıkıldığını söyledi. Türkiye genelinde 10 ilde 11 sanayi sitesinin kapsama alındığını ve bunlardan birinin de Tokat Küçük Sanayi Sitesi olmasının sağlandığını anlattı.

SEBEP EKONOMİK KOŞULLAR

            2017 yılında başlanılan ve 2018 yılında temeli atılıp 2020 yılında taşınması öngörülen projenin bilhassa ekonomik sorunlar nedeniyle sarktığını izah eden Başkan Altan Çelik, Tokat özelinde kooperatifin Milli Emlak Genel Müdürlüğünden 545 hektar (545.500 metrekare) alanın tapusunu 6 milyon 274 bin TL’ye satın aldığını söyledi. Bu bağlamda 10 il içerisinde tapu sorununu çözen tek ilin de Tokat olduğunu vurguladı. Proje etüdü, jeoloji ve harita etütlerinin de tamamlandığı projede artık tamamen Bakanlığın yüzde 100 kredili, yüzde 1 faizli, iki yıl ödemesiz 13 yılda ödenecek kredisinin kullanımını beklediklerini, Bakanlık Yetkililerinin 2021 yılında Tokat Sanayi Sitesi’nin yeni yerinde temelini atacak noktaya gelineceğine dair sözlerinin olduğunu dile getirdi. 6 Mart 2019 yılında tapusu alınan arazinin dönümünün 12 bin 500 liraya gelmesiyle hak sahiplerinin en büyük kazanımlarından birinin sağlandığını vurguladı. Bu zamana dek kamuoyunu ve üyelerini bilgilendirmede Bakan ve Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgilere göre söylemlerde bulunduklarını belirtti.

            Üyelerini yanıltıcı beyanlarının olmadığı gibi üyeleri yanılgılara, tereddütlere düşürecek şekilde sosyal mecralarda kamuoyuna bilgi paylaşımlarında bulunulmasına da itibar edilmemesini beklediklerini söyleyen Altan Çelik özetle şunları söyledi:

            “Tokat’ımızda güzel bir birliktelik oluştu. 10 ilden biri olduk ve tapu sorununu halleden tek il biziz. 17.07.2017 tarihinde Bakan Faruk Özlü paketi açıkladı. 2018’de başlayıp 2020’de bitecek dedi. 595 üyemiz Bakanlık kredisinden faydalanacak. 2019 yılı içinde üyelerden 1,5 milyon lira alacaklıyız, 74 üyemiz ödememiş durumda. Hurdacılar, kendileri yerlerini yapacaklar. 11 hurdacı kendi imkanlarıyla diledikleri vakit inşaata başlayabilirler lakin onlar da mali konulardaki sıkıntıdan ötürü beklemedeler. Üyelerimiz Bakanlık kredisi ile yapılmasından yana oldular. Bu zamana dek inşaata başlanılmamasının sebebi ekonomik koşullardır. Bizler Bakanlık ne dedi ise onları üyelerimizle, kamuoyuyla paylaştık. 2021 yılı için Bakanlığın tüm projeler için ayırdığı bütçe 1 milyar 124 milyon liradır, buradan payımıza düşen en fazla rakamı almak istiyoruz. Strateji Daire Başkanımız Tokatlı İbrahim Şenel beyi ve Genel Müdürü ziyaretimizde ‘burası benim için namus sözü, inşaatın temeli 2021 yılında atılacak” sözünü aldık.”

SORULAR VE YANITLAR

            Basın mensuplarının soruları oldu. Gazeteci Fatih Kılıç, kamuoyuna sunulan ve eleştirel boyutta gündeme getirilen hususlarda soruları ile toplantıda yer aldı. Gazeteci Kılıç “tapusunu aldığınız 545.500 metre kare alan için TARIM ARAZİ olduğuna yönelik söylemler yer almakta. Bu alan üzerinde inşaat yapılmasına mani bir Mahkeme yahut idari karar var mıdır?” sorusuna Başkan Çelik “tapusu elimizde olan bir alandır ve bu alanda inşaata başlanılmasını engelleyici hiçbir mahkeme kararı, yahut idari karar yoktur. Bölgede, Emirseyit ve Büyükyıldız Kasabası güzergahında imara açılması sonrasında TEMA’nın bu uygulamanın reddi yönünde açtığı davada çıkan sonucun bizim alanımızla alakası yoktur. Şuana dek TEMA’nın yahut başkaca bir kişinin bizim alanımıza dair bir itirazı, mahkeme başvurusu olmamıştır. Tamamen kumluk bir alandır. Kum alınma bölgesi olmuş. Tarım yapılması söz konusu değildir.” dedi.

            Gazeteci Fatih Kılıç, “proje etüt ihalesinin yapılmasında Tokatlı bir firmanın ihaleye girebileceği şartname hazırlatılmadığına ve şehir dışından bir firmanın ihaleyi kazanmış olmasına yönelik eleştiriler var, neden Tokatlı bir firma ihaleyi alamadı?” sorusuna yanıt veren Başkan Çelik “biz şartnamemizi hazırladık, emsal iş bitirme belgesi istedik. Bu belgeyi Tokatlı firmalardan getiren çıkmadı, başkaca firmaların adına iş bitirme belgesi getiren oldu ki bu da kabul edilemezdi. Tokat’ta bu şekilde büyük bir işi yapabilecek firma olmadığını gördük. İnşaat etüt proje ihalesini İstanbul’dan A Artı Planlama Peyzaj Mimarlık İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti kazandı. 2,5 milyon liraya yakın bir bedelle oldu. Jeoloji etüdü ile harita etüdünü Tokatlı firmalar yaptı, 600-700 bin liraya yapılabilecek jeoloji etüdü 200 bin liraya, 70-80 bin liraya yapılabilecek harita etüdü işi bizlere 7 bin 500 liraya yapılmış oldu.” dedi.

            Gazeteci Fatih Kılıç’ın bir diğer sorusu “Kooperatif Yönetiminin kurulduğundan bugüne aylık maaş alıyolmasının üyeler nezdinde bir eleştiri konusu oluymu?” şeklinde oldu ve Başkan Çelik “bu karar genel kurulda alınıyor. Başkan için iki asgari ücret (brüt değil net), Başkan vekili iki arkadaşımız var bir asgari ücret, Yönetim Kurulu da yarım asgari ücret bedeli alıyor. Genel Kurulda oy birliği ile geçmiş bir konu. Burada bir hizmet veriliyor. Bu hizmetin de bir bedeli olmalı. İşimizi gücümüzü bırakıyor, Ankara’ya İstanbul’a gidiliyor, kurumlarda takibat yapıyoruz. Birçok noktada yeri geliycebimizden para harcıyoruz. Bir koşturmanın içindeyiz. Bir emek veriliyorsa bu emeğin karşılığının alınması gerektiğini düşünüyorum. Çok şükür bizim Yönetim Kurulu arkadaşların emeği var ve karşılıklarını alması lazım. Üyelerimizin 50’şer lira aylık aidatları var, bunu daha ödeyen yüzde 30 civarında. Ekonomik sebeplerden ötürü ödenmiyor, deniyor. Giderlerimizi bununla ödüyoruz.” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 24.12.2020
Güncelleme Tarihi : 24.12.2020
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar