“SADECE TOKAT`A DEĞİL TÜRKİYE`YE KAZANDIRACAK”

23.12.2020
579 kez Okunmuştur.

 

Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Artova’da inşa edilen Yağcımusa Göleti hakkında bilgi verdi. Vekil Beyazıt yaptığı yazılı açıklamada, “Yapımı tamamlanan gölet ve sulama sistemleriyle ilimizin üretim kapasitesi artacak olup sadece Artova’mıza, Tokat’ımıza değil tüm Türkiye’ye ekonomik değer katacaktır.” dedi.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından ülkemizin verimli arazilerinin sulanması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında 500’er metre irtifada, 3 ovaya sahip tek vilayet olan Tokat’ın arazilerinin sulanması için Tokat Artova Yağcımusa Göleti yapıldı. 307 bin 726 metreküp homojen dolgu tipinde inşa edilen Yağcımusa Göleti; 487 bin metreküp depolaması ile bin 240 dekar tarım arazisini sulamak üzere işlemleri bitirilerek hizmet vermeye başladı. Hayata geçen projeyle ilgili detayları paylaşan Vekil Beyazıt yapımı tamamlanan gölet ve sulama sistemlerinin hem Tokat’a hem de Türkiye’ye ekonomik değer katacağını söyledi.

İÇİLEBİLİR SU İÇİN GÖLET İHALESİ YAPILDI

Ayrıca Beyazıt, musluklara içilebilir su ulaştırmak için, talvegden yüksekliği 56 metre olan, kil çekirdekli, kaya dolgu tipinde içme suyu ve enerji amaçlı inşa edilecek olan Tokat Dartaş Mehmet Karaca Göleti’nin 2020 yılı Kasım ayı içerisinde ihalesinin tamamlandığını belirterek, “Tokat Dartaş Mehmet Karaca Göleti ile ilimizin 50 yıllık su ihtiyacı karşılanacak olup 22,2 milyon metre küp su biriktirme hacmine sahip alanı ile ilimize 10,8 milyon metre küp içme suyu sağlanacaktır.” dedi.

TOKAT EN İYİ HİZMETİ HAK EDİYOR

Dünya’nın Pandemi dolayısıyla zgünler geçirdiği bu dönemde, tarım alanında yatırım ve faaliyetlere devam ettiklerini dile getiren Beyazıt, “Yapılan faaliyetler ile bu zorlu süreçte vatandaşımıza destek olundu ve bu destek her daim devam edilecektir. Tarımda modern ve kayıp olmadan, sulamayı yaygınlaştırma amacıyla, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak için Tokat’ımız ve ülkemizin birçok bölgesinde baraj ve gölet yapımlarına devam etmektedir. Bu çalışmalardan ilimizin en fazla faydayı sağlaması ve sulanabilir araziye ulaşabilmesi için çalışmalarımıza var gücümüz ile devam edeceğiz. İlimize yapılan yatırımlar sayesinde ilimiz daha fazla gelişecek ve daha fazla modern bir şehir haline gelecektir. Tokat’ımız için yatırım faaliyetleri her alanda en iyi şekilde en iyi hizmeti almayı hak ediyve almaya da devam edecektir.”  ifadelerini kullandı.       

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 23.12.2020
Güncelleme Tarihi : 23.12.2020
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar