An ve Zaman’da Türk Ocağı Sesi “Türk var huzur var”

23.12.2020
415 kez Okunmuştur.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alpaslan Demir, 24 TV’de moderatörlüğünü Koray Şerbetçi’nin yapmış olduğu ‘An ve Zaman’ programının konuğu oldu. Tokat Türk Ocağı’nın Suriye Çobanbey’de Kurt-Ar Derneği işbirliği ile Afrin şehidinin vasiyeti üzerine inşa edilen Kültür Evi’nden ve Türk Bayraklı uçurtma şenliğinden s öz etti. Orada çocukların kendilerini gördüklerinde hissiyatlarını dile getirdiklerini anlattı ve o çocukların ağzından çıkan sözlerle “Türk’ün olduğu yerde barış olur” resminin görüldüğünü vurguladı.

ŞEHİT VASİYETİ YERİNE GETİRİLDİ

Suriye Çobanbey’de gerçekleştirilen etkinlikler üzerine konuşan Prof. Dr. Alpaslan Demir “Türk Ocağı olarakadaki Kurt-Ar Derneği ile Afrin’in ilk şehidi Musa Özalkan’ın vasiyetini yerine getirdik. Eğer ben şehit olursam, şehitlik için alınacak parayla bu bölgede Türkmen balalarına bir okul yapın, onları eğitin” diye vasiyette bulunmuştu. Sağ olsun, Kurt-Ar Derneği, destekçileri ile beraber burada bir Kültür Evi inşa ettiler, aynen Osmanlının tekke ve zaviyeleri gibi.” dedi.

TÜRK BAYRAKLI UÇURTMA ŞENLİĞİ

Suriye’de Türk Bayrakları ile yapılmış uçurtma şenliğinden de de söz ederken “Kurt-Ar Derneği işbirliği ile biz Tokat Türk Ocağıada ‘Bin Uçurtma’ ile şenlik düzenledik. Sadece Türk Bayraklı yüzlerce uçurtma ile gökte şölen oluşturduk.” dedi.

“TÜRK VAR HUZUR VAR”

            Prof. Dr. Alpaslan Demirada yaşadığı anıyı da paylaştı ve “oradaki savaşın mağdurları çocukların hafızasına kazıdığı intiba bir yana, size yaşadığım bir anıyı anlatayım. Orada sadece Türkmenler yok, Araplar da var ve benadaki çocuklara dedim ki, ‘biz sizin için geldik buraya.’ Türkmenler anlıyama Araplar için tercüme ediliyor. Birisi abi abi, dedi, zaten hepsi abi abi diyor. Bir şeyler dedi. Ne diyor? diye sordum? Şunu diyordu: “abi, abi siz gelmeseniz de olurdu, biz kalktığımızdaada Türkiye’nin olduğunu biliyoruz ya, o bize yeter!” Bunu 11 yaşındaki bir Arap çocuk söylüyor. Bu nedir, biliymusunuz? 11 yaşındaki bir çocuğun zihin hafızasında, 100 yıl geçse de “Türk’ün olduğu yerde barış olurun” resmidir. Türklerinaya yeniden gitmesiyle ‘huzur geldi’ demektir.” diyerek anısını noktaladı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 23.12.2020
Güncelleme Tarihi : 23.12.2020
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar