TOKAT`IN TANITIMI İÇİN TUNUS`TA FAHRİ ELÇİ

2.12.2020
269 kez Okunmuştur.

 

Tunus Mornaguia Belediye Başkan Vekili Selma Wannes Tokat`ı ziyaret etti. Tokat Belediyesi ve Niksar Belediyesi`ne ziyaret gerçekleştiren Wannes, belediye çalışmaları ile ilgili bilgiler aldı. Mornaguia Belediyesi ve Tokat Belediyesi arasında sosyal, kültürel ve ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

S.S. Yeşilırmak Havzası Hanımeli İnsiyatifi Çevre ve Kültür İşletme Kooperatifi`nin şehrin tanıtımı ve ticarete katkı sağlamak amacıyla yaptığı davet üzerine Tunus Mornaguia Belediye Başkan Vekili Selma Wannes, Tokat`a geldi. 28 Kasım Cumartesi günü Niksar`ı, 29 Kasım Pazar günü Tokat`ı gezen Wannes, kadın Kooperatifiyle işbirliği yapmak, Tokat`taki belediyelerle tanışarak çalışmalara yönelik tecrübeler edinmek,tak projeler üretmek, Tokat`ın potansiyelini yakından görerek iki ülke arasında ticareti geliştirmek amacıyla ilimizde bir takım temaslarda bulundu.

Tokat ve Tunus arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla Hanımeli Kadın kooperaitifi ve belediyeleri Tunus`a davet eden Wannes, gelecekte ticaritak yatırımlar ve çalışmalar yapılması için fikir alışverişinde bulundu. Niksar ve Tokat`ta faaliyet gösteren firmaları ziyaret eden ve kültürel geziler ile şehrimizi yakından tanıyan Wannes, Tokat`ın tanıtımı için Tunus`ta fahri bir elçi olarak çalışacağını belirtti.  

TÜRKİYE`DE BELEDİYELER TUNUS`A ROL MODEL OLDU

Tunus`ta 18 Aralık 2010 tarihinde başlayan ve kısa sürede bölgedeki pekçok Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesine sıçrayan Arap Baharı isimli bir süreç yaşandı. Arap Baharı`nın başladığı ülke olan Tunus, iktidar değişikliği sonrasında iç istikrarını sağlamayı ve demokratik kazanımlarını korumayı başardı.

Tunus`ta  2018 yılında ilk demokratik seçimlerin gerçekleştiğini kaydeden Wannes, Türkiye gibi belediyecilik kültürü gelişmiş bir ülkenin tecrübelerini Tunus`a aktarmak istediklerini söyledi. Türkiye`nin belediye birikimi tecrübesinden istifade etmek istediklerini ifade eden  Wannes, Sizden belediyecilik anlamında tecrübe almayı çok isteriz. Türkiye`deki belediyelerin tecrübeleri çok iyi, çok beğeniyoruz. Tunus`da belediyecilik anlamında tecrübelerimizi geliştirmek istiyoruz. dedi.

S.S. Yeşilırmak Havzası Hanımeli İnsiyatifi Çevre ve Kültür İşletme Kooperatifi ev sahipliğinde Tokat ve Niksar Belediyeleri çözümtaklığında Tunus Mornaguia Belediye Başkan Vekili, Tunus Belediyeler Birliği Kadın Meclis Üyeleri Platformu İletişim Başkanı, Tunus Nahdha Partisi Kültür Komisyonu Üyesi, iş insanı Selma Wannes, Tokat`ta incelemelerde bulundu. Wannes Tower Hotel`de düzenlenen tanışma yemeğinde koperatif  üyeleri ve çözümtağı kadınlarla bir araya geldi.

NİKSAR VE TUNUS TİCARİ İLİŞKİLERİ GÜÇLENECEK

Selma Wannes ve beraberindeki heyeti makamında ağırlayan Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Özcan Niksar Belediyesi ve  Mornaguia Belediyeleri arasında ilişkilerin çok daha güçlenerek devam etmesini planladıklarını söyledi.

Başkan Özcan`a misafirperverliği için teşekkür eden Selma Wannes, Niksar kültür ve tarih olarak çok iyi bir konumda, insanlar çok samimi, iyi kalpli ve sıcakkanlı. Niksar`ın coğrafyası çok güzel ve tarihi bir yer. Niksar Belediyesi`nin çok güzel çalışmaları var.  Niksar`ı yakından gördük, insanlarla tanıştık. İlerleyen zamanda Niksar ile her alanda, özellikle ticarette iyi ilişkilerimizin olacağını düşünüyorum. şeklinde konuştu.

Niksar`da faaliyet gösteren işletmeleri gezen Wannes ve beraberindeki heyet, Roma Arsenali, Ulu Cami, Danişment Melik Ahmet Gazi Türbesi ve ilçenin tarihi hakkında bilgiler aldı. 

TUNUS, TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Başkan Vekili Selma Wannes, Tokat`ta ilk ziyaretini  Tokat Belediyesi`ne gerçekleştirdi. Wannes’i makamında ağırlayan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, yaptığı açıklamada, Öncelikle kendilerine hoş geldiniz diyorum, burada ağırlamaktan mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Karşılıklı, birlikte ve beraberce bir takım iş birlikleri yapmak suretiyle Tunus ve Tokat arasında güzel bir köprü kurmak istiyoruz. Tunus bizim için çok önemli bir ülke. Çok uzun yıllardır birlikte gönül bağımızın olduğu, aynı kıbleye baktığımız, Osmanlı`dan itibaren birlikte beraber olduğumuz çok önemli ülkelerin başında geliyTunus. Onun için  Tunus`un birliği, bütünlüğü Türkiye içinde çok önem arz ediyor. Biz Tunus`u her an kalbimizde hissediyoruz, her zamanda demokrasisini ve birliğini de her anlamda nasıl tesis edeceğine dair gerçekten önemli çalışmalar yapıyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan`ın bu konudaki İslam Kardeşliği, İslam ülkelerinin birlikteliği ve beraberliği konusundaki hassasiyetini kendiside çok iyi biliyordur. Biz bir vücudun azaları gibiyiz, ona birşey olduğunda bizde aynı şeyi hissederiz. Ben Tunus`u çok güzel günlerin beklediğini görüyorum. Bizde de son on yıl içerisinde demokrasilere darbe vurulma anlamında birçok olaylar oldu. Tunus`taki olayın bir benzerini yaşadık, ülke içerisinde özellikle Cumhurbaşkanımıza karşı çok çalışmalar yapıldı ama hamdolsun tüm bu olaylara rağmen Türkiye bugün dimdik ayakta. İnşallah çok daha güzel günlere doğru Türkiye`miz de gidiyor. dedi.

TUNUS İLE İŞ BİRLİĞİ YAPILMALI

Başkan Eroğlu Tokat Belediyesi ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: Tokat Belediyesi 1871 yılında kurulan bir belediye. Beş tane Organize Sanayisi olan bir şehir. Tekstil üzerinde yoğunluğun olduğu fabrikalarımız var. Toplam ilçelerde dahil bu fabrikalarda 20 bine yakın insan çalışmakta. Biz tarımda ve hayvancılıkta çok güçlü olan, turizmde çok iyi hedeflere ulaşacak olan, bununla beraber yatırım anlamında fabrikaların daha çoğaldığı bir şehir olarak önümüzdeki dönemi bu şekilde değerlendiriyoruz. Tarım ve hayvanlığı olan bir şehir, birçok üründe Türkiye`de önemli sıralarda Tokat. Belediyelerde ülke yönetiminde önemli yer tutan kuruluşlar. Bizde temel belediyecilik dediğimiz yol, alt yapı, asfalt,  park bunları önemli bir yere koyuyoruz. Bunun haricinde imar, düzenli bir şehrin olması, şehirleşme bizim için önemli. Sosyal belediyeciliğimizide çok önemsiyoruz. Çocukların, gençlerin, kadınların dostu olan , ihtiyaçlarına cevap veren onları destekleyen belediyeciliği çok önemsiyoruz. Tokat Valiliğimizin ve Belediyemizin bir projesi var, kadın kooperatifleri üzerinden bir çalışma. Burada Tokat`ın yöresel el sanatları, yöresel lezzetleri ve kadınlarımızın yapacağı bir takım el ürünlerini biz bir çalışma içerisinde alıp bunun yapılması ve satılması konusunda bir çalışma içerisindeyiz. Bizim için bu ziyaret çok değerli. İnsanların seyehat etmekten bile çekindiği birtamda kendisinin şehrimize değer verip gelmesi bizim için çok önemli. Ziyaret için çok teşekkür ederiz, sadece ziyarette kalmamalı bu görüşmeler. Önümüzdeki süreçlerde iş birliği içerisinde birşeyler yaptığımız bir platformada çekebilmeliyiz. Amine Hanımada teşekkür ediyorum, kendisi bizim uzun süredir birlikte çalıştığımız, takdir ettiğimiz bir hanım efendi. Tokat`ın el sanatlarının yaşatılması için çok gayretli çalışmaları var. İnşallah bundan sonrada o çalışmalar daha güzel noktalara gelecek.

TÜRKİYE`DE BELEDİYELERİN TECRÜBELERİ ÇOK İYİ

Selma Wannes yaptığı konuşmada, Tokat Belediyesi`ni ziyaret etmekten çok mutlu olduk. Sizlere çok teşekkür ediyorum.  Sizden belediyecilik anlamında tecrübe almayı çok isteriz. Türkiye`deki belediyelerin tecrübeleri çok iyi, çok beğeniyoruz. Tunus`da belediyecilik anlamında tecrübelerimizi geliştirmek istiyoruz. Sizi Tunus`a bekliyoruz, beraber karşılıklı olarak iyi işler yaparız inşallah. Ticarette iyi ilişkilerimizin olacağını düşünüyorum. ifadelerini kullandı.

TOKAT TANITILDI

Başkan Vekili Selma Wannes Cemre Bitkisel Ürünler işletmesini gezerek üretilen ürünler hakkında bilgi aldı. Wannes daha sonra Tokat Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret etti. Burada atölyeler gezilerek tahta baskı etkinliği yapıldı. Olgunlaşma Enstitüsünü Müdürü Filiz Vanlıoğlu`ndan yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler alan Wannes, Tokat Olgunlaşma Enstitüsü`nün kültürel anlamda geçmişi geleceğe taşıyolmasının önemi çok büyük. dedi.  Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu, yaptığı konuşmada Tokat’ın unutulmaya yüz tutmuş geleneklerini yaşatmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Tokat Belediyesi Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi ziyaret edildi. Wannes, burada yaptığı açıklamada, Tokat Belediyesi`nin kadınlar için kurduğu Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezleri çok önemli ve güçlü bir çalışma, kadınlar için çok faydalı işlerle onlara destek verilmiş. dedi. Tokat Şehir Müzesi`ni ziyaret eden Wannes, şehrin tarihi ile ilgili bilgiler aldı.

TUNUS MORNAGUİA KARDEŞ ŞEHRİMİZ

S.S. Yeşilırmak Havzası Hanımeli İnsiyatifi Çevre ve Kültür İşletme Kooperatifi Amine Sümbül yaptığı açıklamada Selma Wannes`e ben çok teşekkür ediyorum. Kendisini ağırlamaktan onur ve gurur duyduk. Kooperatifimiz olarak Tunus Mornaguia kardeş şehrimiz. Bizi Tunus`a davet etti Selma Wandes. Belediyelerimiz ile birlikte Tunus`a iadei ziyarette bulunacağız. Faliyetlerimiz devam ediyor, ticaret anlamında çalışmalarımızı başlattık. Selma Hanım ile projelerimizi görüştük, sosyal ve kültürel yönden çalışmalarımız olacak. Pandemi döneminde yapabileceğimizin en iyisi olarak düşündüğümüz bir Sanal Fuar Projesini hayata geçireceğiz. dedi.

Başkan Amine Sümbül kadın kooperatifi adına Selma Wannes`e plaket ve Tokat`a özgü hediyeler takdim etti. Selma Wannes`de Başkan Amine Sümbül`e plaket takdiminde bulundu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 2.12.2020
Güncelleme Tarihi : 2.12.2020
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar