İŞKUR’DAN ENGELLİLERE HİBE DESTEĞİ

2.12.2020
1152 kez Okunmuştur.

 

Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonu kullanılarak İŞKUR tarafından finanse edilen “Engelli ve Eski Hükümlülere Yönelik Proje Destekleri” başvuru sonuçları açıklandı.

 

İlimizde kendi işyerini açmaya yönelik 6’sı eski hükümlü, 10’u engelli projesi olmak üzere toplam 16 proje, 638 bin 655 TL hibe desteği almaya hak kazandı. Konu ile ilgili Tokat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Genel Müdürlüğümüz yılda 2 defa dezavantajlı grup içinde yer alan en az 40 engelli sağlık kurulu raporu olan vatandaşlarımız ile eski hükümlü vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmalarına yönelik “Engelli ve Eski Hükümlülere Yönelik Proje Destekleri” başlığı altında hibe destekleri başvurusu yayınlamaktadır. Tamamını hibe olarak verdiğimiz desteğin kaynağı, engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden 4857 sayılı İş Kanunu’nun 101. maddesi uyarınca tahsil edilen idari para cezaları fonudur. 

2020 yılı 2. Dönemi başvuru çağrısından ilimizde daha fazla vatandaşımızın faydalanması amacıyla Valimiz Sayın Dr Ozan BALCI’nın talimatları ile İl Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde ilgili kamu kurum kuruluşlarının ve engelli derneklerinin temsilcilerinin yer aldığı komisyon oluşturulmuştur. Komisyon kararları neticesinde Tokat İŞKUR’a kayıtlı ve projeye başvuru yapabilecek engelli raporu olan vatandaşlarımız ile eski hükümlü vatandaşlarımız iş ve meslek danışmanlarımız tarafından telefonla tek tek aranarak proje hakkında bilgilendirilmiştir. Komisyon çalışmalarımız neticesinde ilimizde 30 engelli, 12 eski hükümlü kendi işini kurma projesi başvurusu alınmıştır. Alınan projeler İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında değerlendirilmiş ve Genel Müdürlüğümüze gönderilmiştir.

Genel Müdürlüğümüz başkanlığında toplanan Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyon tarafından ilimizde yapılan projelerin 16’sı destek almaya hak kazanmıştır. Bu minvalde kendi işini kurma projesi ile hibe desteği ile almaya hak kazanan proje sahipleri ile sosyal mesafe kurallarına uyarak İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda sözleşme imzalama ve projenin yürümesi konularında bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. Projesi geçen tüm vatandaşlarımızı Tokat İŞKUR ailesi olarak tebrik eder, onaylanan projelerin ülkemiz ve ilimiz için hayırlı olmasını temenni ederiz.

2021 1. Dönem başvurularımız ( yeni başvurularımız) ise 23 Kasım 2020 tarihinde başlamış olup son başvuru tarihi 18 Aralık 2020’dir. Kendi işini kurma projeleri kapsamında engelli bireylerin kendi işini kurmaları amacıyla 65 bin TL’ye kadar hibe desteği verilmektedir. 65 bin TL’nin 5 bin TL’si kuruluş işlemleri, 15 bin TL’si işletme gider desteği, 45 bin TL ise kuruluş işlemleri desteğidir. Eski hükümlü vatandaşlarımızın hazırlayacağı projelerde ise destek tutarı asgari ücret bürüt tutarının 15 katı yeni yaklaşık 45 bin TL’dir. Vatandaşlarımız hayvancılıktan tarıma, küçük işletmeden imalathaneye kadar her konu başlığı altında proje hazırlayabileceklerdir. Hayvancılık projelerinde sürü yönetimi meslek elemanı, arıcılık projelerinde arıcılık belgesine / sertifikasına sahip olunması gerekmektedir.

Hibe desteklerimize başvuru yapacak adayların mutlaka uygulamalı girişimcilik belgesine sahip olması, her ne koşulda olursa olsun kesinlikle emekli olmaması, kuracağı iş kolunda son 1 yılda vergi mükellefi olmaması ve herhangi bir icra dosyasının bulunmaması gerekmektedir.

Proje desteği kapsamında proje rehberi ve ilgili dokümanlar www.iskur.gov.tr internet adresimizde duyurular bölümünde 23 Kasım 2020 tarihli duyurular menüsü altında yer almaktadır. Ayrıca İl Müdürlüğümüz, Turhal Hizmet Merkezimiz ve Erbaa Hizmet Merkezimizde görevli iş ve meslek danışmanlarımız da engelli ve eski hükümlü projeleri kapsamında vatandaşlarımızın sorularını cevaplamaya hazırdır.

Kendi işletmesini kuran her engelli veya eski hükümlü vatandaşımızın, başka bir bireyi istihdam edebilme potansiyeline sahip olması nedeniyle “Engelli ve Eski Hükümlülerin Kendi İşini Kurma Hibe Desteği Projesi’ni Kurum olarak çok önemsemekteyiz. Bu vesile ile şahsım ve Kurumum adına, her insanın bir engelli adayı olduğunu unutmadan, tüm engelli bireylerin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, projesi onaylanan tüm vatandaşlarımızı tebrik ediyor, yeni dönem proje başvuruları için proje başvuru yapacak tüm vatandaşlarımıza başarılar diliyor, sağlıklı günler diyorum”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 2.12.2020
Güncelleme Tarihi : 2.12.2020
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar