VAKIFLARDAN KİRA KOLAYLIĞI

Tokat özelinde Vakıfların 312 kiracısı bulunuyor. Bunlardan 30’u da yine faaliyetlerini durduran iş yeri sahipleri ve Genel Müdürlüğün genelgesi sonrasında bu iş yerlerine 2021 yılında kira zammı yapılmayacak.

27.11.2020
548 kez Okunmuştur.

 

Ekonomik koşulları oldukça zora koyan Covid 19 pandemisinde iş yeri kirada olan ve mali tablosu olumsuz etkilenen esnaflar yeni yılda iş yeri kiralarına zam yapılmamasını istiyor. Özel mülkiyetlerdeki kiracıların yanı sıra devlet kurumlarında yahut vakıflarda kiracı olanlar da yeni yıl için kiralarda yükselme olmamasını talep ediyorlar. Tokat Belediyesi yeni yıl için kiracıları için yeni yılda zam yapmayacaklarını duyurmuştu.

VAKIFLARIN KOLAYLIĞI

İç İşleri Bakanlığınca alınan Covid -19 tedbirleri kapsamında 2020/20 nolu genelgesiyle tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları,  (atari ve playstation vb,), her türlü kapalı çocuk alanları, (AVM ve Lokanta içindekiler dahil) çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca ve masaj salonu, Spa ve spmerkezleri, lokanta, restaurant, pastane vb. işyerleri ile berber, kuaför, güzellik merkezlerinin faaliyetleri durdurulmuştu. Türkiye genelinde kamu kurumu olarak çok sayıda kiralık mülkiyeti olan Vakıflar Genel Müdürlüğü yeni yıl için aldığı kararı tebliğ etmişti. Bu genelge doğrultusunda, faaliyetleri durdurulan iş kolu kapsamındaki kiracıları için 2021 yılında kira artışı yapılmayacağını duyurdu.

TOKAT’TA 30’A YAKIN KİRACI FAYDALANDI

            Vakıflar Genel Müdürlüğünün genelgesi sonrası Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluk sahasında nasıl bir durumtaya çıktığını öğrendik. Edindiğimiz bilgilere göre Tokat, Çorum ve Amasya illerinden sorumlu olan Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yaklaşık 550 kiracısı var. Bu kiracılardan yaklaşık yüzde 10’u İç İşleri Bakanlığı genelgesi ile faaliyetlerini durduran işletmelerin sahipleri. Tokat özelinde Vakıfların 312 kiracısı bulunuyor. Bunlardan 30’u da yine faaliyetlerini durduran iş yeri sahipleri ve Genel Müdürlüğün genelgesi sonrasında bu iş yerlerine 2021 yılında kira zammı yapılmayacak.

TÜFE ORANINDA ZAM OLACAK

            Faaliyetleri durdurulmayan ve genelge kapsamında yer almayan vakıf kiracılarının 2021 yılı zamanları ise yıllık TÜFEanına endekslendi. Bu rakamın da yüzde 11,74 olduğu öğrenildi. Yeni yıl zamları vakıf kiracılarına da tebliğ edildi.

ÖZEL MÜLKİYET SAHİPLERİNE ÇAĞRI

            Diğer yandan özel mülkiyette kiracı olanlar her halükârda gelirlerinden düşüş olduğunu ve gelecek için de bu Covid -19 tehdidinin devam edeceği endişesini yaşadıklarını vurgularken mülkiyet sahiplerinden kirada artış yapmamalarını istiyorlar. Bir söyleme yahut talebe bağlı olmaksızın durumun zorluğunu bilerekten kiracısına zam yapmayacağını söyleyecek mülkiyet sahiplerine müteşekkir kalacaklarını belirtiyorlar.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 27.11.2020
Güncelleme Tarihi : 27.11.2020
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar