MHP`li Bulut: “Sakarat ve Boğatlı Altın İşin Yanlış Yerler”

27.11.2020
299 kez Okunmuştur.

 

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Tokat’ın sorunlarına sahip çıkmaya devam ediyor. MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Erbaa’da siyanürle ayrıştırılarak yapılacak altın arama işlemlerine karşı olduklarını söyledi. MHP Tokat Milletvekili  Yücel Bulut, partisinin Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz ve Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan ile Meclis`te düzenlediği basın toplantısında, Tokat`ın Erbaa ilçesinde siyanürle altın ayrıştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilecek madencilik faaliyetinin bölge halkını fazlasıyla tedirgin ettiğini söyledi.

Siyanürle altın ayrıştırma faaliyetinin gerçekleştirileceğinin iddia edildiği Sakarat ve Boğatlı yaylalarının resmini basın mensuplarına gösteren Bulut, Burası Türkiye`nin doğa harikası koruma altındaki yaylalarından bir tanesi ve bağlandığı Erbaa Ovası`yla birlikte Türkiye`nin koruma altındaki en önemli tarımsal havzalarından birisi dedi.

YANLIŞ YER YANLIŞ ZAMAN YANLIŞ YÖNTEM

Kendilerinin madenciliğe ve altın madenciliğine her koşulda ve her zaman karşı çıkanlardan olmadıklarını vurgulayan Bulut, Karşı çıktığımız husus; yanlış zamanda, yanlış yerde, yanlış koşullarda altın çıkarma faaliyetidir. Erbaa coğrafyası ve özellikle de Sakarat ve Boğalı yaylaları altın madenciliği için kesinlikle ama kesinlikle yanlış yer, yanlış coğrafya ve yanlış koşullardır diye konuştu.

ERBAA 1. DERECE DEPREM KUŞAĞINDA

Erbaa`nın bir başka yönüyle de bu çalışma için asla doğru yer olmadığını dile getiren MHP’li Bulut, Erbaa`nın birinci derece deprem kuşağında olduğunu, 1939 depreminin Erzincan ve Erbaa hattında gerçekleştiğini, Erbaa`nın bu depremde tamamen haritadan silindiğini ve bugün Erbaa olarak bilinen ilçenin deprem sonrasında farklı bir konumda yeniden inşa edilen ilçe olduğunu söyledi.

ERBAALILARIN HASSASİYETİNİ AKTARIYORUZ

Bu konunun istismara kapalı bir mesele olduğunu dile getiren Bulut, Bu mesele, demokratik yollarla hukuk düzeninin imkan verdiği ölçüde Erbaa`lı hemşerilerimizin halisane niyet, gayret ve kaygılarını devlete aktarma meselesidir. Dolayısıyla, Erbaalının mayasını, karakterini, vatanseverliğini bilmeyen insanların kendi ideolojik sapkınlıkları için Erbaa`nın bu hassasiyetini ve meselesini istismar etmesine müsaade etmeyeceğiz. dedi.

SAKARAT VE BOĞATLI DAĞLARI

Rakımıtalama 245 metre olan Erbaa, Tokat`ın en düşük rakım değerlerine sahip topraklarıdır.Bu rakım değerinin 32 km uzunluğa ve 10 km genişliğe sahip Erbaa Ovası ile birleşimi sonucu ise bugün Erbaa toprakları tarıma son derece uygundur. İlçe toprakları, kısmen Tozanlı çayı olmak üzere özellikle Kelkit Irmağı boyundaki bir ova ile bunu çevreleyen dağlık yerleri içine alan 1111 kilometrekarelik yüzölçüme sahiptir. Erbaa’nın kuzey kısmında yer alan Karınca dağı ile Güneyindeki Sakarat ile Boğatlı dağları aynı zamanda içerisinde oluşmuş, bu dağlar Kuzey Anadolu dağ silsilesi içerisinde bulunmaktadır. Bu dağlartalama yükseltileri olan 1000–1250 m ile Karadeniz Bölgesitalamasına göre gayet düşüktür ve denizellik etkisine imkân verir.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 27.11.2020
Güncelleme Tarihi : 27.11.2020
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar