“BİRLİKTE BAŞARALIM”

KORONA TEDBİRLERİ İÇİN VATANDAŞ GÖRÜŞLERİ

26.11.2020
251 kez Okunmuştur.

 

Dünyanın gündemindeki Covid -19 pandemisinin yeniden tırmanışa geçtiği şu günlerde Türkiye’de vaka ve hasta sayıları da günden güne artıyor. 81 il içinde Tokat ilimiz ise ne yazık ki artış hızı ile ön sıralarda yer buluyor.

            Türkiye geneli alınan tedbir ve kısıtlamaların üzerine yerelde İl Umumi Hıfzıssıhha Meclislerinin aldığı kararlar da oluyor. Tokat’ta korona yayılımın artışta olduğu şu günlerde şehir merkezinde kitlesel iletişim araçlarının başında gelen belediye hoparlörlerinden yapılan anonslar ile vatandaşların tedbirlere riayet etmeleri salık veriliyor.

BİRLİKTE BAŞARALIM

            Şehirde vatandaşlara yönelik yapılan duyuruda “kıymetli vatandaşlarımız, salgınla mücadelede maske, temizlik ve mesafe kurallarına uyulması konusunda çok dikkatli olmalıyız. Saygıdeğer hemşehrilerimiz sonbahara girdik, kış yaklaşıyor. Özellikle tüm kapalı yerlerde ve yoğunluğun arttığı alanlarda fiziki mesafe kurallarına uyma noktasında daha dikkatli olmalıyız. Salgında hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz. İnşallah birlikte başaracağız.” denildi.

VATANDAŞLAR NE DİYOR?

            Tokat merkezdeki korona tedbirleri üzerine gündemi takip etmekte olan gazeteci Fatih Kılıç sosyal mecrasında şehir merkezindeki anonsu paylaştı ve vatandaşlardan alınacak tedbirlere dair önerilerine paylaşmalarını istedi.

            Gazeteci Fatih Kılıç’ın “birlikte başaralım elbet. Şehir merkezi için KORONA YAYILIMI MAALESEF YOĞUN. Hergün yeni isimler, çevremizdekiler birer birer halkaya ekleniyor. Böylesitamda İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİSİ’nden neler BEKLEMEYİZ? Fikri, ÖNERİSİ OLAN LÜTFEN AÇIKÇA YAZSIN Kİ GÜNDEMDE TUTALIM” diye yazarak konuyu gündeme getirdi. Söz konusu paylaşıma vatandaşlarımızın yazdıkları yorumlar şöyle oldu:

*En az on gün cümleten ev hapsi.

*Bence herkes tahlil verip netice karşısında hareket edilmeli.

*Uzak çevreden ziyade yakın çevre tehli-kealtında... İş arkadaşları, aile, akrabalar, komşular... Oturup kalktığınız insanlarla bile bir mesafe koymak gerekiyartık. Ayrıca ilimizde yasak olarak belirtilen konularda yeterli denetim yok maalesef. Polis arkadaşlar volta atıygün boyu caddelerde ama yanından maskesiz, sigaralı insanlar geçip gidiyor. Tavsiye işlemiybize yaptırım lazım bu konuda...

*Ailecek pozitif bir vatandaş olarak en sağlıklısı 15 gün Türkiye geneli dışarı çıkma yasağı gerekiyor.

*Avm ile ilgili çalışma saatlerini kısıtlanması Cumartesi ve Pazar günü kesinlikle açılmaması için çaba sarf edilmesi gerekir.

*Corona vakaları aldı başını gidiyor. Sağlık Bakanı bile önlemlerin yeterli olmadığını cümle aralarında açıkça itiraf ediyor. Çözümtada 15 gün kat`i yasak. Yapılmama gerekçesi zaten çökmüş olan ekonomi. Yandaş müteahhitlere devlet garantili kıyak ihalelerle devleti peşkeş çeken, senelerdir elin Suriyelisini besleyen devlet sosyal devlet olup kendi vatandaşına 15 gün bakamayacaksa devletin yönetimindekiler bıraksınlar o işi yapacaklar gelsin.

*14 günlük süreçte iyileşme oluşuypozitif olsun ya da pozitif temaslı olsun. 15 gün boyunca tüm Türkiye dışarı çıkmazsa kesinlikle yok edilir diye düşünüyorum.

*21 gün sokağa çıkma kısıtı gerekli. İpin ucu kopmuş durumda bu vaka sayıları azalacak gibi değil. Maske-mesafe-temizlik kurallarının gücü yeterli değil artık. Günlük kazancımız var evet ekonomik açıdan risk ve sıkıntı. Ama sevdiklerimizin ve kendimizin rahat soluk alıp vermesi tüm dünya ekonomisinden kıymetli. 21 gün boyunca devlet babalığını yapacak. Kira, kredi ertelemesi yapacak. Başka bir yol yok maalesef…

*Öneriden ziyade önerilere uyulması gerektiği öğretilmeli insanlara. Bu kadar tutarsız ve hala keyfe keder yaşamaya devam edilirse, bu rakam daha da yukarılara çıkacaktır.

Kurallar belli

1- Maskesiz dolaşma

2- Sosyal mesafeye dikkat et

3- Ellerini mutlaka gün içerisinde yıkayarak temiz olmasını sağla ve dezenfekte et

4- Çok acil bir durum söz konusu olmadıkça evde kal

5- İşin özü kendini koru karşındakini de korumuş olursun.!

Devlet ne yapsın millet kurallara uymadıktan sonra?!

Bu duyarsız davranış modeline devam edersek eğer, Haziran ayı sonu itibariyle kendisini koruyan, kurallara riayet eden, karşısındaki insanlara saygı duyan, vücûd direnci yüksek olan kişiler yaşamaya devam edecek. Diğerleri ölecek.

*18/11’de kapattıkları spsalonları ve havuzları 24/11’de ne oldu da tekrar açmaya karar verdiler? 6 günde ne değişti? Tokat’ta vakalar mı azaldı? Pandemi mi bitti? Yoksa bazılarının ticari kaygıları galip mi geldi?

*Tahlil verdik annem negatif ama yataktan kalkamıyor, halsiz. Oğlum pozitif ama hiç belli değil. Nasıl anlayacağız ki?

*Tedbirle bu işin çözümü alınamaz. Hastalık kendi yolunu kendi çiziyor. Kabullenmek gerekiyor. İnsanlık tarihi incelenirse savaşlar, bulaşıcı hastalıklar… Hayat böyle maalesef.

*Kesin ve yaptırımı olan kararlar alınmalı. İnsanlar neyin kafasını yaşıybilmiyorum. Ölmeyi bayılmak sanıyorlar, hele çekilen acı! Organ iflasları, bıraktığı hasarlar… Cahil olmanın rahatlığını yaşıyorlar. Çocuklarda semptom göstermese bile 1 ay sonra kalpte sorun çıkıyor. Bu korku yaymak falan değil, gerçekler…

*Devlet kiralarda yardımcı olsun, deniyda bugün (dün) itibariyle Vakıflar Bölge Müdürlüğü mükafat gibi kiracıları olan Taşhan esnafına yüzde 12 zamlı kira sözleşmesinin duyurusunu dağıttı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 26.11.2020
Güncelleme Tarihi : 26.11.2020
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar