EŞİNE ÖNCE KALBİNİ SONRA BÖBREĞİNİ VERDİ

10.11.2020
787 kez Okunmuştur.

 

Tokat’ta Sevilay Eğlence (24), iki buçuk yıl önce hayatını birleştirdiği kronik böbrek hastası, tek çocuğunun babası Beytullah Eğlence’ye (27) böbreğini verdi. Bağış yaptığı böbreği ile eşinin hayata bağlanmasını sağlayan Sevilay Eğlence, İki buçuk yıl önce evlenerek kalbimi vermiştim. Şimdi de bir böbreğimi verdim. Hiç tereddüt etmedim. dedi.

 

Tokat’ta yaşayan ve sanayide oto elektik işi yaparak geçimini sağlayan Beytullah Eğlence ilk böbrek ağrısını 5 yıl önce yaşadı. Tokat’ta yapılan muayeneler sonucu kendisine Akdeniz Anemisi teşhisi konduğunu söyleyen Beytullah Eğlence, “O günden sonra çok büyük ağrılar yaşamadım. Ta ki bu yılın ramazan ayına kadar. Ağrılı günler başlayınca hastaneye gittim ve böbrekten parça alınması gerektiğini söylediler. İstanbul Cerrahpaşa Hastanesi’ne sevk ettiler ve parça alındı. Daha sonra kronik böbrek yetmezliğim olduğunu öğrendim ve diyalize ya da nakle doğru gidiyorsun dediler. Hastalık çok hızlı ilerledi ve böbrek nakli için bir donör bulmam söylendi.” Dedi.

TEREDDÜT ETMEDEN BÖBREĞİNİ VERDİ

Eşinin durumuna çok üzülen Sevilay Eğlence böbreğini bağışlama kararı aldı. Yapılan testler sonrasında dokular uyumlu çıktı. İstanbul, Esenyurt’taki İstinye Üniversite Hastanesi’nde Prof. Dr. Ayhan Dinçkan ve ekibi tarafından yapılan operasyonla Sevilay Eğlence’nin bir böbreği eşine nakledildi.

“EŞİME ÇOK MİNNETTARIM”

Yaklaşık bir ay önce nakil ameliyatı gerçekleşen Beytullah Eğlence sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek,  Allah razı olsun, eşimin bağışladığı böbrekle hayata tutundum. Biz bir aileyiz. İlk günden beri birbirimizi sayıyve çok seviyoruz. Şu an sevgimiz daha da katlandı. Eski sağlıklı günlerime kavuşacağıma inanmıyordum. Bu yaşadığım mucize gibi geliyor. Eşimin fedakarlığından dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Hem iyi günde, hem de kötü günde her zaman yanımda oldu. Kendisine minnettarım. Ameliyat sonrasında Tokat’a döndük ve bir aydır görüşemediğimiz henüz 11 aylık olan kızımıza da kavuştuk. Mutluyuz diye konuştu.

`ÖNCE KALBİMİ SONRA BÖBREĞİMİ VERDİM`

Zgünler geçirdiklerini ve sevgiyle her tür zorluğu yendiklerini  anlatan Sevilay Eğlence ise İki buçuk yıl önce eşimle evlenerek ona kalbimi vermiştim. Şimdi de bir böbreğimi verdim. Hiç tereddüt etmedim. Eşimi ve evladımı çok seviyorum. Biz evlenirken, iyi ve kötü günde beraberiz demiştik. Çocuğumun babasına bir böbreğim feda olsun dedim ve kalbimin sahibine bir böbreğimi verdim dedi.

“ORGAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR”

Beytullah ve Sevilay Eğlence çiftinin nakil işlemlerinin her aşamasında çiftin destekçisi olan Tokat Böbrek ve Diyaliz Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Turan Melek, Eğlence ailesinin yaşadığı mutluluğatak olduklarını söyledi. Ülkemizdegan bağışı bekleyen insan sayısının çok fazla olduğunu fakat buna karşılık çeşitli sebeplerden ötürü bağışçı sayısının düşük seviyelerde kaldığını söyleyen Melek, “Bu sebeplerden biri dini açıdan duyulan tereddüt. Dinimizce ihtiyaç sahiplerine yapılan maddi bağışlar sevaptır. Birganla bir insana hayat bağışlamanın da dinimizce takdir edildiği çok açıktır. Diğer yandan Maide suresi 32. ayete göre; Kim bir kimseye hayat verirse o sanki bütün insanlara hayat vermişçesine sevap kazanır. Bu örneklerden yola çıkarakgan bağışı konusunda tıp etiği ve din görüşünün birbiri ile örtüştüğü bilinmelidir diye konuştu.

Ayrıca Başkan Melekgan bağışı sayısının, mevcut koronavirüs döneminde daha da azaldığı bilgisini verdi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 10.11.2020
Güncelleme Tarihi : 10.11.2020
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar