Vekil Bulut, Bakan Dönmez’e Erbaa’da Siyanürle Altın Arama Faaliyetini Sordu

5.11.2020
772 kez Okunmuştur.

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Tokat’ın Erbaa ilçesinde siyanürle altın arama faaliyeti başlatılacağına ilişkin iddialar üzerine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez’e soru önergesinde bulundu.

Vekil Bulut meclise taşıdığı sorularda, bölge insanının siyanürle altın arama faaliyetine ilişkin görüş ve düşüncelerine yönelik kamuoyu araştırması yapılıp yapılmadığının cevabını istedi.

Milletvekili Yücel Bulut cevaplanması istemiyle Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez`e sorduğu soruda, ilçeye bağlı Boğalı ve Sakarat yaylalarının yer aldığı bölgede altın aranmasına yönelik iddia ve siyanürü kastederek, takip edilmesi planlanan yönetemle ilgili sorular da yöneltti. Vekil Bulut’un meclise taşıdığı soru önergesi şu şekilde oldu:

“TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yazılı bulunan sorularımın T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından Türkiye Cumhuriyeti Anayasası`nın 98`inci ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğünün 96 ve 99` uncu maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Tokat ili Erbaa ilçesi Sakarat ve Boğalı Yaylaları Altın Madeni Ruhsat Alanına yönelik olarak Jeofızik ve Jeoloji çalışmalarına başlandığına ilişkin açık kaynaklarda yer alan bilgiler ışığında;

  1. Erbaa`da mukim bulunan bölge halkının endişeleri de göz önünde bulundurularak, söz konusu Altın arama faaliyetinde izlenecek yöntem ve esasların nelerden ibaret bulunduğuna ve hangi yöntemlerin bu alanda uygulanmak istenildiğine ilişkin bilgiler kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?
  2. ÇED Raporu alınması sonrasında faaliyete geçeceği söylenen alanda Siyanürlü Altın Aramalı yöntemi uygulanacağı doğru mudur?
  3. Daha önce siyanürle Altın arama faaliyeti yapılan Ordu`nun Fatsa ilçesinde de bazı iddialar gündeme gelmiştir. Buna göre; Ordu Valiliği`nin 2018 ve 2019 analiz raporlarına göre bölgedeki içme sularında bulunan ağır, metaller 0-200 mg olması gerekirken, buan 2018 analiz raporunda 1723 mg olarak tespit edildiği, 2019 raporundaysa 3460 mg`a yükseldiği iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur? Doğru ise bunun Siyanürlü Altın arama faaliyeti ile bir ilgisi bulunmakta mıdır?
  4. Yeşilırmak ve Kelkit vadileri ile bu vadileri besleyen Sakarat ve Boğalı yaylalarındaki ziraat ve tarımsal faaliyetin olumsuz yönde etkilenmesi söz konusu olacak mıdır? Olumsuz etkilenme olursa buna karşı ne tür tedbirlerin alınması planlanmaktadır?
  5. Bu iki yaylanın hemen eteklerinden itibaren Tekpınar, Tanoba, Akça, Değirmenli, Hacıpazan, Koçak, Meydandüzü, Benli, iverönü, Kozlu, Kartosman, Hacıeli, Gölönü, Sokutaş, Keçeci, Çerkezfındıcak, Ezebağı, Kuytul, Kargın, Karataş, Bayat, Sarayözü, Çatalçam, Beldağı, Altınlı, Tatlıpınar ve bunlara komşu köyler yer almaktadır. Altın arama faaliyetlerinin bu köylerin başta içme suyu olmak üzere, tarımsal faaliyetlerinin uğraması muhtemel zarara ilişkin bir çalışma yapılmakta mıdır?
  6. Siyanürle maden arama işleminin gerçekleştirileceği alanın, Erbaa ilçemiz içme suyu kaynaklarını içine alan bir havzayı kapsaması nedeniyle, bu ilçemizde ileride ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasının muhtemel olup olmadığına ilişkin bakanlığınız nezdinde bilimsel bir rapbulunmakta mıdır?
  7. Bakanlığınız yüzlerce yıldır burada yaşayan, bu toprakların asli sahibi olan bölge insanının siyanürle altın arama faaliyetine ilişkin olarak görüş ve düşüncelerine ilişkin kamuoyu araştırması yapmış mıdır?”
  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 5.11.2020
Güncelleme Tarihi : 6.11.2020
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar