“Siyanür Madencilikte Değil Altın Üretiminde Kullanılır”

5.11.2020
605 kez Okunmuştur.

 

Tokat Milletvekili Yücel Bulut`un Erbaa ilçesinde altın madenciliğine yönelik çalışma yapılacağına dair duyum sonrasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Dönmez`e sorulmak üzere meclise sunduğu soru önergesi üzerine Anadolu Tehilkeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu (TMGDK) Kurucusu, Maden Yüksek Mühendisi Mehmet Ertan Yiğit bir açıklamada bulundu.

 

Öncelikle Vekil Bulut’a hassasiyetlerinden dolayı teşekkür eden Yiğit, “Bölgemizi yakından ilgilendiren bir konu hakkında Sn Bakanımıza doğrudan soru sorması takdire şayan bir durumdur. Sn Vekilimizin soru önergesinde SİYANÜRLÜ ALTIN ARAMALI YÖNTEM diye belirttiği bir yöntem madencilik literatüründe adı duyulmamış bir yöntemdir. Dünyanın hiç bir yerinde siyanür maden aramak için kullanılmaz.” Dedi.

KULLANILMASI ZORUNLUDUR

Siyanürün kayaların içinde gözle görülemeyecek kadar küçük altın zerreciklerini çözündürerek katı haldeki altının sıvı hale getirilmesini sağlamak için kullanıldığını belirten Yiğit, “Bu nedenle altın üretiminde siyanür kullanımı teknik bir zorunluluktur. Altın üretiminde kullanılan siyanür seyreltik siyanürdür. Bir başka ifade ile on bin damla su içinde sadece 3-5 damla siyanür (CN-) bulunmaktadır. Altın üretildiği şartlarda siyanür kullanımının çevreye zarar vermesi bilimsel olarak mümkün değildir.

Dünyada madencilikte kullanılan sodyum siyanürden dolayı 126 yıldan bu yana ölen tek bir kişi bulunmamaktadır. Aynı şekilde Türkiye’de madencilikte kullanılan siyanürden dolayı ölen tek bir kişi yoktur. Altın üretiminde siyanür kullanımının aradan geçen süre içinde bilinmedik bir yönü kalmamıştır.  Altın üretimi için siyanür kullanımının riskleri ve bu risklere karşı alınacak önlemler çok iyi bilinmektedir.” Şeklinde konuştu.

SİYANÜR TARTIŞMASI YAPAY TARTIŞMADIR

Türkiye’de siyanürle ilgili olan tartışmaların yapay tartışmalar olduğunu ileri süren Yiğit, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Zira ülkemizde kullanılan siyanürün sadece 1,5 i altın üretiminde, geri kalanı başta sentetik kumaş-iplik, naylon, plastik, metal kaplama olmak üzere başka sanayi dallarında kullanılmaktadır.

Ülkemizdeki siyanürün 98,5 nin kullanıldığı diğer alanlarla herhangi bir siyanür tartışması yaşanmazken, neden siyanürün 1,5 nin kullanıldığı altın üretiminde sürekli  felaket senaryoları gündeme getirilmektedir? Bunun nedeni; Türkiye’nin altın ithalatına her sene  fiyatlara bağlı olarak 6-8 milyar dolar ödemesidir. Yıllık 6-8 milyar dolarlık bir ticareti elinde bulunduranlar böylesi bir ticaretin kesilmesini istememektedir. Türkiye kendi altın potansiyelini üretime dönüştürmesin dışarıdan ithal etsin, bizde bundan para kazanalım diye sürekli siyanürle ilgili felaket senaryoları gündeme getirilmektedir. Türkiye`de altın madenlerinin hiçbirinde çevresel ya da toplumsal bir facia yaşanmamıştır. Elbette ki bu durum yaşanmayacağı anlamına gelmez. O nedenle ÇED raporlarının kapsamlı hazırlanması konusunda her geçen gün daha fazla hassasiyet gösterilmektedir. Rehabilitasyon çalışmalarıyla ilgili daha hassas davranılmaktadır.”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 5.11.2020
Güncelleme Tarihi : 5.11.2020
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar