Kış dönemi yaz dönemine göre neden daha kolay kilo alırız?

16.10.2020
348 kez Okunmuştur.

Kışın kilo almamak için nelere dikkat etmeliyiz?

 

Kış mevsiminde kilo kaybı yaşamak biraz zolsa da kendinize bir  düzeni yaratarak bunu başarabilirsiniz. Kışın kilo almamanız, formunuzu korumanız ve kilo verebilmeniz için birkaç önemli nokta mevcuttur. Bu noktalara dikkat ettiğiniz ve sporla desteklediğiniz sürece kışın kilo vermeniz de oldukça kolaydır. Kışın kilo almamak için nelere dikkat etmeliyiz? Diyetisyen Tuba Ödübek gazetemize verediği özel röportajında önemli bilgiler paylaştı.

 

 

Kış dönemi yaz dönemine göre neden daha kolay kilo almamızın En önemli nedenin havadaki ısı değişikliğine uyum sağlayabilmek için metabolizmada meydana gelen azalma olduğunu belirten Diyetisyen Tuba Ödübek”

 

Azalan metabolizma hızına yağışlı ve soğuk hava, yoğun iş şartları nedeni ile azalan fiziksel aktivite de eklenince kilo almak kaçınılmaz hale gelebilir.

 

Araştırmalara göre kışın hava soğukluğunun etkisi ile basit karbonhidratların tüketimi artıyor. Şekere ve yağlı hamur işlerine düşkünlük ve giyilen daha kalın kıyafetler; beden kitlesindeki artışı fark etmemize yol açabiliyor” dedi.

 

 

Yaz aylarının sonlarına doğru geldiğimiz dönemlerde kışın nasıl kilo verilir diye merak ediyorsanız her şey hazırladığımız yazımızda diyetisyen Tuba Ödübek tüyoları sizin için verdi.

 

1 – Kahvaltıyı atlamayın

Enerjisiz ve soğuk bir vücutla güne başlarsanız ısınmak için geri kalan öğünlerde kontroller dışına çıkabilirsiniz.

 

2-Sık Sık Yürüyüşe Çıkın

Yaz ayları geldiğinde sıcaklardan dolayı evlerimize kapanıyoruz ancak kış ayı geldiğinde bunaltıcı havaların yerini serin havalar alıybu havalarda yürüyüşe çıkmak sizin için faydalı olabilir. Sağlıklı yaşam için en önemli olan şey doğru beslenmek fakat spyapmanın büyük bir önemi bulunmakta bunun için yürüyüşe çıkmak kışın nasıl  kilo verilir sorusunun en kolay cevabı olabilir.

 

3-Renkli beslenin ;

Bağışıklığınızı güçlü tutmak için beslenmenizde mutlaka 3-4 porsiyon meyve ve 2-3 grup sebzelere yer verin. Örneğin; salatalarınızı narla süsleyin.

 

 4-Bağışıklığı güçlendireceğiz diye kalori alımınızı gereksiz artırmayın.

 Örneğin; Meyve suyu içmek meyve yemekten 2-3 kat daha fazla kalori almanıza sebep olur. Meyvenin kendisini tercih edin.

 

5-Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için ekinezya ve kuşburnu çayı tüketimini artırın. (kan sulandırıcı kullanmayı gerektiren kronik rahatsızlığı olanlar hariç )

 

6- Su içmeyi unutmayın ;

Günlük su alımınızı yaza göre azaltmayın. Kışın en tehlikeli konu azalan hava sıcaklığı neticesinde su içmeanımızın düşmesidir. Su vücuda giren toksinlerin atımında en önemli rolü oynuyor. Kilo başına 30 ml suya vücudunuzun ihtiyacı olduğunu unutmayın.

 

7- Gece atıştırmalıklarına dikkat! Sağlıklı beslenme markette başlar, unutmayın eve aldığınız bir yiyecek bilin ki mutlaka midenizde. Uzun kış akşamlarında ; filmler diziler izlerken ölçülü ara öğünler yapabilir- daha az kalorili sayılabilecek salatalık – havuç – leblebi – patlamış mısır tüketebilirsiniz.

 

8- Hareketsiz kalmayın ; Kar kış kıyamet kopmadığı sürece, Bağışıklığımız da güçlü olduğu sürece egzersiz vücudu ısındırır ve sizi hastalıklara karşı korur. Sporu hayatınızdan mevsimlik çıkartmayın. Dünya Sağlık Örgütü haftalık 150 ile 300 dakika fiziksel aktivenin kilo kontrolüne etkisi olduğunu söylemekte.

 

9- Mutlaka mevsiminde haftada en az 1 en fazla 2 kez balık tüketin. Omega 3 ü ana kaynağından doğrudan alın

 

10-Sigara kullanıyorsanız; kışın bolca brokoli tüketin. Sigara kullanan kişilerde vitaminlerin emilimanı düşüktür. Bu sebeple artan C vitamini ihtiyacını karşılamada oldukça başarılı olabilen brokoli diğer C vitamini içeren meyvelere göre düşük kalorili olması nedeniyle rahatlıkla tüketilebilir.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 16.10.2020
Güncelleme Tarihi : 16.10.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar