GAZİ OSMAN PAŞA PLEVNE MÜZESİ ZİYARETÇİLERİNİ AĞIRLAMAYA DEVAM EDİYOR

14.9.2020
2210 kez Okunmuştur.

19 Temmuz 1877’de başlayıp 10 Aralık 1877’de sona eren Plevne Müdafaası ve Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’yı gelecek kuşaklara aktaran Tokat Belediyesi Gazi Osman Paşa Plevne Müzesi ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun projeleri arasında 2015 yılında Devegörmez Mahallesi Atatürk Evi yanında hayata geçirilen Plevne Müzesi’nde tarih yeniden canlandırılarak gelecek kuşaklara Plevne Savunmasının önemi aktarılıyor.

Covid-19 Pandemi sürecinde yaklaşık iki ay kapalı tutulan Plevne Müzesi Haziran ayından itibaren tedbirlerle birlikte ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Gazi Osman Paşa Plevne Müzesiyle ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, şunları söyledi:

“Tokat denilince ilk akla gelen şahsiyetlerden biri de Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşamızdır. Tokatlılar olarak Gazi Osman Paşa’nın torunu olmaktan onur duyuyoruz. Paşamızın manevi şahsiyetini yaşatmak ve gelecek kuşaklara tarihi misyonunu taşımak amacıyla Devegörmez Mahallesi`nde Atatürk Evi`nin yanındaki tarihi konak restore ederek, 2015 Yılında Gazi Osman Paşa Plevne Müze Evi olarak ziyaretçilerimizi ağırlamaya başladık. Bugüne kadar yaklaşık 50 bin kişi müzemizi ziyaret etti. Müzemizde Gazi Osman Paşa ile II. Abdulhamit`in balmumu heykelinin yanı sıra Osmanlı askeri üniformaları ve dönem kıyafetleri, Gazi Osman Paşa`nın aldığı nişan ve madalyalar ile Plevne savunmasını temsili olarak gösteren minyatür maket askerler yer alıyor.

TARİHİNİ BİLMEYEN NESİLLER GELECEĞİNE YÖN VEREMEZ

Gençlerimize ve çocuklarımıza ecdadımızı öğretmeyi kendimize vazife edindik. Duruşu, inançlı ve devletine milletine bağlı yapısı ile bilinen Gazi Osman Paşa, aynı zamanda dünya harp tarihine geçen askeri dehasıyla da tanınmaktadır. Gazi Osman Paşamızın hayatına dikkat çekmek amacıyla TRT 1’de Payitaht Abdülhamit dizisinde paşamızı canlandıran Aydın Sigalı’yı da Tokat’ta öğrencilerle buluşturduk.

Tarihini, ecdadını, yaşadığı topraklarda verilen var olma mücadelesini iyi kavrayamayan toplumlar, kimliğini ve geleceğini de kaybeder. Hamdolsun milletimiz her ne olursa olsun, değerlerini muhafaza edebilmiş, unutmamış ve sonraki kuşaklara aktarmıştır. Bizlerde bu hususta elimizden ne geliyorsa, bizim önümüze hangi fikir, proje konuyorsa, misliyle destek olmaya gayret ediyoruz. Bizi biz yapan bu değerleri önemsiyoruz. Tokatlı kahramanımızı daha iyi tanımak, onun hatıralarını görüp hissetmek açısından önem teşkil eden Plevne Müzemize kontrollü sosyal hayat tedbirleri kapsamında tüm öğrencilerimizi, ailelerimizi bekliyoruz.”

Gazi Osman Paşa Plevne Müzesi yetkilileri ise müzenin Pazartesi günleri hariç saat:08.00-17.00 arasında pandemi tedbirleri kapsamında, temizlik, maske ve mesafe kurallarına uygun olarak ziyarete açık olduğunu belirttiler.

 

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 14.09.2020
Güncelleme Tarihi : 14.09.2020
SAĞLIK
Yazarlar
En Son Yorumlar