Atatürk’ün Tokat’a Teşriflerinin 101. Yıl Dönümü Kutlandı

28.6.2020
104 kez Okunmuştur.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün Tokat`a gelişinin 101. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

 

Milli mücadele döneminde Atatürk`ün Amasya`dan Sivas`a geçerken 26 Haziran 1919`da Tokat`a yaptığı ziyaret nedeniyle kutlama programı yapıldı. Tokat Cumhuriyet Meydanı`nda düzenlenen törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan, Yusuf Beyazıt, Kadim Durmaz, Garnizon Komutanı Ayhan Ocak, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu il protokolü katıldı.

 

Törende Bakan Adil Karaismailoğlu, Vali Dr. Ozan Balcı, Garnizon Komutanı Ayhan Ocak ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün Tokat`a gelişinin yıl dönümünde kentte oldukları için mutlu olduklarını belirterek, Malumunuz ülkemizin her noktasında çok hummalı bir çalışma var. Ülkemizin gelişmesi, modern gelişmiş ülkelerin arasında yer alması için elimizden geleni yapıyoruz. Ülkemizin her noktasında çok gelişmiş teknolojiler üreten yatırımlarımız var. İnşallah önümüzdeki günlerde de yerli ve milli teknolojileri kullanarak ülkemizi dünyanın en gelişmiş ekonomilerin yerinde alması için elimizden geldiğince var gücümüzle çalışıyoruz. Bugünün Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün Tokat`a gelişinin yıldönümüne rastlaması bizi ayrıca memnun etmiştir. Bugün ben burada olmaktan yine sizler için çok teşekkür ediyorum. İnşallah daha güzel günlerde, daha güzel projelerle, daha büyük yatırımlarla, ülkemizde, Tokat ilinde, Tokat`a yakışır, tarihiyle kültürüyle lider olan Tokat`ta inşallah daha güzel yatırımlarla buluşmak dileğiyle hepinize teşekkürler ediyorum dedi.

 

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise konuşmasında 26 Haziran 1919 tarihi Tokat halkı için son derece gurur verici ve tarihi bir gün olduğunu kaydederek, Bundan tam 101 yıl önce devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Tokat`a teşrif etti. Tüm Tokatlı hemşehrilerimizin bu anlamlı gününü canı gönülden kutlarım. Mustafa Kemal Paşa`nın Samsun`a çıkışı ile, Milli Mücadele`nin meşalesi yakılmış ve yeni Türk devletinin temellerini oluşturmak için ilk adım atılmıştır. 19 Mayıs tarihi, sömürgeci devletlere karşı Türk milletinin Çanakkale`de olduğu gibi şerefli mücadelesinin ve dik duruşunun, düşmana boğun eğmeyeceğinin kararlı bir ifadesidir diye konuştu.

 

Yapılan konuşmaların ardından Cumhuriyet Meydanında Atatürk`ün fotoğraflarının yer aldığı sergi gezildi. Bakan Karaismailoğlu, havayolu ile kentten ayrıldı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 28.06.2020
Güncelleme Tarihi : 28.06.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar