CAMİLER BEŞ VAKİT CEMAATLE NAMAZA AÇILDI

25.6.2020
140 kez Okunmuştur.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan duyuru doğrultusunda camilerin beş vakit cemaatle namaza açıldığı bildirildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, maske ve mesafe kurallarına uyularak yarından itibaren tüm vakit namazlarının camilerde cemaatle kılınabileceğini söyledi.

Tokat İl Müftüsü Abdullah Pamuklu da alınan kararla ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Pamuklu karar ile ilgili şunları söyledi; “Covid-19 salgınının kamu düzeninin bir parçası olan kamu sağlığına olumsuz etkilerini asgari seviyeye düşürmek amacıyla; hastalığın ülkemizde görüldüğü ilk andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bugüne kadar birçok tedbir kararı alındı ve uygulamaya geçirildi. Bu kapsamda; Diyanet İşleri Başkanlığınca 16 Mart 2020 tarihinden itibaren bütün cami ve mescitlerde cemaatle namaz ibadetine ara verilmesi kararlaştırılmış, sonrasında ilgi Genelgemiz ile bahse konu cemaatle namaz ibadetine ilişkin kısıtlamanın 29 Mayıs 2020 Cuma gününden itibaren öğle, ikindi ve cuma namazları için kaldırılmasına karar verilmişti. Bilindiği gibi alınan tedbirler sonucunda virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi ve bu yönde kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda kontrollü sosyal hayat dönemine geçildi. Bu çerçevede Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan görüşmeler ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; 1. Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenen “Cami ve İbadethanelerde Alınacak Önlemler” ile ilgi Genelgede belirtilen tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla, 24.06.2020 tarihinden itibaren cami ve mescitlerde beş vakit olarak cemaatle ibadet edilebilmesi, 2. İlgi Genelgemizde yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde dış mekanlarda kılınabileceği belirtilen Cuma Namazlarının ise hava durumuna (yağışlı olması, aşırı sıcak vs.) bağlı olarak temizlik, maske ve mesafe başta olmak üzere ilgili kurallara uyulmak kaydıyla İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarıyla Cami içerisinde de kılınabilmesi, kararlaştırıldı”

KUR’AN KURSLARI DİYANET TV`DEN UZAKTAN EĞİTİM YOLUYLA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Ayrıca Müftü Abdullah Pamuklu, yaz Kur’an kurslarının uzaktan eğitimle başlayacağını belirterek; “Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını ile mücadele ve salgının muhtemel etkilerinin azaltılması için devletimizin aldığı kararlar doğrultusunda 01.05.2020 tarihine kadar Kur`an kurslarındaki eğitimlere verilen aranın uzatıldığı belirtilmişti. Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile de 01.06.2020 tarihinden itibaren COVİD-19 kapsamında kamu çalışanlarına yönelik alınan tedbirler yürürlükten kaldırılmıştı. Bununla birlikte normalleşme planının birinci fazının yaz Kur`an kurslarını kapsayacak olması, bu kurslara kayıt yaptıran öğrencilerin çoğunlukla 10-15 yaş aralığında olması nedeniyle sosyal mesafenin korunması, maske kullanımı, hijyen kurallarına riayet etme vb. hususlarda güçlük çekileceği öngörüldüğünden 2020 yılı yaz Kur`an kurslarında eğitimler uzaktan eğitim yoluyla Diyanet TV üzerinden sürdürülecek. Bu kapsamda 2020 yılı yaz Kur`an kurslarında eğitim-öğretim faaliyetlerin 29 Haziran 2020 tarihinden itibaren 6 hafta süreyle Diyanet TV`den uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilecek. Eğitimler program çerçevesinde Yaz Kur`an Kursları Dinimi Öğreniyorum, Yaz Kur`an Kursları Kur`an Öğreniyorum ve Yaz Kur`an Kursları Kur`an Okuyorum adları altında üç farklı programdan oluşacak. Söz konusu eğitim programları Uygulama Esasları çerçevesinde yürütülecek. Öğrenci kayıt işlemleri Başkanlığımız web sitesine yerleştirilen banner vasıtasıyla gerçekleştirilecek” dedi.

2020 YILI HAC KURASINDA KESİN KAYIT HAKKI KAZANAN VATANDAŞLARDAN KAYIT YAPTIRANLARIN KURA HAKLARI 2021 YILINA KURASIZ OLARAK DEVREDİLECEK, HACI ADAYLARININ KESİN KAYIT ÜCRETLERİ İADE EDİLECEK

Tokat İl Müftüsü Abdullah Pamuklu, ayrıca Covid-19 pandemisi nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı kararıyla 2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazanan vatandaşlardan kayıt yaptıranların kura haklarının 2021 yılına kurasız olarak devredilerek, hacı adaylarının kesin kayıt ücretlerinin kendilerine iade edileceğini duyurdu.

İslam’ın beş şartından biri olan hac ibadetini yerine getirebilmek için ülkemizden 2 milyon 298 bin 800 vatandaş ön kayıt yaptırdı. 9 Ocak 2020 tarihinde, ön kayıt yaptıranlar arasından çekilen kura ile 2020 yılında hac farizasını yerine getirecek 83bin 430 vatandaşın isimleri belirlendi. 13 Ocak 2020 tarihinden itibaren hac ücretinin ilk taksiti alınarak kesin kayıtlar yapılmıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı, dünya sağlığını etkileyen Kovid-19 salgını sebebiyle hac ibadetinin bu yıl eda edilememe ihtimalini dikkate alarak 2. ve 3.taksitlerini erteledi. Tokat İl Müftüsü Abdullah Pamuklu 2020 yılı hac ibadeti ile ilgili yaptığı açıklamada; salgının devam etmesi nedeniyle 2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazanan vatandaşlardan kayıt yaptıranların kura haklarının 2021 yılına kurasız olarak devredileceğini, hacı adaylarının kesin kayıt ücretlerinin ise kendilerine iade edileceğini duyurdu.

SUUDİ ARABİSTAN’A BU YIL YURT DIŞINDAN HACI ADAYLARI KABUL EDİLMEYECEK

Tokat İl Müftüsü Abdullah Pamuklu, konuyla ilgili açıklamasında şu bilgilere yer verdi: “Diyanet İşleri Başkanlığımız, gelişmeleri başından beri yakından takip etmiş, bu çerçevede başta Suudi Arabistan olmak üzere İslam ülkeleri ile istişarelerde bulunmuştur. Başkanlığımız, şartların olumlu yönde düzelme ihtimalini dikkate alarak acele bir karar vermemiştir. Kovid-19 salgın tehlikesinin hala devam etmesi nedeniyle Suudi Arabistan yaptığı son açıklamayla, 2020 yılı hac ibadetini sadece Suudi Arabistan sınırları içinde yaşayan ve farklı milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslüman’la, sosyal mesafe ve salgından korunma yöntemleri dikkate alınarak yapılacağını, yurt dışından hacı adayı kabul edilmeyeceğini duyurmuştur. Bu çerçevede Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulunca belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda; 2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazanan vatandaşlarımızdan kayıt yaptıranların kura hakları 2021 yılına kurasız olarak devredilecek, hacı adaylarının kesin kayıt ücretleri kendilerine iade edilecektir.”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 25.06.2020
Güncelleme Tarihi : 25.06.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar